Loading...
Pazarlama

2018’in En İyi 5 Dijital Pazarlama Taktiği4 DK'DA OKUNUR

Dijital Pazarlama Taktiği 2018

Pazarlama, hayatımızda var olan her şey gibi teknolojinin gelişmesiyle farklılaşmaya başladı. Bu anlamda geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanında dijital pazarlama hayatımıza girdi. Her gün yeni bir gelişmenin yaşandığı, şirketlerin sürekli bir yarış halinde olduğu bir dönemde tüketici davranışlarında da günden güne değişikliklere şahit oluyoruz. Haliyle markalar bu değişime karşı tepkisiz kalamayacaktır. Bu değişime ayak uyduramayan şirketlerin pazarda tutunabilmesi söz konusu değildir.

Bu yazıda; artık Yapay Zekanın, AR’ın konuşulduğu bir dönemde 2018’deki pazarlama stratejinizde, dijital pazarlama alanında nasıl farklılaşabileceğinizden söz edeceğiz.

Sosyal Medya

Şüphesiz sosyal medya, dijital pazarlamanın müşteriye dokunabildiğiniz en etkili alanıdır. Ülkemizde We Are Social ve Hootsuite tarafından yayınlanan “Digital in 2017 Global Overview” raporuna göre ülkemizdeki 48 milyon (tekil değil) sosyal medya kullanıcısının varlığını göz önünde bulundurduğunuzda geleneksel medyaya göre daha düşük bütçelerle nasıl bir kitleye ulaşabileceğimizi anlamak zor olmasa gerek.

Peki sosyal medyada nasıl bir yol izlemeli?

  1. Markaların yaptığı en büyük hatalardan biri tüm sosyal medya kanallarında aynı yayınları çıkmalarıdır. Asıl konu tüm sosyal medya kanallarında bulunmak değildir. Hedef kitlenizi analiz edin, onlara dokunabileceğiniz alanları belirleyerek o mecraya uygun bir iletişimle yayın yapmaya çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken şey, temel pazarlama stratejinizin dışına çıkmadan 360 derece bir pazarlama iletişimi kurabilmektir.
  2. Sosyal medyadaki gelişmeleri sürekli takip etmeli, hedef kitlenizle iletişime geçebileceğiniz her yeniliği değerlendirmelisiniz.
  3. Farklı reklam modelleriyle günden güne kendini yenileyen sosyal medya mecralarında kreatif reklam çalışmalarıyla yüksek geri dönüşler alabileceğinizi unutmayın. İnsanlar artık günde binlerce mesaja maruz kalmaları nedeniyle, sıradan reklam kampanyalarına ilgi göstermiyorlar. Bu yüzden öne çıkmaya gayret gösterin.

İçerik Pazarlaması

Dijital pazarlamada içerik pazarlamasının önemi günden güne daha çok artıyor. Web site sayıları çoğaldıkça insanlar daha seçici olmaya başladı. Mor inek örneğindeki gibi sizi farklılaştıran özgün bir içeriğiniz olmalı. Reklam çalışmaları yapsanız da müşteriyi çektiğiniz adreste ilgisini çekebilecek bir içeriğe sahip değilseniz, yaptığınız çalışmalar istediğiniz sonucu vermeyecektir.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesinin ardından, mobil internet oranı ciddi bir artış gösterdi. Video içerikler önem kazanmaya başladı. Pazarlama stratejinizin başarıya ulaşması için tüketici deneyimlerine uyumlu bir yayın yapmak zorundasınız. Bunun için 2018’de mesajınızı video içeriklerle desteklemeye çaba gösterin.

E-Mail Marketing

Aktif e-posta kullanım oranları günden güne artıyor. Dijital pazarlamanın en önemli kanallarından bir diğeri de e-mail marketing’dir. Sitenize trafik sağlayabileceğiniz önemli bir mecra olmasıyla birlikte özellikle e-ticaret’te abonelerinize yapacağınız özel indirimlerle satışlarınızı artırabilirsiniz.

Etkinlik duyuruları, blog abonelikleri, haber siteleri, ürün kampanyaları gibi birçok kullanım alanına sahip e-mail marketing, abonelik sistemine sahip olduğu için kitle oluşturma konusunda önemli bir mecradır.

E-Mail Marketing Yaparken Nelere dikkat etmeliyiz?

  • Konu başlığınız mailin açılma oranında en etkili alandır. Merak uyandıran ve hedef kitlenizin ilgi alanına giren başlıklar seçin.
  • Abonelerinizin hangi saatlerde daha çok mailleri açtıklarını a/b testleriyle ölçerek o saatlerde mail yollamanız okunma oranınızı artıracaktır.
  • Basit mailler oluşturun. Mail içeriğinde sitenize yönlendiren dikkat çekici bağlantılar kullanın.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber her gün yeni web sitelerinin açıldığına şahit oluyoruz. Dijital pazarlamanın diğer bir ayağı olan arama motorlarında ciddi bir bilgi kirliliği oluşmaya başladı. Arama motorları belirli bir algoritmaya sahip olduğu için, web sitenizi ilk sıralara taşıyabilmenizin yolu içeriklerinizin arama motoru standartlarına uygun olmasıdır.

Sitenizi arama motorlarında üst sıralarda görüntülenebilmesi için domain, url yapınız, title ve meta etiketlerinizden tutun, blok sayfanızda paylaştığınız yazılarınızı bile arama motoru isterlerine  göre düzenlemeniz gerekmektedir. Site hızını da unutmamak gerek.

Arama Motoru Reklamcılığı (SEM)

Dijital pazarlamada markalaşma ve satış arttırma konusunda en etkili alanlardan birisi arama motoru reklamcılığıdır.

Bu alanda ilk akla gelen isim tabi ki de Google Adwords’tür. Google’ın sahip olduğu geniş dataya yaptığınız reklamların haricinde, Analytics’in topladığı web sitenize ait ziyaretçi verileri sayesinde re-marketing yapma olanağına sahip oluyorsunuz. Dijital pazarlamanın en büyük avantajlarından biri şüphesiz bu kadar geniş bir kitleye kolay bir şekilde ulaşma olanağı sunuyor olmasıdır.

Görüntülü reklam ağı ve arama ağı reklamlarıyla oluşturduğunuz kampanyalarda, reklam bütçenizi düzenli bir şekilde kullanarak hedeflediğiniz dönüşüm oranını yakalayabilirsiniz.

Unutmamanız gereken şey dijital pazarlama araçlarını ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, etkili bir içerik ve dikkat çekici bir kampanyaya sahip olmazsanız hedefinize ulaşamazsınız.

Mehmet Özsoy
Mehmet Özsoy

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk