Loading...
Pazarlama

5 Başarılı Influencer Marketing Örneği4 DK'DA OKUNUR

Influencer Marketing

Günümüzde influencerlar, sürekli markaların kendini övdüğü reklamlara maruz kalmaktan sıkılmış durumda olan insanların satın alma davranışında büyük rol oynamaktadır. Bu durumun farkında olan markalar, hedef kitlelerinde güçlü etkiler bırakmak için markalarına uygun bir influencer ile çalışmayı tercih ediyor. Influencerların etki gücünü anlamak için sonuçlarıyla sosyal medyada kendinden sıkça söz ettiren 5 başarılı influencer marketing kampanyasına haydi birlikte göz atalım.

Seth İçin Sarı Giyin!

The Bubble Foundation, Türkiye’deki LÖSEV gibi ender bir hastalıkla mücadele edenlerin ihtiyaç duyduğu bakım ve teknolojiyi sağlayabilmek çalışan bir vakıftır. Bu vakıf, ölümcül bir hastalığa yakalanmış 5 yaşındaki Seth’i mutlu etmek için internette büyük yankı uyandıran bir kampanya başlattı. Hem Seth hem ailesi çok zor bir dönemden geçiyordu ama küçük Seth’i mutlu etmek aslında çok kolaydı. Çünkü onun en sevdiği renk sarıydı ve bu rengi görmesi yüzünün gülmesi için yeterli oluyordu. Tam da bu sebeple Seth’in ailesi, dünyadaki herkesten sarı giyerek #WearYellowForSeth hashtag ile fotoğraf paylaşmasını istedi. Çünkü bu hastag altındaki fotoğrafları Seth’e gösterip onu biraz olsun iyi hissettirebileceklerdi. Birkaç influencer bu kampanya için gönüllü fotoğraf paylaşımı yaptı. Kampanya bu birkaç influencer sayesinde o kadar hızlı yayıldı ki, Ashton Kutcher gibi ünlüler bile Seth’in gülümsemesi için fotoğraflar paylaştı. Vakfın hiçbir ücret harcamadığı kampanya, influencerların gücü sayesinde bir konunun ne kadar hızla viral olabileceğini de gösterdi.

Seth için sarı giyin - Influencer Marketing
Seth için sarı giyin – Influencer Marketing

Albaraka Türk’ün Doğru Influencer Seçimi

“Bizi Biz Yapan Değerlerimiz” sloganıyla yola çıkan Albaraka, sosyal medya etkileşimini arttırmak için yaptığı influencer marketing çalışması büyük ilgi topladı. Kampanyayı başarılı olmasını sebeplerinden bir Albaraka’nın reklam sloganında vurguladığı değerlerin öne çıktığı, manevi duyguların derinden hissedildiği ramazan ayında gerçekleştirilmesi. Fakat kampanyayı başarılı kılan esas faktör ise gezgin şef Ömür Akkor’un influencer olarak seçilmesi olmuş. Çünkü Ömür Akkor, Anadolu’yu karış karış gezen, kaybolmuş Osmanlı ve Selçuklu lezzetlerini araştıran gezgin bir şef.

Başarılı kampanya Ömür Akkor Instagram hesabından yaptığı duyuru başlıyor. Bu duyuru ile kullanıcılardan Albaraka Türk hesabını takip edip bir yakınını etiketlemelerini istedi.Duyuruda bu istekleri yerine getiren kullanıcılar arasından 15 kişinin seçilerek Ömür Akkor’un yeni açtığı Bursa’daki Zennub 1844’te iftar yapacağından bahsetti. Ömür Akkor, hesabından yaptığı duyuruda şu cümleleri kullandı: “Bizi Biz Yapan Değerlerimiz” ile “Bizi Biz Yapan Değerlerimizi Sofralarımıza Getirenler” buluşuyor. Albaraka Türk çekiliş sonucu 10.000’in üzerinde organik takipçi kazanmanın yanında başarılı bir marka – influencer uyumuna da imzasını attı.

Mercedes-Benz ve Loki’nin Uyumu

Marka – influencer uyumuna bir başarılı örneği de Mercedes’in kampanyalarında gördük. Fakat Mercedes, kampanyası için bilindik bir influencer yerine dört ayaklı bir influencer tercih etti. Mercedes, piyasaya yeni tanıtılacak arabası için Instagram fenomeni bir köpek olan Loki‘yle (yani sahibi ile) çalışmaya karar verdi. Bu araba, Instagram fenomeni Loki ve sahibine, karlı dağlarda sürmeleri için Mercedes tarafından tahsis edildi. Sahibi arabayı sürerken karların arasında onu takip eden Loki’nin dağ macerası, 3D kameralar ve sanal gerçeklik teknolojileri ile videoya alındı.

Altını çizerek belirttiğim gibi influencer seçiminde doğru insanı yada doğru hayvanı bulmak, bu kampanyaların başarısı bir hayli arttırıyor.Mesala bu kampanya sonunda sevimli Loki sayesinde sadece Instagram üzerinden 173 milyon izlenim, 2.3 milyon etkileşim kazanıldı.

Influencer Gülüşü: Hi Smile

İki genç arkadaş Nik ve Alex, kendi şirketlerini kurma hayallerini gerçekleştirerek Hi Smile adında bir diş beyazlatma ürünü satışa çıkardılar. Global bir şirket olmak isteyen iki arkadaşın tek sıkıntısı, bu yolda sadece 20,000$ birikimlerinin olmasıydı.

Bütçelerini doğru kullanmak isteyen iki arkadaş pazarlama piyasasını incelemeye başladılar. Kısa bir süre sonra şirketi büyütmek için tüm paralarını influencer marketinge yatırmaya karar verdiler. Çalışmak istedikleri influencerları tek tek özenle seçtiler. Bu influencerlar aracılığıyla, doğal gözüken reklamlar sayesinde satışlarında dev bir artış oldu. Bu kampanya sayesinde şirketlerinin değeri, iki sene içerisinde 10 milyon dolara ulaştı. Gelecek 18 içerisinde de 40 milyon dolara ulaşmayı hedefleyen ikilinin şuan Londra, Hong Kong, New York ve Los Angeles’ta ofisleri bulunuyor.

Hi Smile - İnfluencer Marketing
Hi Smile – İnfluencer Marketing

İsveç’in Saatlerini Influencerlar Tanıttı

Daniel Wellington isimli İsveçli saat markası birkaç tane influencer ile değil, yüzlerce influencer ile çalışmayı seçti. Daniel Wellington, influencerlara paylaşımlarında kullanmaları için isme özel %15 indirim kodları verdi. Bu şekilde influencer ve takipçisi için kişiselleştirilmiş bir indirim yapıldı. Influencerlar, saatleri kendi tarzlarıyla birleştirerek paylaştığı postlar ile bu indirim kodlarını paylaştı.

Bir start-up şirketi olan Daniel Wellington, bu kampanya sayesinde 150,000 dolarlık şirket değerini 5 yıldan kısa bir sürede 200 milyon dolara yükseltti.

Daniel Wellington - Influencer Marketing
Daniel Wellington –
Influencer Marketing
Kübra Ünal
2 comments
  1. Şafak Baykal

    Güzel bir yazı olmuş. Türkiye de çok fazla örnekler görmüyoruz bu alanda ama yavaş yavaş Türk firmaları da bu yolu seçeceğini düşünüyorum. Elinize sağlık

  2. arif koçak

    yazı güzel gerçekten eline sağlık yazanın Türkiye türk influencerlar için ne yapabiliriz diye yola çıktık ve micro influencerların aslında bir pazar yeri arayışında oluduğunu gördük bu yüzden de fenomenden.com u kurduk güvene dayalı ve freelancer sistemine çok benzeyen bu modelde ilanı influencer bırakıyor. firmalar dileğidiği influencer a reklamını yaptırabiliyor hemde bütçesine göre seçim yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk