Loading...
GenelPazarlama

Az Bilinen SEO Taktikleri3 DK'DA OKUNUR

Az Bilinen SEO Taktikleri

Dijital dönemin en kilit kavramlarından biri SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonudur. Google gibi arama motorlarında ilk sayfada hatta ilk sırada yer almak tüm markalar için çok değerli.  Hepimiz aranan anahtar kelimede görüntülenmek için deli gibi SEO yapıyoruz, ekipler çalıştırıyoruz, stratejiler geliştiriyoruz.

SEO’nun bilinen, bilinmeyen, doğru ve yanlış birçok yöntem ve stratejileri mevcut.  Bu yazımızda az bilinen SEO taktikleri ile SEO çalışmalarının göz ardı edilen yönlerini inceleyeceğiz.

Olmazsa Olmaz SEO Taktikleri

  • Anahtar kelimelerin sitede yer alması
  • Web sitesi link yapısı düzenlemesi
  • Web sitesinin responsive, mobil uyumlu olması
  • Sitemap’in siteye yerleştirilmesi
  • İçeriklerin özgün olması, anahtar kelimeler ile birlikte hazırlanması
  • Backlinkler’in doğru yönlendirilmesi
  • Sosyal medya hesaplarının web sitesine bağlanması

Kullanıcı Deneyimi Çok Önemli!

Google ve tüm arama motorları kendilerini bir nevi referans verme kurumu olarak görüyor. Doğru referansları vermek için de sürekli içerikleri tarayıp, bu uğurda yeni algoritmalar hazırlıyor. Referansları oluştururken ise son yıllarda “kullanıcı deneyimini” en önemli kıstas olarak belirlediler.

Az Bilinen SEO Teknikleri

Kullanıcı deneyimini güçlendirmek, sitede kalma süresini uzatmak amaçlı az bilinen SEO taktiklerinden faydalanabiliriz. Az bilinen SEO taktikleri burada bir nevi “fine tuning” işlemi görüyor.

Ufak tefek düzenlemeler sayesinde sitenizin yapısını güçlendirebilir ve rekabette fark yaratabilirsiniz.

Görsellerinizi Düzenleyin

Sitenizde bulunan tüm görselleri 3 farklı açıdan tekrar derlemek sitenize büyük faydalar sağlayacaktır:

  • Görsellerin özgün olması, merak uyandırması ve içerikleri yansıtması
  • Görsellerin boyutlarını düşürerek sayfa deneyiminin (site hızının) iyileştirilmesi
  • Görsellerin arka planda (kodlar) anahtar kelime ve başlıklar ile eşleşerek doğru adlandırılması

Headline ve Title Tag’ler ile Dikkat Çekme

Kullanıcı deneyimi ön planda, dolayısıyla kullanıcının ilgisini çekmek asıl meselemiz. Mevcut ve yeni içeriklerinizin sadece başlıklarını düzenleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Kullanıcıya hitap eden, anahtar kelimeyi içeren ve ilgi çeken başlıkları CTA dediğimiz, “Call-to-Action”, eylemleri ile güçlendirebilirsiniz.

Bülten aboneliği gibi konularda da yine aynı şekilde pop-up yerine CTA yapmayı denediniz mi?

Linklerin Kontrolü

Biraz saç baş yolduracak bir deneyim gibi gözükebilir ama sonucu çok kıymetli, kesinlikle değer. Sitenizde tüm iç ve dış link bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Bu sayede yeni iç ve dış bağlantı fırsatları da oluşturabilir, mevcut linkleri kontrol edebilir ve gereksiz yüklerinizden kurtulabilirsiniz.

Hazır Site Template’lerin Kod Kontrolleri

Eğer siteniz size özgün olarak kodlanmamış, WordPress, GoDaddy ve Wix gibi hazır alt yapılar kullanıyorsanız kod bölümlerinde mümkün mertebe üreticiden bağımsızlaşmak adına “reklam” bölümlerini temizleyebilirsiniz. Template’ler çoğunlukla kullanıcı dostu olduğu için, kod bilginiz olmadan bile çok rahat yapabilirsiniz.

Farklı Hosting Şirketine Geçiş

Kullanıcı deneyiminin kilit noktalarından olan bir diğer önemli konu ise site hızı; hiçbirimiz uzun süreli beklemelere ve sayfa yüklemelerine tahammül etmiyoruz.

Site hızını arttırmanın bir diğer yolu ise farklı Hosting şirketlerini deneyimlemek. Hızlılık oranı yanı sıra ücret ve hizmet kalitesinde de farklı avantajlar yakalayabilirsiniz. İşte tam burada rakiplerinizden feyz alın, benchmarking yaparak kendi risklerinizi düşürün.

Google Mecralarında Yer Almak

Analytics ve AdWords yanı sıra Google’ın mümkün mertebe tüm mecralarında yer almaya çalışın. İşletmenizi mutlaka Google haritalarına kayıt ettirin. Google + ve eğer aplikasyonunuz var ise mutlaka Google Play’de yer alın. Google sizi tanıdıkça, size daha çok referans olacaktır.

Gelecek Trendler: Voice Search, AI ve Tabi Ki de Video.

Az bilinen SEO taktikleri tabii bunlar ile sınırlı değil, ama hızlı yoldan hızlı çözüme ulaşmak adına en kısa sürede verim alabileceklerinizden bahsettik.

Günümüzün en popüler trendleri AI, Voice Search ve Video’lar.  Büyük bütçeler ve zaman isteyen projeler gibi gözükebilir ama kenarından köşesinden tutmakta fayda var. En kolayından başlayabilir ve telefonunuzla kısa bir video çekebilirsiniz; az bilinen bir SEO taktiği de bu olsun.

Cahide Baytekin Uçar

Cahide Baytekin Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk