Loading...
Genel

Bir İnsan Neden Yazılımcı Olmak İster?3 DK'DA OKUNUR

Yazılımcı Olmak

Herkese merhaba. Bu haftaki yazımda “Neden yazılımcı olmak istiyoruz?” ve “Yazılımcı olmak neden ilgi gören bir meslek?”, gibi sorulara bir yazılımcı olarak cevap vermek istiyorum.

Bilgisayarda çok fazla vakit geçiriyorum yazılımcı olmak tam bana göre bir meslek diye düşünenler olabilir ama gerçekler böyle değil. Öncelikle yazılımcı olmak sabırlı olmaktan ve her iş için söylenildiği gibi bu işi sevmekten geçiyor. İşinizi sevmek çok klasik bir cümle gibi gelebilir ama gerçekten bu işi sevmeyen birinin yapması çok çok zor.

Yazılımcı olmak, kimilerine göre rahat çalışma saatleri ve hayalleri süsleyen maaşların olduğu bir meslek. Bu sebeple de yazılımcı olmak günümüzde popüler bir meslek haline gelmektedir. Peki, yazılımcı olmak neden bu kadar istenilen bir meslek haline geldi? Başlıklar halinde inceleyelim.

Geleceğin Meslekleri Listesinde

Şüphesiz geleceğin meslek listelerinde uzun zamandır yer alan bir meslek bilgisayar programcılığı, gelişen teknoloji karşısında sektörde her geçen gün eleman ihtiyacı artmaktadır. Tabii teknoloji geliştikçe bilgisayar programcılığı birçok farklı alanı kapsayacak şekilde büyümektedir. Bu yüzden de bilgisayar programcısı olmak ilerleyen dönemde de geleceğin meslekleri listesinde yer almaya devam edecektir. Tabii zamanla her şey değişebilir. Bir bakmışsınız bilgisayar programcısı olmak, insanlara özgü bir kavram olmanın ötesine geçer.

Yazılımcılar Çalışmak İçin Mekân Gözetmez

Genellikle ben bu işi her yerde yaparım. Bilgisayar ve internet benim için yeterli diye düşünebilirsiniz. Evet, durum böyle olabilir ama günümüz şartlarında hala ofise gidip çalışma mantığı daha baskın. Yine de bilgisayar programcısı, işinizi her yerden yapabileceğiniz bir meslektir. Mesela proje için sabahlarken pekâlâ evden de çalışabilirsiniz ya da bir kafede kahvenizi yudumlarken işlerinizi yönetebilirsiniz.

Yazılımcı Olmak Farklı Sektörlerde Çalışma Şansı Verir

Yazılımcı olmak dediğinizde aklınıza gelebilecek çok farklı alanlarda çalışma şansı bulabilirsiniz. Sağlık ya da gıda sektörüne bir ürün geliştirirken ihtiyaçlar farklı olacaktır. Her farklı alanda da ister istemez yeni şeyler öğrenmek kaçınılmazdır.

Bilgisayar Başında Vakit Geçirmek Çok Güzel

Bilgisayarda vakit geçirmek cazip gelebilir ama yazılımcı olmak internette eğlence için dolaşmaya hiç benzemeyecek. Yine de bilgisayar başında oturup hedeflediğiniz bir işin sonuç vermesi çok güzel bir his olacaktır. Dışarıda çok güzel bir hava varken belki de siz oturup kodlayacaksınız, amacınıza ulaştığınızı düşünmek her zaman motivasyon kaynağınız olacaktır.

Yazılımcı Olmak Sürekli Güncel Kalmayı Gerektirir

Bildiklerimizden farklı yöne doğru gitmek istemiyor olabiliriz. Ne gerek var şimdi değişikliğe dediğimiz zamanlar da olabilir. Herakleitos’un da dediği gibi “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir”. Yaşamımızın her anında bunu zaten görüyoruz. Bilgisayar programcısı olmak sizi dinamik tutar, sürekli kendinizi güncellersiniz. Günün birinde kendinizi paslanmış hissetmezsiniz.

Yazılımcı Olmak Bulmaca Çözmeye Benzer

Yazılımcı olmak, yaptığınız iş için sabahladığınızda bile içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Saatlerce uğraşırsınız hata nerde diye bakar durursunuz ama sorunu bulamazsınız. Böyle anlarda bir ara verip dinlendiğinizde hatanızı hemen fark edersiniz. İşte bu yüzden yazılımcı olmak bulmaca çözmenin ta kendisidir. Yaşadığınız stresi unuttuğunuz en iyi an bu andır.

Benim için yazılımcı olmak kelimesi anlamlı kılan şeyleri kısaca yazmak istedim. Herkesin severek çalışacağı işlerde yer almasını dileyerek yazımı sonlandırıyorum.

Mine Küçükal
Mine Küçükal
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk