Loading...
GenelTeknoloji

Dijital İletişim Nedir?2 DK'DA OKUNUR

Dijital İletişim

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda günümüzün en temel iletişim yolu olan dijital iletişim nedir? hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

İletişim Nedir?

İletişim, klasik tabir ile iki insan arasında ya da insan toplulukları arasında gerçekleştirilen bilgi, düşünce, duygu ve davranış alışverişidir. İletişim insanlık tarihi ile başlamış ve bulunduğu devre göre şekillenerek gelişimini sürdürmüştür. Ses, mimik, vücut dili vb. yöntemlerle sözsüz olarak başlayan iletişim zamanla gelişerek gerek duvara kazılan resim ile olsun gerek duman yolu ile olsun üstüne kata kata günümüze kadar gelmiştir.

Dijital İletişim Nedir?

Günümüzde hızla gelişen teknolojinin bir ürünü olan İnternet teknolojisinin yayılmasına paralel olarak mobil cihaz kullanımının da yaygınlaşması, online (çevrimiçi) olarak gerçekleşen Dijital İletişimi en önemli iletişim yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital iletişimin yapılabilmesi için birden çok teknolojinin bir araya gelmesi gerektiğini görüyoruz. Ekonomik açıdan da değerlendirdiğimizde böylesine teknoloji yoğun bir iletişim çeşidinin yaygın olarak kullanılabilmesi için belli bir refah seviyesine ulaşılabilmiş olunması gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda Türkiye’de 46 milyon kişinin internet erişimine sahip olduğunu 30 milyonun üzerinde de internete bağlı mobil cihaz kullanıcısı olduğunu görmekteyiz. Bu rakamlardan yola çıkarak ülke nüfusumuzun hemen hemen yarısının teknoloji yoğun bir iletişim gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Dijital İletişim Teknolojileri

Günümüzde birçok cihazı dijital iletişim aracı olarak kullanmaktayız. Peki, bunlar nelerdir dediğimizde ilk aklımıza gelenler hangileridir?

 • Masaüstü Bilgisayarlar
 • Dizüstü bilgisayarlar
 • Akıllı telefonlar
 • Tabletler
 • Akıllı televizyonlar
 • Akıllı saatler vb.

Tüm bunlar için ilk akla gelenler diyebiliriz. Fakat yakın bir gelecekte nesnelerin interneti dediğimiz yani cihazlar arası internet üzerinden gerçekleşen iletişim türü hayatımızın bir parçası olacak gibi gözükmekte yani bugün dijital iletişimde kullandığımız ve iki elin parmaklarını geçmeyen cihaz çeşidi çok yakın bir gelecekte günlük hayatta kullandığımız hemen hemen tüm cihaz türlerini kapsayacak şekilde genişleyecek. Bu teknolojik gelişme ile buzdolabından otomobile tüm eşyalarımızla internet üzerinden iletişime geçebilecek durumda olacağız.

Dijital İletişim Araçları

İnternet’e bağlanabiliyor olmanın iletişim için tek başına yeterli bir durum olmadığını biliyoruz bunun için internet vasıtası ile kullanabileceğimiz bazı araçlara ihtiyacımız var. Siz bunları ister araç ister yazılım ister de uygulama olarak tanımlayabilirsiniz.

 • Genel Web Siteleri
 • Blog Siteleri
 • Forum Siteleri
 • Sosyal Medya Ağları
 • Sohbet Yazılımları
 • Mobile Uygulamalar
 • E-Posta
 • E-Bülten

Örnekleri çoğaltmak mümkün olmakla beraber genel çerçeveyi çizebildiğimi söyleyebilirim. Teknoloji yoğun bir şekilde gerçekleştirilen dijital iletişim, doğal olarak bir iş kolu olarak da hayatımızda yer almakta ve bu sektörden ekmeğini kazanan birçok çalışan sektöre yön vermeye devam ediyor. Bilişim sektörü olarak tabir edilen bu iş kolunda dijital iletişime dönük olarak çalışanlar dijital iletişim uzmanı, sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı gibi birçok tanımlamayla anılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk