Loading...
Pazarlama

Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata6 DK'DA OKUNUR

Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata

Bu yazımızda dijital pazarlama yapan markaların gerçekleştirdiği hatalar ve bu hataların çözümünü ele aldık.

Tüketicilerin dijitale olan ilgisinin artmasıyla beraber markalar da kayıtsız kalmayarak ürünlerini dijital mecralarda da pazarlamaya başlamıştır. Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya, web siteleri ve e-mail çalışmaları derken dijital pazarlama kavramı meydana geldi. Zaman içinde yaygınlaşan bu pazarlama çeşidi günümüzde neredeyse her marka tarafından gerçekleştirilmektedir. Zira her markanın artık dijitalde yer alması neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Fakat dijital pazarlama için yalnızca bu platformda olmak yetmez.

Bir ürünü pazarlamak oldukça dikkat ve özveri gerektiren bir iş iken bunun dijitalde bir anda binlerce kişiye sunulması çok daha dikkat gerektirmektedir. Markalar genellikle bu süreçte işin profesyonellerinden ya da ajanslardan destek alır. Fakat buna rağmen sık sık yapılan ve markayı olduğu yerden ileriye götüremeyen hatta zaman zaman markanın imajını yüksek oranda sarsan büyük hatalar yapılmakta.

Şimdi bu hataların neler olduğuna ve hatadan kaçınmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım.

1.Stratejisiz Dijital Pazarlama Yapmak

Yapılan hataların en büyüğü olarak strateji olmadan ya da yanlış strateji ile yola çıkmayı ele alabiliriz. Kulağa gülünç gelse de “Nasıl olur da bir marka stratejisiz yola çıkar?” dense de ne yazık ki sık sık yapılan hatalardan biri budur. Markaların bir kısmı yalnızca “Dijitalde de varım.” diyebilmek için bu alana yöneliyor ve sosyal medyada savrulup giden onlarca sayfadan biri haline geliyor. Bunun gerçekleşmesindeki temel sebep ise dijitalin geleneksel reklamlardan daha önemsiz olarak algılanmasıdır. Birçok marka hala dijitalin gücünü fark edemiyor ve bu yüzden gerekli ilgiyi göstermiyor.

Dijital pazarlama yapmak isteyen ve bunda başarılı olmak isteyen her marka dijitalde yer almadan önce kesinlikle kendi rotasını çizmelidir. Bir sonraki adımı düşünerek hareket etmeli aksi takdirde belirli bir hedef olmadan çıkılan yolda marka hiçbir ilerleme kaydedemeyecektir. Oysaki dijital pazarlama doğru bir strateji ile gerçekleştirildiğinde oldukça iyi sonuçlar getirmektedir. Doğru stratejiyi belirlemek için yapılması gerekenler ise ürünün niteliklerini incelemek, doğru analizler yapmak ve doğru mecrayı bulmaktır.

Markalar dijital pazarlama yapmadan önce kendilerine şu soruyu muhakkak sormalıdır; Hangi platformda, neden bulunmalıyım? Bu soru markayı doğru stratejiye götürecektir.

2.Hedef Kitleyi Tanıyamamak

Ürün hangi alanda pazarlanırsa pazarlansın dikkat edilmesi gerekenlerden biri de hedef kitleyi doğru belirlemek ve belirlenen hedef kitleye yönelik doğru içerik ve reklamı sunmaktır. Fakat dijital pazarlama yapan markaların çoğu hedef kitle konusunda hataya düşmektedir. Ürün ve marka özellikleri göz ardı edilerek, yeterli araştırma yapılmadan belirlenen hedef kitle markanın pazarlama çalışmalarının boşa çıkmasına sebep olmakta. Doğru hedef kitle belirlendiğinde ise hedef kitleye uygun iletişimin yapılamaması da markaları hataya sürüklemekte.

Bir örnek ile açıklamaya çalışalım; reklamı yapılacak ürün lüks tüketim ürünlerinden biriyse ve ulaşılması zor ürünler kategorisindeyse orta ve ortanın altı olan sınıflara seslenmek, boşa kürek çekmek olacaktır. Aynı şekilde bu ürün üst sınıfa sunulurken çok yoğun indirim söylemleri ile etki yaratılmaya çalışıyorsa, fazla lakayt rahat bir dil kullanılıyorsa hedef kitlenin ilgisini çekmek mümkün olamayacaktır. Bu yüzden dijital pazarlama yapılırken marka kime sesleneceğini araştırmalar sonucunda belirlemeli ve belirlediği hedef kitleye en uygun strateji ile yaklaşmalıdır.

3. Değişime Ayak Uyduramamak

Dijital pazarlama yapılırken karşılaşılan hataların üçüncüsü ise değişime ayak uyduramamaktır. Oldukça hızlı değişen ve güncellenen bir alanda markaların sabit kalması, değişime ayak uyduramaması onları başarısız kılacak etkenlerdendir. Sosyal medya, SEO, SEM ve e-mail gibi pazarlama yöntemlerini hala kullanmayan, bu değişime ayak uyduramayan markalar mevcut.

Tüm bunların yanı sıra bu pazarlama teknikleri de kendi içinde sürekli olarak değişim göstermektedir. Bu değişimler takip edilmediği sürece yapılan SEO ya da AdWords çalışmaları marka için vakit ve nakit kaybına dönüşür. Ayrıca dijital pazarlama unsurlarından biri olan sosyal medya, diğerlerine göre çok daha aktif ve hızlı güncellenmektedir. Bu yüzden sosyal medya aracılığıyla yapılan çalışmalarda başarılı olmak için yaşanan değişimler sürekli ve yakından takip edilmelidir. Markalar içeriklerini güncel tutarak hedef kitlenin ilgisini çekip, zihninde daha iyi bir yer edinebilirler.

4. Sosyal Medyayı Yanlış Kullanmak

Sosyal medya markalar için büyük bir nimet, fakat bunu kendi lehine kullanmaya çalışırken aleyhine çeviren marka sayısı bir hayli fazla. Bunun temel sebebi başta da belirttiğimiz gibi çoğu marka sadece dijitalde de varım diyebilmek için bu alana yöneliyor. Markalar bir anlık hevesle önemsiz bir kullanıcı adı ve fotoğrafla sosyal medya hesapları açıyor ve ayda 1-2 gönderi paylaşımı yaparak tüketiciye ulaşmayı bekliyorlar. Fakat bu bekleyiş boşuna, çünkü dijital pazarlama ya da sosyal medya yönetimi kesinlikle bu değil.

Sosyal medyayı doğru kullanmak için öncellikle doğru takipçileri bulmak gerekir buradaki doğru takipçiden kasıt doğru hedef kitlenin yanı sıra organik takipçi de demektir. Gerçek olmayan şişirilmiş hesaplarla tüketiciye ulaşmak mümkün değildir. Hatta öyle ki takipçilerin organik olmadığı anlaşıldığında kullanıcılar markaya karşı güvensizlik duygusuna kapılıp olumsuz bir tutum sergileyeceklerdir.

Yemek Sepeti'nin Sosyal Medya İletişimi
Yemek Sepeti’nin Sosyal Medya İletişimi

Sosyal medyada kullanılan üslupta da çoğu kez ciddi hatalar yapılmaktadır. Sosyal medyada kullanılacak üslup belirlenirken yine önemli olan ürün ve hedef kitlenin özellikleridir. Örneğin; Yemek Sepeti’nin hedef kitlesi çoğunlukla gençlerden oluştuğu için sosyal medya kullanıcılarına samimi, dostane bir dil kullanmayı tercih etmiştir. Kullanıcılar bu samimi iletişim karşısında marka hakkında daha çok konuşmaya başlamıştır. Bu strateji sayesinde Yemek Sepeti sosyal medyada oldukça popüler bir marka olmayı başardı.

5. Mobil Uyumlu Olmamak

Mobil Uyumlu Olmamak
Mobil Uyumlu Olmamak

Dijital pazarlama çalışmalarında yapılan son hataya geldiğimizde ise mobil uyumlu olmamak ile karşı karşıya kalıyoruz. Her markanın kendine ait bir web sitesi olduğunu biliyoruz ve her kullanıcının bu siteye aynı yerden giriş yapmadığını da biliyoruz. Fakat buna rağmen aktif olarak kullanılan sitelerde bile mobil uyumluluk sorunu devam etmektedir. Hatta bazı markalar mobil uyumlu olduğunu sandığı sitelerinde bile bu hata ile karşılaşmaktadır.

Markalar, sitelerini oluştururken hem bilgisayar hem tablet hem de telefon gibi birbirinden farklı boyutlardaki cihazlarla giriş yapılabileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Siteyi hazırlarken ya da hazırlatırken bu konuya özellikle dikkat etmek markanın yararına olacaktır. Çünkü sitenin görünümü marka hakkında müşterinin zihninde bir fikir oluşmasını sağlayacaktır. Görünüm ne kadar iyi, anlaşılır ve kolay kullanılır olursa müşteri, marka hakkında o kadar iyi fikir sahibi olur. Fakat müşteri siteye telefon aracılığıyla giriş yaptığında görsellerde veya yazılarda kayma olursa, marka hakkında olumlu fikirler edinmesi güçleşecektir.

Derlediğimiz bu beş hatanın dışında birbirinden farklı irili ufaklı başka hatalar da bulunmakta ancak saydığımız bu beş büyük hata marka için büyük tehditler oluşturmaktadır. Tüm bu hatalar ve çözümleri, önlemleri göz önünde bulundurularak dijital pazarlama yapılırsa marka imajı ve değeri çok daha iyi duruma gelecektir.

Mizgin Işık
Mizgin Işık
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk