Loading...
GenelSosyal Medya

Dizi Kuşağının Fenomeni: Çukur3 DK'DA OKUNUR

Dizi Kuşağının Fenomeni: Çukur

Diziler son 20 yıldır Türk aile hayatına yerleşti. Her akşam dizileri ekran başında izlemek için saatleri iple çekenler var. Kimisi dizilerde kendinden bir şeyler buluyor, kimisi de Çukur’da olduğu gibi, özgün bulduğu için izliyor. İşte bu yazımda kentleşmenin ortasında eski tip mahalle olarak kalmaya çalışan ve orada yaşayan karakterlerin maceralarını anlatan Çukur dizisinden bahsedeceğim.

Çukur Dizisi: Senaryo, Oyuncular, Müzik

Bir dizinin senaryosu o diziye izleyicileri bağlamaya yarayan unsurların en başında geliyor. Danimarka’lı ünlü yazar Andersen’in dediği gibi dokunduğunuz her nesneyle ilgili hikaye yazabilirsiniz. Ancak konu senaryo yazımına geldiğinde bunun çok daha fazlası çok daha derinlemesine bir boyutundan bahsetmek gerekir. Ay Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği Çukur dizisinin senaryosunu  Bir İstanbul Masalı ve Kavak Yelleri gibi yayınlandığı dönemde herkesçe beğenilen birçok dizinin senarist ekibinde de bulunan Gökhan Horzum yazmaktadır. Gökhan Horzum’un aylık Bavul dergisinde de yazıları yayınlanmaktadır.

Senaryo kadar oyuncular ve rolleriyle bütünleşmeleri de bizi diziye bağlayan güçlü bir faktördür. Çukur dizisinde genç oyuncuların  performansı alkış almaktadır. Yamaç karakterini canlandıran Aras Bulut İynemli “Öyle Bir Geçer Zaman Ki” dizisindeki oyunculuğunu biraz daha üst seviyeye taşımıştır. Sena karakterini canlandıran Dilan Çiçek Deniz, 2014 yılındaki Elidor Miss Turkey güzellik yarışmasında 2. olmuştur. Vartolu karakteriyle dizide hem şive hem de giyim tarzıyla öne çıkan Erkan Kolçak Köstendil’i de Sakarya Fırat dizisinden hatırlıyoruz. Bir başka dikkat çeken genç ama tecrübeli oyuncu da Aliço rolünü başarıyla sergileyen 50 civarında projede bulunmuş Rıza Kocaoğlu’dur.

Çukur Dizisi Oyuncuları
Çukur Dizisi Oyuncuları

Genç oyunculara Perihan Savaş ve Ercan Kesal gibi usta oyuncular da eşlik etmektedir.

Çukur dizisinin müzikleri de diziye tarz katmaktadır. Müzikler o kadar beğenilmektedir ki Spotify’de dizide çalan şarkılardan bir müzik listesi oluşturulmuştur.

Spotify Çukur Dizi Müzikleri
Spotify Çukur Dizi Müzikleri
  • Eypio – Gömün Beni Çukura (Yorum-Söz: Eypio Beste: Saki Çimen & Eypio Düzenleme: Onur Aşar, Caner Özgür)
  • Ceylan Ertem – Zalım (Söz-Müzik: Mahzuni Şerif)
  • Musa Eroğlu – Mihriban
  • Bir Ay Doğar – Cengiz Özkan
  • Gazapizm & Cem Adrian – Kalbim Çukurda (Söz: Cem Adrian)

Çukur Dizisi Reyting Durumu ve Etkileşim Oranları

İlk olarak 23 Ekim 2017’de yayınlanan dizinin şu ana kadar 23 bölümü yayınlanmıştır. Tüm bölümlerinde reyting tablosunda ilk 2 içerisindedir. Bazı haftalarda yeni bölüm öncesi özetleri bile reyting tablosunda ilk 5’e girmektedir.

2 Nisan 2018 Reyting Tablosu
2 Nisan 2018 Reyting Tablosu

Sosyal Medya reytingleri açısından da 2 Nisan 2018 tarihli tabloya baktığımızda Çukur Dizisi öndedir.

2 Nisan 2018 Sosyal Medya Reyting Tablosu
2 Nisan 2018 Sosyal Medya Reyting Tablosu

M/K: kullanıcı başına düşen sosyal medya mesajı sayısını, Share: program payını, Skor: sosyal medya mesajlarında etkileşimi artıran retweet, mention vb’nin hesaplanmasıyla oluşan etkileşim skorunu ifade eder.

YouTube’da dizinin gelecek bölüm fragmanları, bölümlerle ilgili yorumlar, karakterlerle ilgili incelemeler ve müzikleriyle ilgili açılmış yüzlerce hesap ve 500 bin civarında da Çukur kelimesiyle ilgili video vardır. Fragmanları YouTube üzerinden haftada ortalama 15 milyon kez izlenmektedir. Rakamlar bölümden bölüme değişkenlik göstermektedir. Çukur dizisinin resmi YouTube hesabının 1.2 milyon takipçisi vardır. Bu rakamla da bu sezon ki diziler içerisinde Söz dizisinden sonra en çok aboneye sahip dizidir.

Dizi müziklerinden Zalım videosu da şu ana kadar 64 milyon kez izlenmiştir.

Duvar Yazıları

Çukur Otizmin Farkındayız Duvar YazısıÇukur Sıkıntı Yoksa Sıkıntı Vardır Duvar Yazısı

Çukur dizisinin bir başka ilgi çeken yanı dizi içerisindeki duvar yazılarıdır. Öyle ki duvar yazılarıyla ilgili sosyal medya hesapları bile açılmıştır. Dizide yayınlanan duvar yazılarıyla gündemi takip ederek kimi zaman sosyal mesajlar verilmekte kimi zaman klişe sloganlar kimi zaman da dizi içerisindeki bir oyuncuya atıf yapılmaktadır.

Böyle giderse Çukur önümüzdeki sezon da fenomen olmaya devam edecektir, iyi seyirler.

Umut Kaan Fırat
Umut Kaan Fırat
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk