Loading...
Pazarlama

Doğal Yollar ile Backlink Profili Nasıl Oluşturulur?3 DK'DA OKUNUR

Merhaba bu yazımda SEO çalışması yaparak google arama sonuçlarında ön sıralara gelmek isteyenler için doğal yollar ile backlink profili nasıl oluşturableceğinizi anlatıyorum.

Baclink Nedir?

Yeni başlayanlar için SEO İpuçları başlıklı yazımı sizlerle daha önce paylaşmıştım. Bugün anlatacaklarım o yazımın bir devamı niteliği taşıyor diyebilirim. Site içerisinde yapmış olduğumuz optimizasyonlar SEO’nun temel taşıdır evet ama bir de yaptığımız optimizasyonlarını destekleyecek olan backlink yani referans adını verdiğimiz çalışmalar vardır.

Doğal Yollar ile Baclink Elde Etmek!

Backlink paketleri veya bloglar arasında döndürülen linkler yerine doğal yollar ile backlink profili oluşturmak tabiki Google botlarının özellikle penguen algoritmasının eş zamanlı güncellemesine uygun olan en iyi yöntemlerden biridir. Peki doğal yollar ile backlink profili oluştururken nelere dikkat etmeliyiz gelin birde bu yollara bir göz atalım ama bunun öncesinde her blog yazımda vurguladığım ilk önce elinizde kaliteli bir içerik yazısı olması gerektiğidir. Aksi taktirde baclink çalışmalarınızın verimli olması yine mümkün olmayacaktır.

Evet biliyorum duymaktan sıkıldınız fakat ben değinmeden geçemeyeceğim. Çünkü her işin başında ilk önce kaliteli içerik gelir. Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle kaliteli içerik yazılarınızın olması gerektiğidir. Kullanıcıya hitap eden aslında aradığını sizin sayfanızda bulacağını birebir yansıtan açık bir anlatım biçimi ile kullanacağınız backlink yazılarınızın elinizde olması en önemli kriteler arasındadır.

Backlink Aldığınız Web Sitesinin İndeks Sayısı Önemli!

Geçmişten günümüze kadar gelen kaliteli web sitesi platformları indeks sayısının fazla olmasını ifade eder. O yüzden link almadan önce aslında dikkat edilmesi gereken unsurların en başında web sitesinin sahip olduğu indeks sayısıdır.

Link Alınacak Web Sitesinin DMOZ’a Kaydının Araştırılması!

DMOZ nedir? DMOZ’un açılımı The Open Directory Project (Açık Dizin Projesi) dir. DMOZ’da kaliteli içerikleri barındıran web sitelerinin listeleri yer almaktadır. Bu yüzden DMOZ’da yer alan bir web sitesinden link alımı trafik ve pagerank değerinizi yükseltecektir.

Siteniz İle Uyumlu Bir web Sitesinden Link Almak

Aynı faaliyetleri gösterdiğiniz bir web sitesinden kaliteli bir içerik almak sizin için çok daha iyi olacaktır. Çünkü bir teknoloji siteniz var ve siz gidip bir yemek tariflerinin içeriklerin barındıran bir web sitesinden aldığınız link alakasız olmakla beraber Google penguen algoritmasının eş zamanlı botlarının radarına gireceksiniz ve alakasız referanslar ile backlink profilinizin doğallığını bozacaksınızdır.

Domain Yaşına Dikkat Edin!

Evet bizlerde günlük hayatımızda bir firmanın web sitesinden alışveriş yaparken hakkımızda kısmına bir göz atarız. Çoğu web site sahiplerinin kaç yıllında kurulduğu ve köklü bir geçmişi var mı? Bunlar dikkatimizi çeken faktörler arasındadır. İşte arama motorları ve ziyaretçiler tarafından köklü bir geçmiş önem arz eder. Bu yüzden link alımı yapılacak sitenin domain yaşına bakmak backlink alırken dikkat edilmesi gerekenlerin arasında en başlıca sıralarda yer almaktadır.

Alexa Sıralamasına Dikkat!

Aslında tartışma konusunda olan Alexa sıralaması önemini kaybetti mi ? diye bir konu olsa da link alacağınız web sitesinin Alexa sıralamasına bakmanızda fayda var.

Çöp sitelerden Link alımı Yapmayın!

Bir çok link çıkışı olan web sitelerinin ne kadar pagerank değeri ve domain yaşı yüksek olursa olsun içeriği çok fazla link çıkışı olduğu için temiz olmayacaktır. O yüzden temiz bir web sitesinden alınan linkler web siteniz için daha faydalı olacaktır.

Backlink Alacağınız Site Ne Kadar Güncel?

Kendisini sürekli güncel tutan ve kaliteli içeriğe sahip olan siteler arama motorları tarafından otomatik olarak kaliteli bir site olarak algılanmaktadır. O yüzden taze olan bir siteden link alımı yapılmalıdır.

Son olarak ifade edecek olursam backlink alınırken dikkat edilmesi gerekenler unsurlar arasında link alımı yapacağınız sitelerin yukarıda yer alan özelliklere sahip olması gerekmektedir. Tabi bunlar arasında aynı dili paylaşmış olduğunuz sitelerden link alımları ve pagerank değerinide göz ardı etmemekte gerekiyor.
Umarı faydalı bir yazı olmuştur. Doğal yollarla backlink profili oluşturama da ekleyeceğiniz başka unsurlar var ise yorumlarınızı bekliyorum.

Damla Aydın
Damla Aydın
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk