Loading...
GenelPazarlama

E-Posta Pazarlama (Email Marketing) Nedir?2 DK'DA OKUNUR

E-Posta Pazarlaması

Firmanıza ya da size ait, onaylı e-mail adreslerine toplu şekilde e-posta gönderilmesine e-posta pazarlama denmektedir. Dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından biri olan Email Marketing, çağın iletişim teknolojilerine uygun olarak reklam ve tanıtım yapmayı sağlayan başlıca dijital pazarlama unsurlarından biridir.

Yapılan araştırmalara göre e-posta adresine sahip her 100 kişiden 35’i mail hesabını düzenli olarak kontrol ediyor. Mail hesabını aktif olarak kullanan bu kişiler aynı zamanda kendilerine mailing yolu ile gönderilen e-bültenlerden etkilenerek alış veriş kararlarını şekillendirmektedir.

Mailing Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mailing yapılırken önemsenmesi gereken en temel kural, gönderdiğiniz e-postaların gönderilen mail adresinin gelen kutusuna düştüğünden emin olmanız gerektiğidir. Gönderdiğiniz e-postalar gelen kutusu yerine Spam kutusuna giderse yapacağınız çalışmalarda doğal olarak boşa gidecektir.

– Burada dikkat edilmesi gereken ilk kural mail gönderimini gerçekleştireceğimiz mailing firmasını doğru seçmek olacaktır. Yeterli teknik alt yapıya sahip bir firma ile yapacağınız gönderimler daha ilk etapta maillerinizin spam kutusuna düşmesinin önüne geçecektir.

– İkinci en önemli kural ise göndereceğiniz e-mail adreslerinin aktif kullanıcılara ait olmasıdır. Eğer gönderim yaptığınız mail adreslerinin içinde önemli miktarda pasif yani aktifliğini yitirmiş mail hesabı bulunursa göndereceğiniz e-postaların açılma oranını düşecektir. Buda diğer gönderilerinizin spam kutusuna düşme olasılığını arttıracaktır.

– Üçüncü en önemli kural ise gönderimini gerçekleştirdiğiniz e-posta içeriğinin alıcıların ilgisini çekecek alaka düzeyi yüksek gönderiler olması gerektiğidir. Mailing yolu ile gönderimini yaptığınız e-postaların alıcılar tarafından ilgi görmeyerek açılmaması ya da reddedilerek spam olarak işaretlenmesi daha sonraki gönderilerinizin yine spama düşme olasılığını arttıracaktır.

Email Marketing Yapmanın Faydaları

E-Mail marketing ile firmanız ya da sizinle iletişime geçmiş fakat satış ya da hizmete dönüşmemiş potansiyel müşterilerinize mailing ile dikkat çekici ve alaka düzeyi yüksek e-postalar göndermeniz halinde onları müşteriniz haline getirebilirsiniz.

Satış ya da hizmete dönüşmüş mevcut müşterilerinize satış sonrası hizmet ve bilgilendirme amaçlı yapacağınız mailing gönderimleri ile müşteri sadakatini arttırmanın yanında tavsiye müşterilerinizin oranınıda arttırabilirsiniz.

Mailing yolu ile yapacağınız gönderimlerin diğer bir faydası da web sitenize yapacağınız yönlendirmeler ile sayfa trafiğinizin artacak olmasıdır. Böylelikle yaptığınız mailing çalışması sayfanızın SEO değerini yükseltecek ve Google arama sonuçlarında daha iyi bir konuma gelmenizi sağlayacaktır.

Ertuğrul Müyesseroğlu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk