Loading...
GenelTeknoloji

E-Spor Nedir? E-Sporcu Nasıl Olunur?4 DK'DA OKUNUR

E-Spor Nedir? E-Sporcu Nasıl Olunur?

Bugünkü yazımda günümüzün popüler spor dallarından biri olan e-spordan buna bağlı olarak karşımıza çıkan e-sporcu, e-spor kulüpleri kavramlarından bahsedeceğim.

E-Spor Nedir?

E-spor yani elektronik spor, insanların internet üzerinden oynadığı, düzenlenen büyük organizasyonlarla ve ödüllü turnuvalarla oyuncuların buluşup oyun oynadıkları bir spor türüdür.

Geleneksel sporlarla karşılaştırıldığında olanak ve koşullar bakımından daha az maliyet gerektirir. Bilgisayar oyunlarının çıkmasından bu yana e-spor adı altında profesyonel olarak bilgisayar oyunu oynayıp resmi turnuvalar düzenleneceği şüphesiz kimsenin aklına gelmezdi.

E-Sporun Gelişimi

E-sporun gelişimine bakacak olursak ilk video oyunlarının çıkış zamanlarına dönmemiz yeterli. İlk çıkan arcade oyunlarla birlikte oyun salonlarında rekabetçi ortamın doğmasıyla başlayan sonrasında turnuvaların ortaya çıkmasıyla e-sporun temelleri atıldı diyebiliriz. 1980 yılında Atari tarafından düzenlenen The National Space Invaders Championship turnuvası ilk video oyun turnuvası olmuştur.

E-Spor Gelişimi Tarihi

90’lı yıllara gelindiğinde ise oyun konsollarıyla düzenlenen turnuvalar ortaya çıkmaya başlamış olup Nintendo gibi önde gelen şirketler bu turnuvalara sponsor olmaya başlamıştır. Bilgisayarların yaygınlaşıp evlerimize girmesiyle bilgisayar oyunları da giderek popülerleşmeye başladı. Ülkemizde Counter Strike, Warcraft, FIFA ödüllü turnuvaları çeşitli internet kafelerde düzenlenmiştir. Bu zamana kadar düzenlenen turnuvalar ülkemizde amatör olarak yapılmıştır.

Türkiye’nin ilk resmi e-spor turnuvası 2014 yılında Bostancı Gösteri Merkezi’nde League of Legends Kış Mevsimi Finali ile gerçekleşmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verilen lisansla birlikte e-spor oyuncuları ilk kez resmi turnuvaya katılmışlardır. Ülkemizde üniversitelerarası ve liselerarası e-spor turnuvaları düzenlenmeye devam etmektedir.

En Çok Oynanan E-Spor Oyunları

2017 verilerine göre Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Hearthstone ve Dota2 gibi oyunlar Twitch.tv üzerinde en çok izlenen e-spor oyunlarından olmuştur.

E-Spor için Neler Gerekli?

E-sporcu olmak için başta oyunları oynayacağınız bir bilgisayar sisteminiz ve iyi bir internet bağlantısının olması gerekmektedir. İyi bir internet bağlantısı ping ve lag sorunları yaşamamınız için önemli bir nokta. Ping, bilgisayarınız ve sunucu arasında gönderilen paketin ulaştığı zamandır. Lag, yükleme hızınızın oyun hızına yetişemeyip gecikme olması demektir. Bu sorunları yaşamamak adına iyi internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir.

E-Sporcu Nasıl Olunur?

Kişisel gereksinimlere baktığımızda öncelikle reflekslerinizin iyi olması, hızlı ve doğru karar verme beceriniz olmalıdır. Takımlarınızla genel olarak sanal ortamda iletişim kuracağınız için iletişim konusunda da iyi olmanız gerekmektedir. Hobi olarak başlayıp profesyonel olarak bu alanda gelişmek için disiplinli olup oyunun mekaniklerine hâkim olmanız gerekiyor.

E-Sporcu Lisansı Nasıl Alınır?

E-sporcu lisansı Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. E-spor lisansı almak ücretsizdir. 6 yaşından büyük herkes e-spor lisansı alabilmektedir. Lisans için kimlik numarası beyanı, sağlık raporu, doldurulmuş tescil fişi ve vesikalık resim gerekli.

E-Sporcular Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de en çok kazanan e-sporcular listesine baktığımızda ilk 10’daki oyuncuların kazandığı rakamlar 30-150 bin dolar arasında değişmektedir.

E-Spor Federasyonu Var Mı?

2017’nin sonlarına doğru Ankara’da düzenlenen Dijital Oyunlar Sempozyumu’nda Abdurrahim Boynukalın Türkiye Elektronik Sporlar Federasyonu kurulacağını açıklamıştır. Bu haberle birlikte ülkemiz adına e-spor’un çok daha üst seviyelere geleceğini düşünmeye başlayabiliriz.

Türk E-Spor Kulüpleri

Fenerbahçe E-Spor Takımı

E-spor kulüpleri büyük şirketler ve yatırımcılar tarafından destek almaktadır. Bunun sonucunda e-spor kulüpleri her geçen gün gelişerek büyümektedir. Türkiye’de bulunan e-spor kulüplerini sıralayacak olursak;

Dark Passage

2003 yılında kurulmuş olup Türkiye’nin ilk e-spor kulüplerindendir. League of Legends, FIFA, Starcraft 2, CS:GO ve Hearthstone takımları bulunmaktadır.

Hardware Arena Gaming

2008’de kurulmuş olan HWA yetiştirdiği oyuncularla bir hayli ünlü. Büyük takımlarda bulunan oyuncuların çoğunda HWA geçmişi görebilirsiniz.

Space Soldiers

2014 yılında kurulmuş dünya çapında başarıları olan bir kulüptür. Takımdaki tüm oyuncular CS:GO milli takımında yer almaktadır.

SuperMassive

2016 yılında kurulan SuperMassive, katıldığı ilk sezonda şampiyon olan bir kulüp.

Beşiktaş ESK

2015 yılında kurulmuş olan Beşiktaş ESK, profesyonel spor kulüpleri tarafından kurulan ilk e-spor kulübü olma özelliğine sahip.

1907 Fenerbahçe E-Spor

2016 yılında Fenerbahçe Derneği tarafından SuperMassive TNG takımının tüm haklarını devir alınarak kurulmuştur.

Seçmeli Ders Olarak E-Spor

Norveç’te Bergen kasabasında bulunan bir okulda ilk kez seçmeli olarak e-spor kulübü dersi uygulamaya konmuştu. Ülkemizde İzmir’de bulunan bir kolej, seçmeli kulüp adı altında e-spor dersini pilot olarak uygulamaya başlamıştır. Bu kolejdeki öğrenciler haftalık 2 saat e-spor üzerine eğitim görecek. Ülkemizde okullar dışında özel olarak e-spor dersi veren girişimler mevcuttur.

Günümüzde e-sporun normal spor türü olup olmadığı tartışmalara açık bir konu. Buna karşın dünyada giderek büyüyen bir sektör olduğu kabul edilmiş bir gerçek. Dünyaca ünlü şirketler bu sektöre yatırımlar yapmakla birlikte e-sporun gelişmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Umuyoruz ülkemiz adına da e-spor alanında çok daha güzel gelişmeler yaşanır.

Mine Küçükal
Mine Küçükal
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk