Loading...
Pazarlama

E-Ticaret ve Ürün Sayfaları İçin 5 SEO Taktiği4 DK'DA OKUNUR

E-Ticaret Sayfaları için 5 SEO Taktiği

Ürün sayfaları e-ticaret siteleri için müşterilerin en fazla zaman geçirdikleri yerlerdir. Bu yazımızda ürün sayfalarında dikkat etmemiz gereken 5 SEO taktiği vereceğim.

Başlıklarınız Nasıl Olmalı?

SEO taktiği için en önemli konulardan biri başlıktır. Başlıklar ürünleri genel hatlarıyla tanıttığımız, müşteriye sunduğumuz alanlardır. Bir nevi ilk etkileşim alanıdır. Ürünümüzü kısa ve öz şekilde tanıtmamız gerekmektedir. Uzun kullanılan başlıklar arama motorlarında bir yerden sonra kesilmektedir. Google için 65 karakteri geçmeyecek şekilde yazılmalıdır.

Başlık yazarken kendimize belli bir düzen oluşturmalıyız. Örneğin; “Marka + Model + Anahtar Kelime + Diğer Özellikler” gibi şablon oluşturup bütün ürünleri bu şablona göre yazmalıyız. Burada belirttiğim sadece bir örnek, siz ürün yapınıza göre bir şablon oluşturursanız hem her ürün için yeni başlık yazmaya uğraşmazsanız hem de müşterileriniz belli bir düzende yazılacağı için ürünler arasında kaybolmamış olurlar.

Bir diğer konu ve en önemlisi ürün başlıklarında muhakkak yazmamız gereken anahtar kelimeler. Ürünlerimiz için önceden çalışmasını yapıp belirlediğimiz anahtar kelimeleri başlıkta geçiriyoruz. Böylece aranma hacmimizi en basit yoldan artırmış oluyoruz.

Görsel Seçerken Dikkatli Olun!

Müşterilerimize ne sunduğumuzu net olarak göstermemiz gereken alandır. Müşterilerin en çok ilgisini çeken alandır ayrıyetten. Çünkü insan beyni resmi yazıya göre üç kat daha fazla işlemektedir. Artık bunu bildiğimize göre görselin önemini farketmişinizidr. Bu yüzden ürün için kaliteli, sade ve açıklayıcı görseller kullanmalıyız.

Görsellerde dikkat etmemiz gereken SEO taktiği görselin olabildiğince az yer kaplaması ve bir etiketinin olması. Görselleri düzenlerken sitemizde kullanılan ölçülere göre bütün görselleri düzenlemeliyiz. Görsellerin çıktılarını alırken photoshop üzerinden veya tinypng gibi araçlarla kaliteyi bozmadan küçültmeliyiz. Yaptığımız bu optimizasyon bize büyük ölçüde yüklenme hızı kazandırmaktadır. Görselimizinde bir ismi, etiketi olmalı. Bu da görselden yapılan aramaları kaçırmanızı sağlar.

Açıklama Satırı Nasıl Olmalı?

Müşteriye ürünü hatta kendimizi anlattığımız bölümdür. Bu bölümde ürün özelliklerini, kullanım alanlarını, garanti şartlarını, kargo şartlarını, iptal, iade ve değişim koşulları gibi bütün açıklamaları buraya yazıyoruz. Şimdi burada SEO taktiği yok diyeceksiniz. Aslında buradaki en önemli SEO taktiği, hep yapmamız gerektiği gibi özgün içerik oluşturmaktır. Çünkü sattığımız ürün gruplarını bizim haricimizde farklı firmalarda satıyor olabilir. Oluşturduğumuz özgün içeriklerle bu firmaların önüne geçebiliriz. Bu içeriklerde; açıklama yazısı, ürün ile ilgili detay fotoğrafları, ürün videosu, kargo ve sözleşme bilgilendirmeleri, ürün için belirlediğimiz anahtar kelime içeren makale v.b. Burası tamemen sizin üretkenliğinize kalmış bir kısımdır. Tabi gereksiz uzun içerikler değilde, sade anlaşılır ürünü öne çıkaracak içerikler oluşturmalıyız.

URL Yapısı Nasıl Oluşturulmalı?

URL yapısındaki SEO taktiği aslında çok basit. Oluşturduğumuz başlıklardaki gibi olmalı. müşterimiz URL’e bakınca hangi ürün ile ilgilendiğini anlayabilmeli. Bütün karakterler ingilizce karakter olmalı. Google bağlaçlarla pek ilgilenmiyor, bu yüzden bağlaç kullanmaya gerek yok. Kısaca oluşturduğumuz başlıktaki türkçe karakterleri ingilizce karakter ile değiştirip bağlaçları kaldırırsak ürün için ideal URL oluşturmuş oluruz.

SEO Uyumlu Sayfa Tasarımı

SEO taktiği sadece URL oluşturmak, daha az kod yazmak, anahtar kelime bulmak ile olmuyor. Biz tasarımımızı yaparken veya yaptırırken kullanıcı deneyimini, renkleri, butonları logomuzu yani müşterimizin sayfada görebileceği her şeyi dikkate almalıyız. Çünkü oluşan sayfa müşterimizin ilgisini çekmeli, onu ürün ve içerikle buluşturabilmelidir. Böylelikle ürün sayfamızın amacına ulaşmış oluruz. İçerik ile buluşturduğumuz da ise müşteriye kendimizi anlatma fırsatı yakalıyoruz. Artık gerisi müşterinin insiyatifine kalıyor.

Aslında yazımda sürekli kullandığım SEO taktiği ifadesinden kastım, ne yapmalıyım ki daha çok daha çok aranma hacmini yakalamalıyım? Nasıl daha anlaşılır ve açıklayıcı olabilirim? Ne yaparsam ilgi çekici olabilirim? Bu soruları sürekli kendimize sorup eksiklerimizi yakalamalıyız. Arada başka gözlere, bahsettiğim bu konu başlıkları çerçevesinde baktırmakta fayda var.

Herkese yüksek aranmalı, bol kazançlı günler dilerim.

Bilgi, bölüşüldükçe artan hazinedir.
Bhartrihari

Cemil Erdi Ergül
Cemil Erdi Ergül
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk