Loading...
Pazarlama

E-Ticaret Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler6 DK'DA OKUNUR

E-Ticaret Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Merhaba, yine bir e-ticaret yazısı ile bir aradayız. Bu hafta, e-ticaret yapmaya karar verdik ve ürün, hizmet veya bilgi gibi konuları belirleyip ne pazarlayacağımızı seçtikten sonra online ortamdaki mağazamız için nelere dikkat etmemiz gerekeceğini konuşacağız. Yazımıza ilk olarak Türkiye’de e-ticaret ile ilgili birkaç bilgi ile başlayalım.

  TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in “Dijitalleşen Dünyada Ekonominin İtici Gücü: E-ticaret” adlı panelde verdiği verilere göre Türkiye’de 2016 yılı için e-ticaret hacmi 17,5 milyar TL ve bu hacmin perakendedeki oranı %3,5 olarak belirtildi. Bu oran 2012 yılında sadece %1,7 idi. E-ticaretin 4 yıl içinde perakendedeki payı 2 katından fazlasına ulaşmıştır. Türkiye için e-ticaret aslında daha emekleme aşamasında, çünkü bizde perakende oranı %3,5 iken küreselde %8,5 civarındadır. Yine TÜSİAD’ın verilerine göre 2019 yılı için Türkiye’de bu oranın 2 katına çıkarak %7 olması beklenmektedir.

  Bu veriler ışığında Türkiye için pazarın ne denli büyümekte olduğu, sağlam adımlarla ilerlenirse bu pazardan güzel paylar almanın hiç de hayal olmadığını görebiliriz. Şimdi dikkat edilmesi gereken konulara gelirsek, özetle 5 konu altında sıralayıp, açıklayabiliriz.

E-Ticaret Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler
E-Ticaret Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Altyapı

  Online da mağazamız olan dijitalde bizi temsil eden alanımızın altyapısını seçerken ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz. Örneğin; ihracat yapacak mıyız? Sadece kendi sitemizden mi satacağız yoksa bayilik sistemi mi kullanacağız? Ödeme sistemi bulunduracak mıyız? gibi sorular sorup ticaretimizin zeminini nasıl yapacağımızı belirlemeliyiz. Ondan sonra ihtiyaçlarımıza göre sitemizi yazdırmalı veya hazır sistem kullanmalıyız. Burada seçimi sizin veya ekibinizin donanımına göre seçmeniz gerekmektedir. Yazılım bilgisi yeterli değilse hazır sistem seçmek daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

  Altyapımızda dikkat edilmesi gerekenler konular;

  • Güvenlik

  Kimse güven duymadığı yerden alışveriş yapmak istemez. Sitemizin HTTPS/SSL’i desteklediğinden emin olmalıyız.

  • Entegrasyon

  Sitemizin çeşitli sistemlere entegre olabilmesi gerekmektedir. Muhasebe, lojistik, müşteri ilişkileri vb. sistemlerle entegre olunursa iş gücünden tasarruf edilip diğer alanlara daha fazla odaklanabiliriz.

  • Mobil

  Mobil kullanımın e-ticaretteki payı dünya genelinde %44 iken ülkemizde %19’dur.* Google ilk önce mobil siteleri indexlemenin etkinleştirildiğini mayıs ayında Türkiye’deki hesaplara bildirmeye başladı. Bu verilere bakarak ülkemizde pazar payına hakim olan Google’ın isteklerini göz önünde bulundurup mobil dostu siteler oluşturmalıyız.

  • SEO

  Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan ingilizce kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Kabaca tabir edersek  “İnsanlar bizi nasıl arar, biz kendimizi onlara nasıl buldururuz?” sorusuna cevap olan çalışmalar bütünüdür. Altyapımızı seçerken arama motorlarına uyumlu yazılım desteği vereni tercih etmeliyiz.

Sözleşmeler

  Altyapıyı belirledikten sonra bir yandan da sözleşmelerimizi hazırlamalıyız. Hukuki danışmanımız varsa sözleşmelerimizi yazdırmak en doğrusu ve en kolay seçenek olacaktır. Hukuki danışmanınız yoksa “ne yapacağım?” dememize gerek duymadan kısa bir araştırma yapabiliriz, çünkü sözleşmelerle ilgili birçok taslak bulunmaktadır. Bundan sonra tek yapmamız gereken taslakları inceleyip, tarafımıza dikkatli bir şekilde uyarlamak olacaktır. Şözleşmeleri yükümlülük olarak yapmamalıyız. Araştırarak, gerekli yasaları okuyarak, öğrenerek yapmalıyız. İlerleyen süreçlerde, ortaya çıkabilecek gerekli herhangi bir durumda sözleşmelerimizi öne sürebilmeliyiz.

  Sözleşmelerimizin bir diğer gerekliliği ise birçok ödeme sistemi tanımlanmadan önce sözleşmelerin sitemizde tanımlı olmasını istemesidir.

Ödeme Sistemleri

Ödeme Sistemleri
Ödeme Sistemleri

  E-ticarette alışverişin tamamlandığı noktada müşterilerimizin karşına çıktığımız yerdir. Hem kendimiz hem de müşterilerimiz için güvenilir sistemlerle çalışmalıyız. Sitemizin en büyük güven noktalarından biri de ödeme sistemleridir.

  Kredi Kartı, Havale/EFT, Kapıda Ödeme ve daha farklı alternatif ödeme yöntemleri bulunmaktadır. Bu ödeme yöntemlerinden birini veya birkaçını birden kullanabiliriz. Sitemiz için belirlediğimiz finansal strateji ve hedef kitlesine göre belirlemeliyiz.

  Kredi Kartı ile ödeme alacaksak bankalarla anlaşarak sitemize sanal pos tanımlayabiliriz. Daha fazla müşteriye hitap edebilmek için birden fazla bankayla anlaşmakta fayda olacaktır. Bunun yerine iyzico, payu, hepsipay vb. sistemlerle de anlaşabiliriz. Bu sistemler içlerinde çoğu bankanın sanal posunu bulundurduğu için tek adresten birçok kart için ödeme alabilmektedirler. Dikkat etmemiz gereken konu varsa bunların kurulum ücretleri, siparişlerden alınan komisyon ücretleri ve paranın geri dönüş süreleridir.

  Havale/EFT mağazaların en çok hoşuna giden yöntemdir. Ödenen ücretin diğer sistemlerdeki gibi ara durağı bulunmamaktadır. Ödenen ücret alışveriş gerçekleştiği gibi direkt hesabımıza geçmektedir. Mağaza için Havale/EFT diğer ödeme seçeneklerine göre daha avantajlıdır. Müşteri için ise e-ticaret sitesi güven verdiği sürece, müşteriler Havale/EFT yapmaktan kaçınmayacaklardır.

  Kapıda Ödeme son zamanların en popüler ödeme yöntemi. Zamanımızda birçok kişi için online yollardan ödeme yapmak riskli bulunuyor. Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeyerek kendilerini daha güvenli alışveriş yapmış hissediyorlar. Bizlere bakan tarafına gelecek olursak kapıda ödemenin kargo haricinde ayrıyeten belli bir hizmet bedeli bulunmaktadır. Kargo süreçlerini de iyi yönetmek gerekir, çünkü diğer ödeme yöntemlerine göre iade oranları biraz daha fazla gerçekleşmektedir.

Lojistik

  E-ticaret için en can alıcı noktalardan biri de lojistikdir. Lojistiğini kendimiz sağlayamıyorsak aracı bir firma ile anlaşmamız gerekmektedir. Burada gönderim ücretleri, çalışacağınız firmanın acentası, çalışacağınız bölgelerdeki acenta sayısı dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

  Gönderim ücretleri her firmada farklılık gösterir, bu da genel olarak fiyatlarımızı değiştirmektedir. Firma ile anlaşmadan önce biraz araştırma yapmakta fayda olacaktır. Firmaların kampanyaları, pazar yerlerinin firmalarla özel anlaşmaları veya çeşitli sitelerin özel anlaşmaları bulunabilmektedir. Bunlarla lojistik maliyetlerini büyük oranda düşürebiliriz.

  Bulunduğumuz bölgedeki acentanın iyi olması kargo gönderimlerinin daha sorunsuz gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bir diğer konu ise bölgelerdeki acenta yoğunluğu, çünkü göndereceğimiz siparişler için anlaştığımız firmanın her yerde acentası olmayabiliyor. Bu da kargo maliyetlerine ek bir yük olmaktadır. Aslında iyi bir hesaplama ve risk payı eklendiğinde lojistik maliyetlerinde karşımıza sürpriz çıkmasını engellemiş olmaktayız.

  Lojistikte en büyük yük aslında bizlere kalmaktadır. Ürünlerimizi en kötü senaryoya göre hazırlayıp, müşterimizden görevliler yanında incelemesini ve gerekiyorsa tutanak tutturmasını istemeliyiz.

İçerik

  Müşterilerimize ne sunduğumuzu anlattığımız kısımdır. Biz ne satıyoruz? Sattığımız ürün, hizmet veya bilgi ne işe yarıyor? Neden bizden almalısınız? Gibi sorulara yanıt vermemiz gereken yerdir. İçeriklerimizi oluştururken SEO dostu içerikler oluşturmamız e-ticaret sitemizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Bu da unutmamamız gereken bir ayrıntıdır.

  Örneğin bir yersil satıyor olalım. Bu ürünün belli bir içeriğe sahip olması gerekir. Bu içerikte sırayla;

  • Ürün Başlığı

  Ürün hakkında genel bilgiler vermelidir. “Nasıl yazarsam daha çok aramaya cevap verir?” sorusuna cevap vermelidir.

  • Ürün Görselleri

  Ürünün farklı açılardan çekilmiş kaliteli görselleri bulunmalıdır. Bu görseller e-ticaret sitemiz için belirlenen ölçü ve formatlarda olmalıdır. Bu görseller müşterilerimize ürün hakkında yanıltıcı bilgi vermemelidir.

  • Ürün Açıklaması

  Ürün hakkında daha fazla bilgi verebileceğimiz bir açıklama yazısı bulunmalıdır. Bu kısma gerekirse daha detaylı görseller, videolar ve ürün linkleri ekleyebiliriz.

  Oluşturduğumuz içerikler hem müşteriye daha fazla güven vererek satın almaya itmeli hem de arama motorlarında içerik ürettiğimizi ve  güncel olduğumuzu göstererek daha üst sıralara çıkmamızı sağlamalıdır.

  Özetlemek gerekirse e-ticaret ile uğraşan kurumların dikkat etmesi gerekenler; müşteriler için güven duygusu, arama motorları için özgün içerik ve yapıya sahip olmasıdır.

 

  Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız, yıldızIara ulaşmaya niyet edin ki başarasınız.

Confucius

 

*2016 TÜSİAD Verilerine Göre

Cemil Erdi Ergül
Cemil Erdi Ergül
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk