Loading...
GenelPazarlama

En Popüler WordPress Eklentileri5 DK'DA OKUNUR

En Popüler WordPress Eklentileri

Kolay kurulumu, geniş bilgi kaynağı ve geliştirici eklentileri ile WordPress, Dünya’nın en çok kullanılan web site altyapısıdır. Farklı kullanıcıların geliştirdiği WordPress eklentileri sayesinde web sitenizde kolaylıkla değişiklikler yapabilirsiniz.

Binlerce eklentinin bulunduğu WordPress eklenti mağazasında aradığınız eklentiyi kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Mağaza haricinde farklı web sitelerinde paylaşılan eklenti arşivlerini de panelinizden yükleyerek kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir durum var ki bu eklentilerde reklam virüsleri bulunabiliyor.

WordPress’i yeni kullanmaya başladınız diyelim, bir WordPress web sitesinde olmazsa olmaz eklentiler nelerdir? İşte bu sorunun cevabını bu yazıyı okuduğunuzda almış olacaksınız.

Akismet Anti-Spam

Web siteleri ve sosyal medya hesaplarında sık karşılaşılan problemlerden biri spam yorumlardır. Akismet Anti-Spam eklentisi sayesinde web sitenizdeki spam yorumları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Contact Form 7

Contact Form 7 Eklentisi
Contact Form 7 Eklentisi

Bir web sitesinde olmazsa olmazlardan biri iletişim formudur. Contact Form 7 eklentisi ile sitenize kolaylıkla birçok iletişim formu ekleyebilirsiniz. Farklı dilleri de destekleyen Contact Form 7 ile çoklu dil yapısına sahip sitenizde de farklı formlar ile kullanıcıların sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Smtp ayarlarıyla ilgili sorun yaşamanız halinde Post SMTP eklentisi ile bu sorunu da çözebilirsiniz.

WP Super Cache

Günümüzde sitelerin en çok dikkat ettiği metriklerden biri site hızıdır. Google, kullanıcı deneyimini artırmak için hızlı çalışan web sitelerini aramalarda daha üste çıkarıyor. Site hızının AdWords kalite puanını da etkilediğini belirtmemizde fayda var.

İşte bu noktada WP Super Cache eklentisi devreye giriyor. Dinamik sayfalarınızı önbelleğe alarak, düz html sayfaymış gibi indexlenmesini sağlıyor. Bu sayede sayfalar daha hızlı yükleniyor.

Sorun yaşamamak için sitenizde yaptığınız değişiklikler sonrasında önbelleği sıfırlamayı unutmayın.

Google Analytics Dashboard for WP

Analiz, geliştirmenin başlangıcıdır. Web sitenizdeki kullanıcı girişleri, davranışları ve diğer metrikleri ölçümleyebilmeniz için Google Analytics kullanmanız şart. Standart WordPress istatistikleri bunun için yeterli olmayabiliyor.

Google Analytics Dashboard for WP eklentisi sayesinde Analytics sayfasına girmeden, WordPress yönetici panelinden Analytics raporlarına direk ulaşabilirsiniz.

JetPack

Web sitenize çok fazla eklenti kurmanız da siteyi yavaşlatan faktörlerden biridir. Eklenti kalabalığını önlemek için tasarlanan JetPack eklentisi; link kısaltmadan tutun, sosyal medya paylaşımına kadar birçok eklentiyi kendi içinde barındırarak fazla eklentilerden kaynaklanabilecek yavaşlamaları ortadan kaldırıyor.

Yoast SEO

Yoast SEO Eklentisi
Yoast SEO Eklentisi

Birçok içerik üretiyorsunuz veya bir e-ticaret siteniz var diyelim, hedef kitlenize ulaşamıyorsanız web sitenizin varlığının çokta anlamı kalmıyor. Günümüzde en çok trafiğin organik arama sonuçlarından geldiğini düşünecek olursak, sitenizin arama motoru standartlarına uyumlu olması gerektiği sonucuna varıyoruz.

WordPress alt yapısına sahip web sitenizde Yoast SEO eklentisi sayesinde içeriklerinizin SEO uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz. Yoast SEO eklentisi meta etiketi, anahtar kelimeler, odak kelime oranı vs. gibi gerekli birçok SEO kriterlerini gözden geçirerek yapmanız gereken düzeltmeleri bildiriyor.

AddToAny Share Buttons

Her şeyiniz hazır, içerik üretmeye başladınız, web siteniz arama motoru aramalarında indexleniyor. Yeterli mi? Tabi ki hayır. Pazarlamanın olmazsa olmazlarından sosyal medya, trafik sağlayabileceğiniz önemli kanallardan biri. Burada AddToAny Share Buttons eklentisi imdadınıza yetişiyor.

İçeriklerinizin Facebook, Twitter ve diğer 100’ün üzerinde sosyal ağda paylaşılmasına olanak sağlayacağınız bu WordPress eklentisiyle web sitenizi sosyal ağlara taşıyabilirsiniz.

WooCommerce

İnternet kullanım oranlarının artmasıyla birlikte e-ticaret de yükselişe geçti. E-ticaret yapmak isteyenler, günümüzde yazılımcı çalıştırma maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle hazır sistemleri daha çok tercih ediyorlar.

WordPress’te bulunan WooCommerce eklentisi ile hiçbir bedel ödemeden kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Eklenti mağazasında bulabileceğiniz WooCommerce eklentisini kurduktan sonra gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra, ürünlerinizi sergilemeye başlayabilirsiniz.

WP-DB-Backup

Web sitelerinin en büyük problemlerinden biri çökme sorunudur. Yüksek trafik veya saldırı sonucu web sitenizin çökmesi halinde veri kaybına uğramamanız için sürekli veritabanınızı yedeklemeniz gerekiyor.

Farklı alt yapılara sahip web sitelerinde yazılım yardımıyla yapacağınız bu işlemi WordPress’te WP-DB-Backup eklentisi ile kolayca yapabilirsiniz.

Page Builder by SiteOrigin

Görselliğin içerikten bile daha önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Yazılım bilgisine sahip olmamanız sitenizde görsel düzenleme yapamayacağınız anlamına gelmez.

Page Builder by SiteOrigin eklentisi ile sayfalarınızı sürükle bırak sistemi sayesinde kolayca tasarlayabilirsiniz.

WordPress için MailChimp

Fan kitlesi oluşturmanın en önemli aracı şüphesiz mailing’tir. MailChimp mailing sistemini kullanıyorsanız web sitenizdeki abonelik formu ile oluşturduğunuz kişi listesine mail bültenleri yollayabilirsiniz.

Farklı tasarım olanakları sunan bu eklenti sayesinde yazılarınızı belirli periyotlarda abonelere ileterek, web sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

Hello Dolly

Birçok kişinin ne işe yaradığını bilmediği bu eklenti, WordPress kurulumu ile birlikte web sitenize ekleniyor.

Merak konusu olan Hello Dolly eklentisi ne işe yarıyor? Hello Dolly, Louis Armstrong tarafından 1964 yılında kaydedilmiş bir Jazz parçasıdır. Sitenin ön yüzüne herhangi bir etkisi olmayan bu eklenti, sadece yönetici panelinin sağ üst köşesinde bu şarkının sözlerine yer veriyor.

AMP for WP

AMP for WordPress Eklentisi
AMP for WordPress Eklentisi

Google, yakın zamanda yaptığı algoritma değişikliğiyle birlikte AMP uyumlu olan siteleri aramalarda daha üste çıkarıyor. AMP ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress alt yapısına sahip web sitenizi AMP uyumlu hale getirmek için AMP for WP eklentisini kurmanız yeterli olacaktır. Kurulum sonrasında oluşturduğunuz içeriklerde URL’nin sonuna “/amp” eklediğinizde sayfanın AMP uyumlu halini görüntüleyebilirsiniz.

Değindiğimiz uygulamaları kurduktan sonra internet standartlarında olması gereken bir web sitesine sahip olacaksınız. Sonrası sizin kişiselleştirmenize kalmış.

Kafanızdaki soru işaretleriyle boğuşmayın, aklınıza takılanları aşağıdaki yorum kısmına yazmanız, cevaplamamız için yeterli olacaktır.

 

Mehmet Özsoy
Mehmet Özsoy
One comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk