Loading...
GenelPazarlama

E-Ticaret Siteleri İçin E-Posta Pazarlama Tüyoları5 DK'DA OKUNUR

E-Ticaret Siteleri İçin E-Posta Pazarlama Tüyoları

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile herhangi bir ürün veya hizmetin online işlemlerle sanal ortamda  site üzerinden yapılması ile oluşan ticarete e-ticaret denir. Pazarlama ve satış faaliyetlerine e-ticaret alanını da ekleyen kuruluşlar, belli bir kesime ulaşmakla kalmayıp, 7/24 hizmet vererek  tüm dünyaya ulaşabilmektedir. E-ticarette yapılan reklam ve kampanyalar çok önemlidir. Yapılan reklam ve kampanyaları birkaç şekilde kitleye ulaştırabiliriz. Sosyal medya reklamları, Google reklamları, videolu reklam hazırlanması ve e-posta pazarlama vb. Gelin birlikte e-posta pazarlama hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıda bu konuyu ayrıntılı inceleyelim.

E-posta pazarlama (e-mail marketing)nedir?

Hedef kitleye ulaşmak adına, markaların yapmış olduğu tanıtım, bilgilendirme ve kampanya mesajlarını elektronik posta ile göndermesine e-posta pazarlama denir. Hedef kitle ile doğrudan iletişim sağlandığından geri dönüşüm oranı da çok yüksektir. Tabi ki doğru yapılan bir pazarlama ile bu mümkündür. Aksi takdirde yanlış bir pazarlama planı sizlere e-ticarette kaybettirebilir. E-ticaret için büyük önem taşıyan e-posta pazarlama aracını kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli teknik detaylar da bulunmaktadır. Bu konuyu aşağıda daha detaylı incelemek için bir başlık altında toplayabiliriz.

E-posta pazarlama da nelere dikkat etmeliyiz?

E-posta pazarlama da dikkat edilmesi gerekenleri  aşağıda sıralayıp sizler için açıklayacağım.

Yapmamız gereken ilk ve en önemli şey “Doğru Hedef Kitle”  belirlenmesidir. Çünkü ürün kadar hitap ettiği hedef kitle de çok önemlidir.

Peki,  doğru hedef kitleden ne anlıyoruz? Doğru hedef kitleyi nasıl belirleriz? Hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız? Doğru hedef kitle bize ne kazandırır?

E-posta pazarlama üzerinden yapmış olduğumuz  reklam ve kampanyalar için bir bütçe belirlemek gerekir. İşte tam bu bütçe olayında hedef kitlemiz devreye girmektedir. Çünkü hedef kitlemizi daraltarak doğru hedef kitleye ulaşmamız bize maddi kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede hem bütçemizden hem de zamandan tasarruf etmiş olmaktayız.  Doğru hedef kitleye ulaşarak daha fazla geri dönüş almamız da bu sayede mümkün olacaktır.

Şimdi gelelim elimizde hiçbir veri olmadan e-posta pazarlama için doğru hedef kitleyi belirlemede ki belli başlı kriterlerin neler olduğuna.

Ürünün kime hitap ettiği, cinsiyeti, hitap ettiği yaş aralığı, ilgi alanları gibi sorular bizim hedef kitlemizi belirlememizde ki anahtar kelimelerimiz olacaktır.

Gelelim diğer bir önemli bir unsur olan e-posta pazarlama kampanyasının nasıl olacağına. Hedef kitlemizi belirledikten sonra ki ilk adım, hedef kitlemize göre ve özel günler için kampanya oluşturmak olacaktır. Bu kampanyaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yılbaşları, anneler günü, sevgililer günü vb. günler için özel  kampanyalar
  • Kazanılan müşterileri canlı tutarak, sitemize girip alışveriş yapmaları adına seni özledik indirimleri
  • Anlık kampanyalar örn; sadece 24 saat için sepette %10 indirim gibi
  • Alışverişe teşvik için belli bir miktar alışveriş sonrası ücretsiz kargo imkânı sağlamak

gibi kampanyaları e-posta yolu hedef kitleye iletebiliriz. Bu e-posta yolu ile bilgilendirme sayesinde hem müşterilerimizi canlı tutmuş olacağız, hem de alışverişe teşvik ederek ticari açıdan kar elde etmiş olacağız. Göndermiş olduğumuz maili kişiselleştirebilir, yani alıcıya ismiyle hitap edebilir(örn; sayın lale veya değerli müşterimiz can vb.), bu sayede alıcının daha çok dikkatini çekebiliriz. Bu da bize daha çok geri dönüş sağlayacaktır.

E-posta pazarlama çalışmasının hedef kitlesini belirledik, kampanya ve reklamımızı oluşturduk ve sıra geldi e-bülten içeriğinde neler olacağına. Doğru hedef kitle ve kampanya kadar e-bülten de çok önemlidir.

E-bülten de doğru mail çok önemlidir. Peki, doğru mailden ne anlıyoruz? Özetlemek gerekirse içerik, görsel anlamda alıcı kitleyi etkileyici şekilde bir mail olmalıdır. Yani mailin başlığı, konusu, görseli, içerdiği üslup gibi her detayın iyi bir şekilde incelenmiş olması gerekir. Tüm bu detaylar sağlandığında, mailiniz alıcının dikkatini çekecek şekilde hazırlanmış olduğundan, mailinizin okunma olasılığı artacak ve spam kutusuna düşme olasılığı da düşecektir.

E-posta gönderimini yalnızca mail atmamıza izin veren kitleye atmalıyız. İzin almadan gönderilen mailler spam listesine düşecek ve bu da bizim marka prestijimizi düşmesine neden olacaktır. Bu çok dikkat etmemiz gereken bir noktadır. Bu konuyu daha detaylı incelemek için bir başlık altında toplayalım.

İzinsiz e-posta pazarlama

Yukarıda e-posta pazarlama nedir? Nelere dikkat etmeliyiz gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Şimdi sırada diğer bir önemli konu olan “kimlere e-posta gönderemeyiz?” sorusunun cevabını bulmakta.

E-posta pazarlama uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte, izinsiz gönderilen e-postalar artık alıcılar için sıkıntı oluşturmaya başladı. Bu sıkıntının önüne geçmek adına 2015 yılında kişisel hakların korunması için ‘Elektronik Ticareti Düzenleme Kanunu’ na  göre artık izinsiz e-posta gönderilmesi hukuki açıdan suç sayılmaya başladı. Bu durum e-posta pazarlama alanda yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. E-ticaret ile uğraşan kurumların bu konuya dikkat etmesi ve bu durumdan hukuki açıdan zarar görmeden çıkmayı başarması gerekmektedir.

İzinsiz gönderilen mail direkt olarak spam kutusuna düşer (spam kutusuna;  ürünle eşleşmeyen içerik, ürünle eşleşmeyen görsel, yanlış bilgilendirme vs. nedenlerde  gönderdiğiniz e-postanız düşebilir.). Bu durumda e-postamızın görülmeyip okunamamasına, bu da ticari açıdan zarara ve marka prestijimizin düşmesine neden olmaktadır. E-posta pazarlama çalışmaları bu şekilde yanlış uygulandığında hedef kitlemiz üzerinde oluşacak olumsuz etkisi ticari başarı grafiğimizde ciddi düşüşlere neden olabilir. Ayrıca yapmış olduğumuz tüm reklam ve kampanyalar, harcanan bütçe, ayırdığımız zaman, kısacası vermiş olduğumuz maddi manevi tüm emekler boşa çıkacaktır. Tabi ki bu sadece vermiş olduğu zararın ticari kısmı bir de hukuki kısım olarak ciddi sorunlar da meydana getirecektir. Bu sorunlar para cezası veya hapis cezası şeklinde olacaktır.

İzinli e-posta kitlemizi nasıl artırırız?

Bunun için yapılacak ilk çalışma üyelere özel kampanyalar düzenlemektir. Örnek vermek gerekirse, üye olan kullanıcılarımıza özel indirim, kampanya veya ücretsiz kargo teklifi sunarak üye olmalarını sağlayabiliriz. Hedef kitlemize özel yapmış olduğumuz reklam ve kampanya sonucu artan e-mail listemizle de, daha fazla kişiye ulaşır ve ticari açıdan istediğimiz hedeflere yavaş yavaş ulaşabiliriz. Unutmayalım ki planlı ve programlı doğru atılan her bir adımın, bize pozitif anlamda güzel getirileri olacaktır. Bu da bizim en büyük motivasyon kaynağımızdır.

Özetlemek gerekirse; Doğru strateji, izinli e-posta listesi, doğru hedef kitle, reklam ve kampanyalar, doğru e-bülten ile artık e-ticarette e-posta pazarlama için artık hazırız. Bol şans.

Nida Kayğusız
Nida Kayğusız
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk