Loading...
GenelTeknoloji

Google Arts & Culture Nedir?6 DK'DA OKUNUR

Google Arts & Culture Nedir?

Google Arts & Culture platformu müzelerde yer alan yüksek çözünürlüklü sanat eserlerine halkın erişebileceği çevrimiçi bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımda Google Arts & Culture platformu ile neler yapabileceğinizi detayları ile paylaşacağım.

Google Arts & Culture Projesi Nasıl Başladı?

Google Arts & Culture Projesi, 2011 tarihinde Google tarafından, Google Cultural Institute aracılığıyla, Londra’daki Tate Gallery başta olmak üzere 17 uluslararası müzeyle iş birliği yaparak başlatıldı. Google Arts & Culture, kullanıcıların, google ortağı müzelerin galerilerini gezmelerine, sanat çalışmaları hakkında fiziksel ve bilimsel bilgileri keşfetmelerine ve kendi sanal koleksiyonlarını derlemelerine olanak sağlıyor.

Teknolojide yaşanan büyük sıçramalar bugünün toplumuna sınırları olmayan bir dünya sunuyor. Kültür sanat çevrelerinde dijital sanat, dijital kültür, sanatsal yapay zeka gibi kavramlar konuşuluyor.  Sanat ve teknolojinin kültürel, psikolojik ve felsefi yönlerini dikkate alan bir bakış açısıyla yapay zeka ile ilişkili beklentiler ve korkular oluştu. “Gelecekteki yaratıcılık ve teknoloji hangi yöne doğru gidiyor?” soruları ön plana çıkıyor. Google, kültürü demokratikleştirme amacıyla Google Arts & Culture isimli sanat ve kültür platformunu yarattı. Bu platformda Google 1500 müze ve kültür kurumundan eserleri bir araya getiriyor.

Google Arts & Culture platformu şu şekilde ortaya çıktı: eğer bir kişi, Rembrandt’ın hayatı boyunca yaptığı tüm eserleri görmek isterse, 17 ülkede 40 müzeye gitmek zorunda kalacaktı. Kullanıcılar Google Arts & Culture’de hepsini bir arada görme şansını yakalarken bunun yanında eserleri; renkleri, stilleri ve fırça darbelerini de karşılaştırabiliyor. Kuşkusuz sanat eserini yerinde görme deneyiminin yeri doldurulamaz. Ancak Google Arts & Culture platformundaki dijital deneyim bir bakıma bilgi ve bir plan doğrultusunda kültürel alanları görmeyi teşvik ediyor diyebiliriz.

Google Arts & Culture Sanat İçin Ne İfade Eder?

Google Arts & Culture 70 ülkeden 1500 kurum 6 milyondan fazla görüntü ve 9.000’den fazla dijital sergiyi kapsıyor. Google Arts & Culture profilleri kurumların dijital alanda sanatsal ve kültürel varlığını temsil ediyor. Müzelerin, sanat kurumlarının ve arşivlerin kitlelerle iletişim kurabilmesi ve koleksiyonlarını sergileyebilmeleri için önemli bir etkileşim platformu olarak görülen Google Arts & Culture birçok dijital medya aracını da içinde barındırıyor. Google haritalardaki konumlandırma, yine haritaların özelliği olan Street View ile sanal tur yapabilir Google+ ile tartışma platformlarında sanat konuşmalarına katılabilir ve Youtube 360 sanal videolarını izleyebilirsiniz. Google Arts & Culture üzerindeki dijital varlığınız sayesinde web sitelerinize yönlendirme sağlayabilir ve bu web trafiği sayesinde daha fazla görüntüleme elde edebilirsiniz.

Google Arts & Culture İçinde Neler Var?

Google Arts & Culture platformunda ilk olarak sanatçıların fikirleri ve sanatı hakkında bilgileri içeriğinde barındıran “Keşfet” bölümü bulunuyor. Günlük haber içeriği olarak sunulan bu alanda büyük sanatçıların hayatı ve eserlerinin yanı sıra sanatlarının fikri alt yapısı hakkında bilgilere rastlıyoruz.

Akışta ikinci olarak “Dikkat Çekenler” bölümü yer alıyor. Tanınmamış kahramanların hayat hikayelerinden oluşuyor. Ayrıca “Öne Çıkan Tema” ve “Öne Çıkan Hikayeler” kısmı da bulunuyor. Tarihi Figürler, kültürel miras, moda tarihi, performans sanatları, ilginç sanatlar, tarihi fotoğraflar gibi ilgi çekici içerikler de bu alanda yer alıyor.

Platformun belki de en dikkat çekici yanı zaman ve renge göre sanat eserlerinin incelenebilmesi özelliği. Bu özellik sanat eserlerinin renk paletini karşılaştırmanıza izin veriyor. Van Gogh’un renk paletini diğer sanatçılarla karşılaştırabilir eşleşen sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.  Google Arts & Culture ile sanat eserleri arasındaki nesne, stil, zaman farklılıkları bağlamında keşfetmenize olanak sağlarken sanat öğrencileri için de eşsiz bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Google Arts & Culture dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir müze, arşiv, kurum ve kültür vakfı gibi kar amacı gütmeyen kurumların koleksiyonlarını detayları ile inceleme fırsatını sunuyor. Bu alanda sanat ve tasarım, ilham veren hikayeler ve ikonik figürlerin de anlatıldığı içerikler de bulunuyor.

Müzelerde Street View ile Gezinme

Google Arts & Culture platformunda öne çıkan başka bir özellik de “Street View”. Projenin “adım adım” özelliği, Google’ın Sokak Görünümü teknolojisini kullanıyor. Müze gezintisi yaparak ünlü tablolara yakından bakabilme, müzelerin ve sanat kurumlarının sanatçı ve eser koleksiyonlarını yerinde görebilme fırsatı sunuyor.

Google Arts & Culture “İnceleyin” başlığı altında öne çıkan içeriklerde 360° videolar ile kültürel bir keşfe çıkarıyor. Youtube videolarını izleyebilir kurumların Youtube üzerindeki çalışmalarını da bakabilirsiniz.

Art Camera ile Keşfet!

“Art Camera” özelliği ile de sanat eserlerinin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarına bakabilir eserleri detaylı inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Art Camera kurumların koleksiyonlarında bulunan eserlerini yüksek çözünürlüklü olarak dijitalleştirebilmelerine de olanak sağlıyor. Sanatçıların ve sanat topluluklarının ürettikleri eserleri paylaşabilmelerine imkan tanıyan Google Arts & Culture geçici doğasından dolayı sokak sanatı, duvar resimleri ya da duvar yazıları gibi geçici yani kalıcı olmayan eserlerin de kalıcı bir sanat eserine dönüşmesine katkıda bulunuyor. Kentsel sanat eserlerinin yanı sıra tüm eserlerin mikroskobik detaylı görünümünü, kullanıcılara bir sanat eserinin dinamik bir görüntüsünü ve sanatçıların çalışma anlayışlarını içeren bilimsel bilgileri sağlıyor. Bir resmi incelerken, kullanıcılar ayrıca görüntünün boyut, malzeme, sanat tarihi ve sanatçı bilgileri ve fiziksel özelliklerini ayrıntılandıran görsel künyelerine de erişebilirler.

Sanal Serginizin Küratörü Olun!

Kullanıcılar kendi koleksiyonlarını oluşturmak için Google hesabı ile giriş yapabilirler. Kullanıcılar, Google ortağı müzelerin herhangi birinden herhangi bir sayıda görüntüyü derleyebilir ve kişiselleştirilmiş bir sanal sergi oluşturmak için belirli sanat eserlerini kaydedebilirler. Google Arts & Culture kullanıcılarına bu özelliği ile sanal sergi oluşturup serginin küratörlüğünü yapabilme imkanı tanıyor. Google’ın bağlantı kısaltıcısını kullanarak kullanıcılar sosyal medya ve çevrimiçi iletişim platformları aracılığıyla resim koleksiyonlarını başkalarıyla kolayca paylaşabiliyor. Kullanıcılar videolarını ve ses içeriğini kendi galerilerini kişiselleştirmek için yükleyebilir ve koleksiyonlarını sosyal medya ağları üzerinden paylaşabilirler.

Türkiye’deki Müze Görünümleri

“Kategoriler” kısmında kullanıcılar, sanatçı, sanat akımı, malzeme, tarihi olaylar, tarihi kişilikler ve yerler hakkında detaylı içeriklere ulaşılabiliyor. Haftanın en çok okunan haberleri bölümü ile popüler konuları yakından takip edebilir, etrafımda özelliği ile de konumunuzdan yakında bulunan gezilebilecek müzeler ve sergileri bulabilirsiniz. Türkiye konumunda İstanbul Modern, Salt Galata, Pera Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, Rezzan Has Müzesi, Elgiz Müzesi, Masumiyet Müzesi, Borusan Contemporary ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün müze görünümlerini keşfedebilirsiniz. Türkiye konumu üzerinde müze görünümlerinin sınırlı kalmış olması da oldukça şaşırtıcı. Google Arts & Culture platformunda dijital varlıklarını oluşturan müzelerin ve sanat kurumlarının web sitesine yönlendirme sağladığını bu sayede sitelerine daha fazla görüntüleme ve web trafiği çektiğini de söylemek gerek.

Bu yazımda Google Arts & Culture platformunu anlatmaya çalıştım. Sorularınız, önerileriniz varsa yazının altında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

betül meral sarıiz
Betül Meral Sarıiz
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk