Loading...
GenelPazarlama

Google Backlink Çalışması Yapanları Uyarıyor!4 DK'DA OKUNUR

Google, Backlink Çalışması Yapanları Uyarıyor

Google, doğal rutinin dışına çıkarak backlink çalışması yapan ve arama motoru sıralamasını manipüle eden web sitelerini bunu yapmaktan vazgeçmeleri konusunda uyarıyor!

Bildiğiniz üzere arama motoru kullanıcılarına fayda sağlamayan içeriklere baclink çalışması ile yönlendirme yapan web siteleri arama motorunun amacı dışında kullanılmasına yol açıyor.

Google bu yüzden son dönemlerde artan spam sayılabilecek backlink ve kalitesiz tanıtım yazılarının önüne geçebilmek için site yöneticilerine yönelik uyarılarını arttırmaya başladığını söyleyebiliriz.

Şimdi sizlere backlick çalışması yapıp farklı sitelerde kendinizle alakalı içeriklere yer verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Backlink Çalışması Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Site sahipleri, farklı sitelerde kendilerinden bahsedilmesi için belirli ücret ve bedel karşılığında tanıtım yazıları ve sponsorlu yayınlar olarak adlandırılan makaleler yayınlamaktadırlar. Bu tanıtım yazısını yayınlayacak site ile kendi sitemiz de verilmek istenen konu ve mesaj benzer olmalıdır. Benzer konu ve kategoride yayın yapan sitelerde tanıtım yazısı yayınlanması sitenizin o konuda daha otoriter ve popüler olduğu anlamına gelmektedir.

Yayınlanan sponsorlu makaleler,  arama motoru odaklı değil de kullanıcı odaklı yararlı içeriklere sahip olmalıdır. Sahip olunan kitleye uygun makaleler oluşturulmalıdır. Bu makaleler ziyaretçiye fayda sağlayacak bilgi verici nitelikte olması gerekir.

Makale içeriklerinde spam özelliği taşıyan bağlantıların olmaması gerekir. Eğer bu tarz şüpheli bağlantılar var ise siteye referans olmamalısınız. Tanıtım içeriğini yazan kişinin rel=”nofollow” etiketi kullandığına dikkat etmelisiniz.

Sponsorlu yayınların yer alacağı sitelerin kaliteli ve güvenilir olması da yapacağınız backlink çalışmalarını  olumlu yönde etkileyen bir diğer husustur.

Tanıtım Yazılarının İçeriği Nasıl olmalıdır?

Tanıtım yazısı içeriği oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Gelin hep birlikte bu hususları değerlendirelim.

Kitlenize uygun ve özgün içerikler hazırlanmalı

Öncelikli amacınız kullanıcılara yüksek kaliteli ve alakalı bilgi sunmak olmalıdır. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için Google’ın yönergelerini uymak arama sonuçlarındaki sıralamanızı artırdığı gibi sitenizin itibarını da olumlu yönde etkiler.

Kitlenize uygun ve ilgi çekici içerikler oluşturulmalıdır. Doğal yollardan sitenizin popülerliğini artıcı işlemler yapmak için uğraşılmalıdır. Sadece bağlantı çalışması yapmak için makale hazırlamak sitenizin kalitesini düşürmektedir.

Site Güvenliği İçin Nofollow Etiketini Kullanılmalı

Web sitenizden harici sitelere verdiğiniz bağlantılar her zaman güvenli olmayabilir. Güvenirliğine inanmadığınız durumlarda bağlantılara nofollow etiketi eklemeniz yararınıza olacaktır. Böylece spam bağlantıların sitenizden engellenmesini sağlayarak Google’ın ilgili bağlantıya bir değer belirlemesini engelleyebiliriz.

Bağlantı verilmesini talep eden siteler,

  • sosyal medya hesaplarına
  • şirketin web sitesine
  • ürün inceleme yada satın alma sayfasına
  • firmanın uygulama mağazasına

tanıtım yazıları ile yönlendirme yapılmasını isterler. Belirli bir bedel karşılığında yapılan bu işlemlerde nofollow etiketi kullanılmalı. Böylelikle tanıtım yazısını yayınlattığınız sitelere referans olmayarak spam bağlantılardan etkilenmemiş olursunuz.

Tanıtım Yazılarını Oluştururken Yapılmaması Gerekenler

Bağlantılar ticari bir kaygı gütmeyecek şekilde oluşturulmalıdır. Hedefimiz sadece sitemize gidecek olan backlinkler olmamalıdır.

Yazarlar, spam bağlantılar içermeyecek şekilde içerik yazmaları gerekir. Yazdığı tanıtım yazısı hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin makale yazmaması gerekir. Ayrıca içeriklerinde anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçmayacak şekilde makalelerini hazırlamaya özen göstermelidirler.

Aynı içeriğe sahip tanıtım yazılarını birçok farklı sitede yayınlamak da Google’ın gözünde bir değeri bulunmamaktadır. Özgün ve kaliteli içerikler meydana getirilmelidir. Benzer içeriğe sahip makaleleri kullanırken rel=”canonical” ve  rel=”nofollow” etiketi birlikte kullanılmalıdır.

Sponsorlu yayınlar da bir diğer dikkat edilecek husus, içeriğin reklam olduğunun ziyaretçilerden saklamamak gerektiğidir. Bu tarz blog yazılarında ve makalelerde sitenizin kitlesinin göreceği şekilde tanıtım yazısı olduğu belirtilmelidir.

Google, spam bağlantılar içeren makalelerin olduğu sitelere kalitesiz olarak görmektedir. Bu gibi hileli backlink çalışmaları sitenizin arama sorgularındaki sıralamasını kötü yönde etkilemektedir. Bazen de tamamen arama sonuçlarından sitenizin kaldırılmasına yol açabilir.

Sonuç olarak; tanıtım yazılarını yayınlarken ve yayınlatırken bu gibi durumlara dikkat edilip araştırılması sitenizin performansını olumlu yönde etkileyerek Google’ın sitenizi kaliteli olarak algılamasını sağlayabilirsiniz.

Sueda Kevser Belek
Sueda Kevser Belek
One comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk