Loading...
GenelPazarlama

Google Reklamları Neden Tercih Ediliyor?5 DK'DA OKUNUR

Google Reklamları

Bu hafta sizlere sitemizi internet kullanıcılarına nasıl tanıtırız, buna bağlı olarak satışlarımız nasıl artar bununla ilgili detaylı bir yazı yazmak istedim.

E-ticaret nedir, bileşenleri nelerdir, öğrendik! Sitemizi de kurduk. Ancak bizi tanıyanlar dışında kimsenin sitemize geldiği yok!  O halde bir eksik olmalı, tabii ki reklam! Online mecradayız, ürünlerimizin, sitemizin, markamızın reklamını nasıl yapabiliriz? Tamda bu noktada internet dünyasının büyük abisi Google, tüm iyi niyetiyle (tamamen duygusal) yardımımıza yetişiyor. Yapmamız gereken tek şey Google AdWords / Ads’de  bir kayıt oluşturmak!

Gelin, detayları birlikte öğrenelim, google reklamları nedir, nasıl yapılır, neden tercih edilir sorularına yanıt bulalım.

Google Reklamları (AdWords /Ads) Nedir?

Google’ın online işletmeci ve girişimcilere sunduğu Google AdWords reklamları tıklama başı maliyet hesabına göre çalışan ve düşük bütçeyle dahi yönetebileceğiniz, harika bir reklam aracıdır. Kullanıcılar tarafından tıklanmadığı sürece bütçeniz mevcut kalır. Bu bağlamda zarar riski yoktur.Ancak başarılı bir sonuç istiyorsak, reklamımızı doğru kelimelerle kurgulamamız gerekir.


Başlıktaki Google Ads dikkatinizi çekmiş olmalı, 18 yıllık Google Adwords aslında ne demekse, Google Ads de aynı şey demek!

Google AdWords / Ads Nasıl Çalışır?

Öncelikle, sitenize hangi kelimelerle kullanıcıların gelmesini istiyorsanız, o kelimeleri “Anahtar Kelime” olarak belirlersiniz. Sonra her tıklama için Google Ads’e yapacağınız en yüksek ödemeyi belirtirsiniz.

Reklamlarınızın, ilk sayfalarda ve üst sıralarda görünmesi, Kalite Puanlarınıza ve Tıklama başına verdiğiniz maliyet (ödemeye) göre belirlenir. Kalite puanı ise sitenizin açılış sayfasına bağlı olup, bu sayfanın kolay gezinebilirliği, reklamla alakalı içeriğe sahip olması, ve anlaşılır olmasıyla ilgilidir.  Ayrıca, reklam verirken kullandığınız Anahtar Kelimeler, sitenizle özellikle açılış sayfasıyla alakalı olmalıdır. Açılış sayfası bu nedenle özenle hazırlanmalıdır. Kullanıcılar açılış sayfasında ya aradıklarını hemen bulmalı ya da kolayca ilgili sayfaya ulaşabilmelidir.

Google AdWords Reklamcılığı 5 farklı şekilde kurgulanabilir.

Arama Ağı Reklamları

Metin tabanlı reklam modeli olup, Google’da en üst kısımda 4 ve en alt kısımda 3 adet olmak üzere toplam 7 adet sponsorlu olarak gösterilen reklam modelidir. Ve tıklama başı maliyeti hesabına göre ücretlendirilir.

Google Reklamları Metin

Görüntülü Reklamlar 

Google Display Network yani Görüntülü reklam ağı, Google ile işbirliği halinde olan ziyaretçi sayısı fazla sitelerde ve mobil uygulamalarda fotoğraflı reklamlarınızın gösterilmesi şeklinde olan Google reklamcılık türüdür. Bin gösterim başı maliyetlendirme ile ücretlendirilir. Görüntülü reklamlara ayrıca Gmail reklamları da dahildir.
Gmail reklamları ise, potansiyel müşterilerinizin, Gmail hesaplarına reklam maillerinizi gönderebilirsiniz. Mail açılma başına maliyetlendirme ile ücretlendirilirsiniz.

Video Reklamlar (Youtube)

Google Adwords reklamcılığı sayesinde belirli bir kelime hedefi koyabileceğiniz gibi bölge, yaş, cinsiyet hedefi belirleyebilirsiniz. Ayrıca belli bir konu, hobi, ilgi alanı veya direk web sitesi olarak yerleşim hedefi  koyabilirsiniz. Aynı şekilde reklamlarınızı sadece pc, tablet, mobil gibi cihaz bazlı olarak da hedefleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Youtube dünyanın 2. büyük arama motorunda reklam videonuzu oynatabilir, daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Google Reklamları Youtube

Uygulama Reklamları

Şayet, geliştirdiğiniz bir uygulama varsa, bu reklamlar sayesinde uygulamanızın Google Play ya da Apple App Store’daki uygulama girişine bağlantı oluşturur ve Google Arama Ağı ile Görüntülü Reklam Ağı’nda ve YouTube’da yayınlanır.

Alışveriş Reklamları

Google AdWords / Ads hesaplarınızı  ve Google Merchant Center ile ilişkilendirip, ürünlerinizi alışveriş reklamları üzerinden doğrudan kullanıcılara gösterebilirsiniz. AdWords’ten fazlası olup kullanıcılara ürününüzün fotoğrafı ile beraber başlığı, fiyatı, mağaza adı ve diğer bilgilerini de gösterir.

Potansiyel, nitelikli alışveriş yapan kullanıcılara erişiminize sağlar. Bu da size daha fazla tıklanma oranı ve trafik sağlar. Marka bilinirliğiniz artar.

Google AdWords reklamcılığı sayesinde belirli bir kelime hedefi koyabileceğiniz gibi bölge, yaş, cinsiyet hedefi belirleyebilirsiniz. Ayrıca belli bir konu, hobi, ilgi alanı veya direk web sitesi olarak yerleşim hedefi  koyabilirsiniz. Aynı şekilde reklamlarınızı sadece pc, tablet, mobil gibi cihaz bazlı olarak da hedefleyebilirsiniz.

Google Reklamları Alışveriş

Neden Google Adwords!

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Teknolojisini en iyi geliştiren, en yaygın olan arama motoru Google’dır.

2018 Yılı itibariyle;

 • Google %91.77’lik bir paya sahiptir.
 • Microsoft (Bing) %2.79’luk bir paya sahiptir.
 • Yahoo %2.06’lık bir paya sahiptir.
 • Baidu %1.49’luk bir paya sahiptir.
 • Yandex %0.47’lik bir paya sahiptir.
 • Diğer Arama Motorları %1.41’lik bir paya sahiptir.

Bu sebeple sitemizin üst sıralarda görülmesinin gerektiği ilk arama motoru, Google olacağı için Google Adwords / Ads kullanmanız gerekecektir.

Google Reklamlarının Avantajları

En düşük bütçeye dahi hitap edebilmesidir. Google sizden reklamınızı göstermek için para talep etmez. Ancak reklamınız tıklanır, sitenize ya da belirttiğiniz yere yönelirse bütçenizden, belirttiğiniz oranda düşme olacaktır. Bir başka avantajı da bütçenizden tıklandığında ne kadar düşeceğine yine sizin belirliyor olmanızdır. Yani sizden belli bir bütçe istemez, bunun yerine kendi bütçenizi belirlersiniz. Ayrıca reklam vermenin en hızlı ve kolay yoludur.

Google Reklamcılığı, size ölçülebilen, kontrol edilebilen bir yapı sunuyor. Bu sayede başarısız olduğunuz noktaları tespit edip, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Birbirinden farklı reklam modelleriyle hemen hemen ulaşamayacağınız hiç bir hedef kitleniz yoktur.

Google reklamları, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına düzenleyebilirsiniz. Şayet hedef kitleniz tüm dünya değilse, bu durumda bölge, zaman dilimi, dil, tarayıcı ya da kullanılan araç vb. gibi hedefleme ayarları ile hedefinizi netleştirebilirsiniz. Bu şekilde gereksiz trafik ve maliyetten kurtulmuş olursunuz.

Anahtar kelimelerinizi, kullanıcılarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Arama eğilimlerine bakıp, arama yapılır iken tam olarak hangi kelimeleri kullanılıyor, tespit edebilirsiniz. Bu kelimelerden oluşmuş bir reklam metni daha yüksek başarı demektir.

Google Reklamlarıyla arama yapmayan kullanıcılara da ulaşabilir, marka bilinirliği elde edebilirsiniz. Bunun için, Youtube, Gmail ve Google ortağı siteleri sizin için seve seve hizmet verecektir.

Google Reklamcılığı anlaşıldığı üzere aşağıdaki faydaları ile daima tercih edilesidir.

 • Ölçülebilir, güvenilir ve esnek, hedeflenebilir,
 • İstenilen anda bilgi ve rapor sunabilir,
 • İstenilen anda durdurulup, başlatılabilir,
 • Bölgesel veya küresel seçeneklerle reklam yayınlanabiliyor
 • Doğru kullanıcıyı doğru zamanda sizinle buluşturuyor.

Kısaca Google reklamları eşit, hızlı, hedeflenebilir, analiz edilebilir, ölçeklenebilir, ölçülebilir olmakla beraber reklam hedeflerinize kolayça ulaşabilmenizi en iyi yoludur.

Google reklamları SEO çalışmasından çok daha ve hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ancak bu Seo yapmayan anlamına gelmez. Google algoritmasına göre düzenlemiş siteniz, yani ( Seo çalışması yapılmış ) Google reklamcılığı ( Adwords / Ads ) sayesinde başarısı kaçınılmaz olacaktır.

Okumak için ayırdığınız değerli vaktinizine şükranlarımı sunarım. Lütfen yorum ve eleştirilerinizi, yazılarımın kalitesi adına esirgemeyiniz.

Gülcan Güneş
Gülcan Güneş

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk