Loading...
DeneyimGenel

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir?4 DK'DA OKUNUR

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nedir (AMP)

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP), yakın zamanda Google mobil aramalarında görünmeniz için bir zorunluluk haline gelecek. Sitenizde nasıl Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) oluşturabileceğinizi, normal sayfalardan ne farkı olduğunu ve AMP’nin faydalarını inceleyelim.

Bu aralar Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) gündemden düşmüyor. Biri hız çağında olduğumuzu mu söyledi? Evet, çok doğru. Teknolojinin gün geçtikçe hayatımızın içine daha çok girdiği şu zamanda, yavaş olanlar geride kalıyorlar, haliyle tercih edilme olasılıkları da düşüyor.

Önce masaüstü, sonrasında mobil internetin yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar aradıkları şeylere daha çabuk ulaşmak istiyor. İnsanlar yavaş açılan web sitelerini artık tercih etmiyorlar. Bunun için Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) çalışmasını hayata geçirdi. Peki, sizin siteniz Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) standardına uyuyor mu?

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir?

Açılımı Accelerated Mobile Pages olan “AMP” Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelmektedir. 2015 yılında Facebook Instant Articles ve Apple News’in buna benzer bir girişimde bulunarak kullanıcı deneyimini kolaylaştırması sonucunda Google’da AMP Projects ile kolları sıvadı.

AMP Projects, açık kaynak koduna sahip bir yapıya sahiptir. Üstelik Github üzerinden geliştiricilerin arasına katılabilirsiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)’ın Yapısı

AMP uyumlu sayfalar üç temel bileşene sahiptir.

1. AMP HTML

AMP HTML, yüksek performans için temel html’den farklı bazı etiketler kullanarak sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlıyor.

2. AMP JS

Bildiğiniz üzere web sitelerini en çok yavaşlatan şeyler, javascript ekleri ve kodlarıdır. AMP JS ile diğer javascript eklerini devre dışı bırakarak sitenizde javascript kodları kaynaklı yavaşlamaların önüne geçer.

3. AMP CACHE

Google AMP CACHE ile sayfalarınız Google sunucularında önbelleğe alınır. Bu sayede kullanıcılar sayfalarınıza daha hızlı ulaşırlar.

Ayriyeten CSS kodlarınızı direk sayfanın içine yerleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra, mevcut sayfalarınızın url’ine “/amp” yazdığınızda sayfanın AMP uyumlu versiyonu karşınıza gelir.

WordPress’te Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Dünya’nın en çok kullanılan yazılımı olan WordPress’te çok kolay bir şekilde AMP uyumlu sayfalar oluşturabilirsiniz. Eklenti mağazasından AMP eklentisini kurarak oluşturduğunuz sayfaların otomatik olarak AMP uyumlu hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sonrasında Custom AMP eklentisini kurarark, AMP uyumlu sayfalarınızda logonuzun görünmesini sağlayabilir, yorumlar bölümünü aktif hale getirebilirsiniz.

Search Console’da Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Sitenizde AMP sayfalarını oluşturduktan sonra Google Search Console’da Arama Görünümü menüsünün altında Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı göreceksiniz. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar bölümünde web sitenizdeki AMP sayfalarına ulaşabilir, varsa hatalarınızı görebilirsiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)’ın Ne Farkı Var?

Facebook’ta mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bir link paylaşımına tıkladığınızda siteye yönlendirmeden sayfayı daha kullanıcı dostu ve hızlı bir yapıda karşınıza getiriyor. AMP’de  Google üzerinden arama yaptığınızda siteyi açmadan sayfalarınızın görüntülenmesini sağlıyor.

Bu sayfalarda AMP standartlarına uygun html yapısı kullanıldığından, siteyi yavaşlatabilecek javascript kodları devre dışı bırakıldığından ve Google’ın önbelleğe alması sayesinde sayfanın görüntülenme hızı yükseliyor.

Tıpkı site ziyaret edilmiş gibi Google Analytics saymaya devam ediyor. Şimdi, ya reklamlar ne olacak diye düşünüyorsunuz muhtemelen. Korkmayın AdSense reklamlarınızı aktif edebiliyorsunuz. Bunlar da düşünülmüş durumda.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)’ın Faydaları

Hızlandırılmış Mobil Sayfaları(AMP)’ın faydalarına gelecek olursak; günümüzde site analizleri yaparken en önemli metriklerden birisi Bounce Rate’tir.

Bounce Rate oranının yükselmesindeki en önemli sorunlardan birisi sitenin açılış hızı olduğunu biliyoruz. Google’da bir arama yaptığınızda karşınıza gelen sonuçları sırayla eliyorsunuz. 3-5 sn’de karşınıza gelmeyen sayfalara girmeniz işten bile değil. Site hızı, mobilde masaüstüne oranla çok daha fazla öneme sahiptir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)’ın temel amacı adından da anlaşılacağı üzere hızlı açılan mobil sayfalar sağlayarak, kullanıcı deneyimini geliştirmektir. SEO hakkında bilginiz varsa Google sıralamasının hızlı sayfalara öncelik verdiğini biliyorsunuzdur. AMP sayesinde sitenizin Google aramalarında daha üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Hatta Google’ın yakın zamanda AMP uyumlu olmayan siteleri mobil aramalarda indekslemeyeceği gibi haberler de dolaşıyor.

Hadi, Google’da rakiplerinizin gerisine düşmemek için hemen çalışmalara başlayın.

Mehmet Özsoy
Mehmet Özsoy
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk