Loading...
DeneyimGenel

Home Office Çalışanları için Verimli Olma Rehberi3 DK'DA OKUNUR

İster öğrenci olun ister çalışan, evinizin konforlu ortamında çalışıyorsanız her an kaytarmaya daha müsaitsiniz. Ev-ofis çalışanlar için motivasyon en büyük sorunlardan biri. Modern iş hayatının getirilerinden biri olan Home Office de organize olmak, verimli çalışmanın en önemli anahtarı. Bunun için listeler sizi organize tutar. Hazırladığınız liste de sizi motive edecek şeylerin bulunması çok önemli. Size keyif verecek bir müzik veya enerji verecek yiyecek ve içecekler muhakkak listenizde olsun.  Ayrıca gün içinde yapacağınız görevlerde listenizde maddeler halinde yazılı olsun. Tamamladığınız bir görevin üzerini karalamanın yarattığı duyguyu bir sonraki görevin üstesinden gelmek için de sizi zinde tutar.

Tabii ki Home Office çalışmak  evinizin her bölümünü çalışma ortamına çevirme şansı veriyor size ama mümkünse evinizin tek bir odasını çalışma odası haline getirin. Çünkü evdeyken seçenekleriniz fazladır. Dolayısıyla koltuğu ve yatağı olmayan ve mümkünse motive edici öğelerin bulunduğu bir oda size daha iyi gelecek . Evinizin yapısı buna uygun olmasa bile en azından bir köşe yaratın kendinize. Bunu ne kadar sağlarsanız o kadar verimli çalışacaksınız.

Peki Home Office Çalışmak Nedir?

Home Office çalışmak, profesyonel işlerin ev ortamında yapılması demektir. Ev ortamında çalışmak ilk anda çalışan kişiye rahat ve konforlu gelse de bu şekilde çalışmanın da bazı zorlukları vardır. Bunların başında da işe konsantre olabilmek ve çalışmak için yeterli motivasyona sahip olabilmek geliyor. Eğer siz de evden çalışıyorsanız bu önerilerle motivasyonunuzu üst düzeye çıkarabilir ve iş kalitenizi yükseltebilirsiniz.

İşte home office çalışanların motivasyonunu artıracak öneriler;

 • Düzenli bir çalışma ortamı oluşturmak şart: Home office çalışırken gelişigüzel bir koltukta veya kanepede yatarak çalışmak yerine iş disiplini ve motivasyon sağlayabileceğiniz bir iş ortamı oluşturmanızda fayda var.
 • Dış görünüşünüze önem verin: Temiz bir kazak ve rahat bir pantolon giyerek işe koyulmak iş verimliliğini artırır ve sizi işe daha kolay motive eder.
 • Çalışacağınız alanın iyi olması önemli: Cama yakın bir ortamda çalışarak bol oksijen alabileceğiniz şekilde çalışma alanınızı düzenleyebilirsiniz. Bol oksijen beyninizin daha hızlı çalışmasına yardımcıdır.
 • Çalışma saatleri belirleyin:  Home office çalışmanın en iyi taraflarından biri iş saatlerinizi sizin belirlemeniz. Böylece hem işe daha kolay konsantre olabilir hem de ertesi güne iş bırakmamış olursunuz.
 • Sosyal medya alışkanlıklarınızı düzenleyin: Home Office çalışanları için sosyal medya da fazla zaman geçirmek iş verimliliğini düşüren etkenlerdir. Bunun için iş zamanında sosyal medya kullanımına ara vererek molalarda sosyal medya turunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • Dışarda çalışmayı deneyin: Home office düzen her gün evden çalışacağınız anlamına gelmiyor. Arada çalışma ortamınızda değişiklik yapmak enerjinizi yükseltin.
  Bol oksijenli ortamlarda çalışmanız sizi daha zinde tutacak.
 • Yiyecek-içeceklerinizi önceden hazırlayın: Home  office çalışanı olarak sürekli mutfağa gitmek yerine önceden kendine hazırlanmış sağlıklı atıştırmalıklar ve su sürahisini düzenli olarak dolu tutmak konsantrasyonunuzu daha kolay gerçekleştirmenizi sağlar.

Bu adımları kendinize göre uygularsanız eminim ki daha verimli çalışmaya başlayacaksınız ve yaptığınız işten daha zevk alacaksınız. Evet home-office çalışmak 08:00-17:00 bir plazada çalışmak kadar sıkı bir disiplin gerektirmiyor fakat  yine de kendinize bazı sınırlar çizmeyi unutmayın.Günümüzde home Office çalışmak artık yaygın hale geldi, bir çok insan evinden çıkmadan veya sosyal hayatını aksatmadan Home Office çalışmaktadır.

Aysun Öztürk
Aysun Öztürk
2 comments
 1. Deniz Balkaya

  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler 👍
  Mekandan bağımsız olunması nedeniyle yurtdışı veya tatil yörelerinden çalışabilmek de avantajı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk