Loading...
GenelTeknoloji

İBB’nin Hayatımızı Kolaylaştıran Mobil Uygulamaları4 DK'DA OKUNUR

İBB Mobil Uygulama

Herkese merhaba, telefonların hayatımızdaki yerinin çok büyük olduğu bir gerçek. Bu hafta, İstanbul’da yaşayanlara şehir hayatında yardımcı olan İBB yani İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin mobil uygulamalarına yakından bakalım ne dersiniz?

İBB CepTrafik

2007 yılından beri var olan trafik kontrol merkezinden alınan anlık bilgilere göre İstanbul’daki trafik durumunu takip edebileceğiniz bir uygulama. Kullanıcılar gün içerisinde gönderilen bildirimler sayesinde trafiğe etki edecek yol çalışmaları, trafik kazaları gibi durumlardan haberdar olabiliyorlar. İSPARK bünyesinde bulunan otoparkların doluluk durumunu görüntüleyerek gideceğiniz otoparkı önceden belirleyip herhangi bir sürprizle karşılaşmanın önüne geçebilirsiniz.

İşitme engelli vatandaşlar için görüntülü konuşma servisi sağlayan uygulama, Pazar günleri dışında 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. İBB cep trafik ile şehirde bulunan kameraları anlık olarak izleyebilir, herhangi bir kaza, trafik yada yol çalışması gibi durumları uygulama üzerinden takip edebilirsiniz. Bulunduğunuz andan itibaren 60 dakikalık süreç içerisindeki tahmini trafik durumunu da görüntüleyebilirsiniz. Bunlar dışında nöbetçi eczaneleri, elektrik şarj istasyonlarını, iskeleleri ve sinyalize kavşak noktalarını hakkında bilgi veren İBB cep trafik uygulamasının İstanbulluların en sık kullandığı uygulamalardan biri olduğu kesin.

İBB Yol Gösteren

İBB Yol Gösteren

Yol Gösteren, Marmara Bölgesini kapsayan canlı trafik bilgileriyle rota oluşturan bir navigasyon uygulamasıdır. Gitmek istediğiniz yere sizi kısa sürede götürecek güzergâhları sunar ve sesli olarak size yol gösterir. Cep Trafik uygulamasında da olduğu gibi nöbetçi eczaneler, otoparklar ve kamera görüntülerini takip edebilir, trafik kazalarını da bildirebilirsiniz. Ayrıca uygulamada gece ve gündüz modları seçenek olarak bulunuyor.

iTaksi

iTaksi İBB tarafından hizmete sunulmuş bir taksi hizmeti uygulamasıdır. Uygulamayı indirip kayıt olduktan sonra kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bulunduğunuz ve varmak istediğiniz noktalar arasında ücret hesaplayabilirsiniz. Taksi seçeneği olarak klasik sarı taksi, daha rahat yolculuklarınız için turkuaz taksi ve konfor arayanlardansanız siyah taksi seçenekleri mevcut. Deniz ulaşımı için deniz taksi hizmetini de seçebilirsiniz. Benzer uygulamalarda olduğu gibi ödeme şekli olarak nakit ve kredi kartı seçeneği mevcut. Buna ek olarak İBB uygulaması olmasının bir artısı olarak İstanbul Kart ile ödeme seçeneği sağlamakta. Yine benzer uygulamalardaki gibi yolculuğunuzu harita üzerinden takip edebilir ve yolculuk sonunda şoför hakkında değerlendirme yapabilirsiniz.

İBB Beyaz Masa

İBB’nin 1994 yılından beri faaliyetini sürdüren beyaz masa hizmetine birçok kanaldan başvurmak mümkün. Günümüzde telefonların hayatımızdaki yerini düşünecek olursak bu hizmetin mobil uygulama olarak var olmamasını düşünemezdik. İstek, şikâyet ve önerilerinizi bu uygulamadan beyaz masa ekibine bildirebilirsiniz.

İBB Radyo

2012 yılında internette yayına başlayan İBB Trafik Radyosu 2017 yılında 87.7 frekansından da hizmet vermeye başlamıştır. Adından da anlaşıldığı üzere İstanbul’da yaşayan insanlara trafik konusunda güvenilir bilgiler sunmaktadır. Bunun yanı sıra gündemi takip edebilir ve müzikleriyle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İBB Şehir Tiyatroları

İBB Şehir Tiyatroları Mobil Uygulama

Şehir tiyatrolarıyla ilgili içerik bilgisi sağlayan uygulama izleyicilere oyun adı, kategorisi ya da sahne adına göre filtreleme özellikleri sunarak istediğiniz oyunun detaylarına erişebilir ve aylık bülteni görüntüleyebilirsiniz. Salonlardaki boş koltukları görüntüleyip bilet alabilir ya da rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İBB Trafik Bilgi Yarışması

İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan yarışma trafik bilgilerinizi ölçmek ve tazelemeyi, sık sık yapılan hataların incelenmesiyle hazırlanan sorularla bilgilerinizi doğru kullanabilmenizi hedeflemektedir. Kendini sına ve yarışma başlıkları altında iki kategori bulunmaktadır. Yarışmada süreyle yarışıp cevaplarınıza göre değerlendirilmektesiniz.

İstanbul Eczane

İstanbul’da tüm eczaneler hakkında detaylı bilgilere ulaşabildiğiniz uygulama İBB Yol Gösteren uygulamasıyla entegre çalışıp seçtiğiniz eczaneye rota çizdirebilirsiniz. Nöbetçi eczaneler hakkında da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İSPARK

İstanbul’daki İSPARK otoparklarının doluluk durumlarına erişebildiğiniz seçtiğiniz otoparka rota çizdirip size yardımcı olabilen bir uygulama.

İBB KareKod

Adından da anlaşıldığı üzere barkod tarama uygulaması olan İBB KareKod, İstanbul’da belediyeye ait çalışmaları, tarihi eserleri, metro istasyonlarında karekod okutarak birçok noktada bu yapılara ait bilgilere ulaşabilmektedir.

Mobil İski

İSKİ’ye ait uygulamada arıza, şikâyet ve önerilerinizi bildirebilir ve başvurularınızın durumunu sorgulayabilirsiniz. Ödeme merkezlerinin konum bilgilerine ulaşabilirsiniz. Faturanız üzerindeki kare kodu okutarak direkt olarak faturanızı ödeyebilirsiniz. Ayrıca İstanbul’daki barajların doluluk oranlarını görüntüleyebilirsiniz.

Miniatürk

Miniatürk ziyaretçilerine eserler hakkında detaylı bilgi veren ve interaktif ziyaret gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Eserleri 360 derece VR olarak görüntüleyebilir QR kod tarama özelliğiyle de eserler hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Mine Küçükal
Mine Küçükal
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk