Loading...
Pazarlama

İleri Seviye Reklamcılar İçin AdWords Tüyoları4 DK'DA OKUNUR

İleri Seviye Reklamcılar İçin AdWords Tüyoları

İleri seviye reklamcılarının işine yarayabilecek AdWords tüyoları vermeden önce ileri seviye AdWords reklam türlerine hep birlikte göz atalım.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları Hakkında Görmeniz Gereken Tüyolar

Web sitelerinde çeşitli ölçülerde banner alanları bulunur. Bu alanlarda reklam vermek isteyenler görüntülü reklam ağını kullanır. Kısaca  banner reklamları diyebiliriz. Bu reklam türünde anahtar kelimelerinizin çok özel olmasına gerek yok hatta daha genel anahtar kelimeler kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizin genel olması bulunmak istemediğiniz aramalarda da bulunmanıza neden olabilir. Negatif anahtar kelime ekleyerek bu durumu engelleyebilirsiniz. Bir kelimeyi negatif anahtar kelime olarak eklediğiniz takdirde reklamınız o kelimenin olduğu hiçbir aramada çıkmayacaktır. 
Görsellerinize “call to action” (harekete geçiren kelime grupları) ekleyebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama için Tüyolar

Sitenizi ziyaret etmiş kişilere çerezler aracılığıyla daha sonra gezindikleri sitelerdeki banner alanlarında reklamınız gösterilir. Böylelikle potansiyel müşterilerinizi yakalayabilirsiniz.

Dinamik Ürün Reklamlarını Kullanın

Dinamik ürün reklamlarında görsel, metin, responsive olmak üzere 3 seçenek bulunuyor.
Web sitelerdeki banner alanlarının ebatları değişken olduğu için responsive reklam türünü kullanmanız bütün reklam alanlarında ekstra çaba harcamadan reklamınızın görünmesini sağlar.

Kısa Süreli Videoların Avantajından Yararlanın

Video reklamları Youtube, web siteler ve uygulamalarda gösterilir.
Video reklamlarında görüntülenme oranını arttıkça görüntülenme başına ödediğiniz maliyet düşer. Kısa videoların görüntülenme ihtimali daha yüksek olduğu için mesajınızı ne kadar kısa sürede verebilirseniz o kadar karlı olursunuz.

Evrensel Uygulama Reklamları

Uygulamaların indirilmesine odaklı reklam çeşididir. Reklamı oluştururken 4 ayrı reklam metni ve 1 Youtube videosu ekleyebilirsiniz. Google, reklamları dönüşümlü olarak gösterir, teklifleri otomatik olarak optimize eder.

G-Mail Reklamları ile E-Posta Pazarlama

G-Mail Reklamları ile E-Posta Pazarlama
G-Mail Reklamları ile E-Posta Pazarlama

Google’ın hizmeti olan Gmail’de reklamlarınızı belirlediğiniz hedef kitleye sponsorlu olarak gönderilen reklam maillerine denir. Gönderdiğiniz mailler açılırsa ödeme yaparsınız. Gmail reklamlarında ek olarak 2 hedefleme mevcut. Bunlardan biri anahtar hedeflemesi diğeri ise domain hedeflemesidir.
-Anahtar Kelime Hedeflemesi kullanıcı daha öncesinden anahtar kelimenizi içeren mailler almışsa sponsorlu mailinizi onları hedefleyerek gönderebilirsiniz.
-Domain Hedeflemesi
Belirlediğiniz domain adreslerini girerek daha önceden o adresten mail almış kişilerin hedeflenmesidir.

Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamlarını kullanabilmeniz için Merchant Center hesabınız olmalı ve AdWords hesabınıza bağlamalısınız. Ürün bilgileriniz Merchant Center’a yükleyerek Google arama sonuçlarında reklamınızın görünmesini sağlayabilirsiniz. Arama ağı reklamlarından farklı olarak alışveriş reklamlarında anahtar kelime belirlemezsiniz. Girdiğiniz ürün bilgilerine göre arama sonuçlarında gösterilir. Görselinizin onaylanması için yazı olmamasına dikkat edin. Ürünün bilgilerini detaylı bir şekilde girin. Ürününüzle ilgili anahtar kelime varyasyonlarını içeriğinizin açıklamasında yer verin. Barkod numarasını yazın. Ürün bilgileriniz güncel olmazsa hesabınız askıya alınabilir.

AdWords Tüyoları

Adwords Tüyoları
Adwords Tüyoları

 

Genel olarak bilmenizde fayda olan AdWords tüyolarını da sizler için derledik.

-Google AdWords hesap kurulumu yaparken belirlediğiniz saat dilimi ve para birimi daha sonradan değiştirilemez.
-Reklam ağı hedeflemesi yaparken arama ağı iş ortaklarını dahil ettiğinizde oradan gelen tıklamalar kalite puanınızı etkilemez.
-Yurtdışında potansiyel müşterileriniz varsa yer ve dil hedeflemesi yaparken onları da eklemeyi unutmayın.
-Satış odaklı reklamlarda anahtar kelimenize “fiyatı” “al” kelimelerini eklemeniz o ürünü aramakta olan kişileri yakalamanıza fırsat verir.
-Oluşturduğunuz reklam gruplarından biri sadece bir ürüne veya hizmete odaklıysa ve genel oluşturduğunuz bir reklam grubunda da aynı anahtar kelimeyi kullandıysanız, o kelimeyi negatif anahtar kelime olarak eklemediğinizde kendi reklam gruplarınız arasında rekabet oluşturursunuz.
-Reklamınız satış odaklıysa url kısmında ürünün olduğu sayfaya yönlendirerek müşteriyi ürünler arasında kaybolmasından kurtarırsınız.
-Geniş eşleme ve geniş eşleme düzenleyici birbirinden farklıdır. Geniş eşleme de kullandığınız anahtar kelimenin türevleri için de reklamlarınız gösterilir fakat geniş eşleme düzenleyici de kelimenin başına (+) gelir ve kullanıcı arama yaparken sizin belirlediğiniz kelimeleri arattığında reklamınız gösterilir.
-Kalite puanınızı yükseltmek anahtar kelimenize ödediğiniz maliyeti düşürür. Bu nedenle anlık düşünmemeli, kalite puanınızı arttıracak unsurlara önem vermelisiniz.
-Reklam metininizde anahtar kelimenizi ve harekete geçirici kelimeleri kullanmayı unutmayın.
-Sizi rakiplerinizden baskın bir şekilde ayıran özelliğinizi reklam metninizde geçirebilirsiniz.
-Site bağlantılarını eklemeniz arama sayfasındaki yerinizi genişletir. Böylelikle müşterilerinizin dikkatini daha çok çekebilirsiniz.

 

Bilgi paylaştıkça çoğalır diyor ve kimsenin bilmediğini düşündüğünüz AdWords tüyoları vermek isterseniz yorum bırakabilirsiniz.

Tuğba Aygün - Metin Yazarı
Tuğba Aygün

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk