Loading...
GenelSosyal Medya

İnsan Kaynakları, Çalışanları Stalklıyor3 DK'DA OKUNUR

İnsan Kaynakları Çalışanları Stalklıyor

İnsan kaynakları departmanlarının da dijital çağdan etkilenmemesi olanaksızdı. İşe alım süreçlerinden tutun, iş yerindeki son günümüze kadar bizimle yakından ilgilenen insan kaynakları çalışanlarının bizi nasıl takip ettiklerini tahmin bile edemezsiniz. Gözü üstümüzde olan bu departmanın personeli nasıl stalkladığına değinmek istiyorum.

Kısaca stalkın ne olduğuna değinelim.

Stalk Nedir ?

Kelime anlamı “İz Sürmek” olan stalk sosyal medya mecralarında gizli takip anlamına geliyor. Bir kişinin sosyal medya üzerinden başka bir kişiyi takip etmesi, araştırması, paylaşımlarını incelemesi, hakkında bilgi toplaması ve tüm bunları gizli yapmasına stalk diyoruz.

Stalker Nedir?

Bu iz sürme eylemini yapan yani stalkı gerçekleştiren herkese “stalker” denir. Stalkla ilgili detaylı bilgiye Stalk Nedir? Stalker Nasıl Olunur? başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Asıl konumuza gelelim. İnsan kaynakları çalışanları bizi nasıl stalklıyor? İşe alım sürecinden tutun terfi ve departman değişikline kadar iş hayatımızı nasıl etkiliyor biraz bunun üzerinde duralım.

İnsan Kaynakları Departmanı Ne Yapar?

İnsan kaynakları için genel bir tanımlama yapmak gerekirse, bir firmanın personel ihtiyacını karşılayan departman gibi görülse de, aslında insan kaynağı yönetimindeki tüm süreçleri takip eden birimdir. İnsan kaynakları; ihtiyaç olan bölümlere uygun çalışanların bulunması, resmi belgelerin tamamlanıp özlük dosyalarının oluşturulması; personelin oryantasyonundan, izin ve yasal haklarına kadar tüm süreçlerin takip edilmesinden sorumludur.

İşe Alım Süreci Nasıl İşliyor ?

İnsan kaynakları personelinin ihtiyaç olan bölümleri iyi tanıması gerekir. Eleman arayışında asıl önemli olan, yapılacak işin gereklilikleriyle ilgili doğru bir ilan oluşturmaktır. Bu ilana yapılan başvurulardan en doğru adayları belirleme, yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdikten sonra bu görüşmelerde görev tanımlarını ve işi doğru bir şekilde aktarmak gerekiyor. Doğru adayı belirledikten sonra gerekli evrak işlemleri de yapılarak işe alım süreci tamamlanmış oluyor.

Bu bahsetmiş olduklarımız klasik insan kaynakları departmanlarının işleyiş süreci. İşler artık değişti, biraz da personel seçimlerinde stalk yaparak daha iyisini arayan şirketlerin neler yaptıklarına bakalım.

İşe Alım Sürecinde Stalk Etkisi

Dijital çağda yaşamamıza rağmen, insan kaynakları departmanının hala klasik formülleri kullanmasını bekleyemeyiz. Yeni nesil stalker insan kaynakları personelleri, göndermiş olduğunuz CV’yi inceleyip ardından görüşmeye çağırdılar. Çeşitli yeterlilik sınavlarına tabi tutuldunuz. Her şey bitti mi sanıyorsunuz? Bir de sosyal medya hesaplarınızdan firmanın prensiplerine, görüşlerine ne kadar uygun olduğunuzu kontrol edeceklerdir. Tüm bunlardan sonra, artık o firmanın ailesine katılmanıza karar verildiyse yeni işiniz hayırlı olsun.

Stalker İnsan Kaynakları Personeli

Bir çok firmanın İK adı altında zaten Instagram, Facebook gibi duyuru ve etkinlik yaptığı hesapları var. Sadece yeni başlayan ya da işe alım sürecinde olan personelin değil halihazırda çalışan personellerinin takiplerini de yapıyorlar. Yakınım rahatsız bahanesiyle aldığınız ücretsiz izin gününde, sahilde yapmış olduğunuz check-in ya da paylaştığınız fotoğraf İK müdürünün dikkatinden kaçmayacaktır. Bu da terfi gibi bir beklentiniz varsa biraz daha ertelenmesine ya da yerinize başkasının bu terfiyi almasına sebep olabilir.

İş Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli?

Sosyal medya hesaplarınızın kontrol edileceğini göz önünde bulundurarak; CV’nize uygun paylaşımlarda bulunmanız ve doğru bilgilerle hesap açmanızda fayda var. CV’nizde ilgi alanları bölümüne yazmış olduğunuz dağcılık ve doğa sporlarını laf olsun diye yazmadığınızı profilinizi bakan İK personelinin görmesinde fayda var. Hobilerinizle ilgili paylaşımlar hanenize artı olarak yazılacaktır.

Son olarak özel yaşantınızı çokta kurcalamamak kaydı ile insan kaynakları çalışanının profilinizi incelemesi çokta kötü bir durum değil. Personellerin genel ilgi alanlarının belirlenmesi, doğru personeli doğru birimde görevlendirmek ya da yapılacak etkinliklerin, maddi ya da manevi desteğe ihtiyacı olan personelin belirlenmesinde olumlu sonuçlar doğurabilir.

Kıvılcım Pekduru
Kıvılcım Pekduru
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk