Loading...
GenelPazarlama

İnternetten Alışveriş Güvenli Mi?6 DK'DA OKUNUR

Günümüzde e-ticaret sitelerinin hızla artması ile internetten alışveriş yapmak artık kaçınılmaz oldu. Peki internetten alışveriş yapmak güvenli mi? İnternetten alışveriş için tüketicinin en çok kafasını karıştıran konu internetten alışverişin ne kadar güvenli olduğu. Kredi kartı bilgilerim kopyalanır mı? Hesabımdan fazla para çekilir mi? Aldığım ürün gelir mi veya aynı ürün gelir mi? Aldığım ürün ne kalitededir? Aldığım ürün bana olacak mı? vb sorular yüzünden aslında tüketici internetten alışverişe şüpheyle yaklaşmaktadır. Şimdi güvenli bir alışveriş nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz kısaca bahsedelim.

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternet kullanımın hızla artması ile e-ticaret siteleri dijital alanda kendilerini daha çok göstermeye başladı. Her gün yeni bir e-ticaret sitesiyle tanışıyoruz desek bu pek de bir abartı sayılmaz aslında. Hızla artan bu siteler ve bu siteleri ziyaret edip alışveriş yapan kullanıcılar da arttı. Ancak insanların hala internetten alışveriş yapmayı sakıncalı bulan ve hiç alışveriş yapmayan bir kısmı da mevcut. Peki gerçekten internetten alışveriş yapmak sanıldığı gibi tehlikeli mi? Alışveriş yapmadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gerekenler:

 • İlk dikkat etmeniz alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin, herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumunda başvurabileceğiniz adres mail telefon bilgilerinin bulunmasıdır. Eğer bu şartlar sağlanmıyorsa o e-ticaret sitesinden alışveriş yapmanız pek de önerilmez.
 • İnternetten aldığınız ürünün garanti belgesinin veya faturasının olduğuna kesinlikle dikkat ediniz. Garanti belgesi ve fatura ile ürününüz gönderilmelidir. Ürünle ilgili oluşacak herhangi bir sıkıntı veya sorun anında fatura ve garanti belgesi sizin yardımcınız olacaktır.
 • Şifrenizi isteyen e-ticaret sitelerinden uzak durunuz. Çünkü hiçbir e-ticaret sitesi şifre istemez. Bu e-ticaret sitesinin güvenli olmadığı anlamına gelir.
 • İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer kural ise, alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin linkinin https ile başlıyor olması. Peki https nedir? Ne işe yarar? Bu konuyu bir alt başlık altında daha ayrıntılı sizlere anlatacağım.
 • Gelelim e-ticaret sitelerinin güvenliği açısından olmazsa olmaza. SSL sertifikası e-ticaret sitelerinin güvenliği açısından günümüzde zorunlu kılınmıştır. SSL sertifikası olmayan e-ticaret siteleri için sektörün hakim tarayıcısı tarafından güvenli değildir ibaresi yer almaktadır. SSL sertifikasından daha ayrıntılı olarak sizlere aşağıda bahsedeceğim.

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetin bu kadar yaygın kullanıldığı, internetten alışverişin giderek arttığı, e-ticaret sitelerinin yaygınlaştığı günümüz şartlarında, kullanıcıların güvenlik sorunu yaşamadan şüphe duymadan internet üzerinden alışveriş yapmalarını kolaylaştıran SSL sertifikası bakalım bize ne gibi kolaylıklar sağlıyor.

SSL (Secure Sockets Layer) yani Türkçe açılımı ‘Güvenli Giriş Katmanı’ internette veri güvenliğini sağlamayı amaçlayan bir uygulamadır. Başta alışveriş siteleri olmak üzere kullanıcı bilgilerinin gerekli olduğu durumlarda veri aktarımının güvenli şekilde aktarılması, depo edilip saklanması kullanıcı tarafından sorun olarak görülmekteydi. Kişişel bilgilerinin başka insanların eline geçme korkusu yaşayan kullanıcılar, çoğu zaman bu yüzden internetten alışveriş yapmaktan kaçınıyorlardı. SSL sertifikası bu korkuyu yaşamamız için bize veri aktarımının herhangi bir siber saldırıya uğramadan şifrelenip saklanmasını sağlıyor.Yani SSL sertifikası olan bir web sitesinin, tarayıcısı ve sunucusu arasında gidip gelen tüm bilgiler şifrelenir ve güvenli bir biçimde saklanır. Bu bilgileri yalnızca web sitesi sahibi görebilir.

SSL sertifikasında yer alması gereken bilgileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Sertifika sahibinin adı ve soyadı
 • Sertifikanın seri numarası
 • Sertifikanın geçerlilik süresi
 • Sertifika sahibinin açık anahtarının kopyası
 • Sertifikayı düzenleyen kuruluşun dijital imzası

Peki bir web sitesinin SSL sertifikasının olup olmadığını nasıl anlarız? SSL sertifikası olan bir web sitesinin adres çubuğunda URL de kilit görseli ve güvenli ibaresi yer almaktadır. Örneğin internetten alışveriş yapacaksınız ancak sitenin güvenirliğinden emin değilsiniz. Web sitesinin adresinin başına https:// ekleyerek arama yapın, eğer adresin başında kilit ve güvenli yazısı çıkmaz ise o web sitesinin SSL sertifikası yoktur diyebiliriz.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

İnternetten alışveriş veya kullanıcı bilgilerinin zorunlu kullanıldığı web sitelerinin güvenirliği adına, google web sitelerinin adres çubuğunda kilit, güvenli veya güvenli değil ibaresi koyarak SSL sertifikası almanın önemini göstermiş bulunmaktadır. Bu şekilde hem sitelerin güvenli veya güvenli olmadığını göreceğiz (bu bizler kullanıcılar için avantaj), hem de SSL sertifikası olan web siteleri indekslenerek arama motorlarında üst sıralarda çıkmış olacaktır (bu da web siteleri için avantaj).

Peki, SSL sertifikasını nasıl alabiliriz? SSL sertifikası alırken pek çok sağlayıcı ve pek çok çeşidi bulunmaktadır. Önemli olan sizin ihtiyaçlarınıza hangi SSL sertifika çeşidinin cevap verdiği. SSL sertifika çeşidinizi belirleyip, ödeme planı çıkardıktan sonra ilk olarak sertifika alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Birlikte bunlara bir göz atalım.

SSL Sertifikası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 1. İlk adım olarak web sitenizin niteliğine göre (bireysel, kurumsal, e-ticaret) ihtiyacınız olan SSL sertifika çeşidini belirleyebilirisiniz. Bireysel web siteniz varsa standart SSL, kurumsal web siteniz varsa Premium SSL, alt alan adlarınızı da sertifika kapsamına almak istiyorsanız Wildcard SSL, e-ticaret sitesi sahibiyseniz de Wildcard ya da EV SSL sizin için uygun olacaktır.
 2. Sizin için uygun olan sertifika çeşidi belirledikten sonra sıra geldi sertifikanın nasıl alınacağına. Sertifikanızı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, sertifikanızı tarafsız ve güvenilir bir otoriteden almış olmanız.
 3. SSL sertifikanızın şifreleme standardının 128 bit’lik dünya standardından düşük olmamasına dikkat ediniz.
 4. Sabit bir IP adresine sahip olmanız sertifikanızın aktif edilebilmesi için gerekli bir durumdur.
 5. Sigorta kapsamında sahip olan bir sertifikaya sahip misiniz? Buna mutlaka dikkat ediniz.
 6. Sertifikanız ve tarayıcınız arasında ki uyumluluk mümkünse %99’ un altında olmamalıdır.
 7. SSL sertifikanızın web sitenizin bir nevi kimliği olacağından, gerekli tüm bilgilerin eksiksiz olarak sertifika otoritesi tarafından istendiğine mutlaka dikkat ediniz.

Şimdi gelelim web siteniz için https’ nin ne anlama geldiğine.

HTTPS Ne Anlama Gelir? Web Sitemize Ne Sağlar?

Yukarıda ‘ İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz’ konu başlığında da kısaca bahsettiğim bir diğer önemli konuda web sitenizin URL kodunun ‘HTTPS’ ile başlaması idi. Peki bu web sitelerine ne sağlamaktadır?

HTTP (hiper metin aktarım protokolü) geliştirilmesiyle oluşan HTTPS, HTTP protokolüne SSL protokolü eklenmesi ile oluşan güvenli metin aktarma iletişim protokolü demektir. Günümüz şartlarının zorunlu kıldığı HTTPS, web sitelerinin çoğu tarafından kullanılmaktadır. HTTPS kullanıcıların web sitesine girdikleri bilgilerini, web sitesine iletilmesinde bir aracı görevi görür. HTTP’e oranla daha güvenli olarak kabul edilen HTTPS, web sitesine girilen bilgi ve şifrelerin gizli kalmasında daha etkilidir.

Kısaca özetlemek gerekirse https, bizlere internette güvenli bir ortam sunar. Yani bilgilerimizi tarayıcı ve sunucu arasında şifreleyerek olası durumlara karşı korur. Olumsuz durumlarda https ile bağlantı kurulmayabilir veya arama çubuğunda kırmızı bir yatay çizgi görülebilir. Bu durum bize web sitesinin https kullanmadığı ve SSL sertifikası olmadığı anlamına gelir. Yani web sitesi tarayıcı tarafından güvenli olarak kabul edilmez.

Tüm bu başlıkları kısaca özetlemek gerekirse internetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken;

 • Web sitesinin arama çubuğunun HTTPS ile başlaması
 • SSL sertifikası olması
 • Web sitesinin telefon, açık adres, mail adresi gibi bilgilerinin kesinlikle bulunması
 • Kart şifrenizi isteyen web sitelerinden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Yani internetten alışveriş günümüz şartlarında, bu maddelerde göz önünde tutulunca güvensiz değildir. Önemli olan dikkat etmemiz gereken hususlar. Bu şartlarda sağlandığında, keyifli alışverişler dileyebiliriz sizlere.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi okumalar dilerim.

Nida Kayğusız
Nida Kayğusız
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk