Loading...
GenelPazarlama

İşletmeler İçin Foursquare Kullanımı4 DK'DA OKUNUR

Günümüzde internet kullanımının artmasıyla sosyal medya mecraları da artış gösterdi. Bunun sonucu olarak şirketler de sosyal medya ağlarında kendini en iyi anlatacak güçlü profiller oluşturmaya başladı. Bu sosyal ağlardan biri de Foursquare. Peki, işletmeler için Foursquare kullanımı neden önemli? Foursquare nedir, nasıl kullanılır, güçlü profiller nasıl oluşturulur? gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Foursquare nedir?

Konum bilgilerini kullanarak müşterilerin işletmeler hakkındaki deneyimlerini paylaştıkları, işletmelerin de müşterilerini anlamasını, bu kitlelerle etkileşim kurabilmesini, işletmenin trafiğini ve reklam geri bildirimini ölçmesini sağlayan bir platformdur. Dünya genelinde 105 milyon mekânı haritaya yerleştiren Foursquare, her ay 50 milyondan fazla kullanıcısı, 12 milyon check in sayısıyla rekor kırdı.

Foursquare işletmelere ve markalara hangi hizmetleri sunuyor?

Foursquare uygulamasında işletmeler için iki hizmeti bulunuyor. Bunlardan birincisi Foursquare Merchant Platform olarak bilinen, işletmelerin Foursquare üzerindeki mağazalarını sahiplenerek hedef kitlelerine kampanya hazırladığı ticari platformu. İkincisi ise Foursquare Pages and Partner Badges olarak adlandırılan marka sayfaları ve iş ortaklığı rozetleri. Foursquare bunlara ek olarak marka sayfaları için özel bir galeri ve Türkiye’deki marka sayfalarının listesini de oluşturdu.

Bir kampanya oluşturmak istediğinizde mağazanızı mutlaka Foursquare üzerinde oluşturup düzenlemeniz gerekiyor. Bir kampanya yapmayı düşünmüyorsanız bile Foursquare üzerinde mutlaka işletmenizi oluşturmalısınız.

İnsanlar işletmenizi ziyaret ettiğinde check in yapmak isteyebiliyor işletmenin Foursquare üzerinden oluşturulmadığını gören müşteriler de bu mağazaları oluşturabiliyor. Foursquare uygulamasında farklı kişiler tarafından defalarca haritaya yerleştirilen işletmeler, düzensiz oluşturulan profiller yüzünden çok fazla dikkate alınmıyor. Bu da işletmeler için bilgi kirliliği yaratmakla beraber oldukça uğraştırıcı ve karmaşık bir iş yüküne dönüşebiliyor. Foursquare haritasında işletmelerin mekanlarını sahiplenmesi için ilk etapta kampanya oluşturmanıza gerek yok. Mekanı sahiplenip iletişim bilgilerinizi düzenledikten sonra Foursquare uygulamasının sunduğu diğer bir hizmet olan ücretsiz istatistik platformundan da işletmeler yararlanabilir.  Müşterilerin ne zaman check in yaptıkları, yaş cinsiyet dağılımı, Facebook ve Twitter’da paylaşılma oranları, grafikler, en çok ziyaret edilen zaman dilimleri, en çok ziyaret eden kullanıcıların listesi gibi bilgilere işletmeler Foursquare istatistik platformundan ücretsiz ulaşılabiliyor.

İşletmeler için Foursquare neden önemli?

Foursquare platformunu en iyi şekilde anlamak için bir örnek verelim. Örneğin bir restoranınız var. İyi bir restoranın ipuçları iyi yemek, iyi bir ambians ve iyi servis elemanlarıdır. Ama günümüzde insanlar kapıdan girer girmez restoranınızı eleştirmeye başlıyorlar. İyi internet yorumlarınız olmadığı sürece size bir şans vermiyorlar. İşletmeler internet yorumlarını dikkate almak zorunda. Bir kötü yorum işlerinizi yüzde 20 oranında geriletebilir. İşletme sahipleri için gerçek ve asılsız sanal yorumlar ile yapılan saldırıları birbirinden ayırmak zor. İnternetin en acımasız eleştirmenleri ile karşı karşıya gelmek kaçınılmaz. Bazı şehirlerde veya bu şehirlere ait bölgelerde başarıyı yakalayabilmek için harika ürün ve hizmetlerinizin yanı sıra çok iyi internet yorumlarına da sahip olmanız gerekir. Özellikle interneti aktif kullanan şehirler hatta o şehirlerdeki gözde semtlerde bile dikkatli olmanız gerekebilir. İstanbul’un en gözde semtinde açtığınız bir işletme bu yorumlar yüzünden farklı algılanabilir. Müşterisi memnun olmayan bu işletme satış oranlarının düşmesi ile karşı karşıya kalabilir ya da her geçen gün yükselen bir satış grafiğine sahip olabilir. İşte Foursquare de burada devreye giriyor. Sadece restoranlar için değil her türlü işletme ve marka için aynı şeyi söyleyebiliriz.

Müşterilerin hizmetler ile tatmin edilememesi olumsuz yorumlarla karşılaşabileceğiniz anlamına geliyor. Bazı yorumlar haklı bazı yorumlar haksız da olabilir. Ama bunun karşılığını en iyi verecek olan da yine müşteriler. Tabi ki hizmetlerinizden memnun olmayan bir müşteri ile karşılaşabilirsiniz. Hizmet kalitenizi arttırmak sizin tarafınızdan görünmeyen hataları ya da farkında olmadığınız eksik taraflarınızı görebilmeniz için Foursquare en ideal platformlardan biri. En güçlü yanınızı daha da güçlendirmek yerine zayıf yanlarınızı güçlendirmeye çalışmak işletmeniz açısından daha verimli olacaktır. Ya da çalışanlarınıza emanet ettiğiniz işletmenizin siz yokken nelerle karşı karşıya kaldığını da tespit etmek, işler sarpa sarmadan düzeltme şansı yakalamak da sizin elinizde.

İşletmenin sunduğu hizmetlerdeki tutarlılığını ne kadar korumayı başardığı ve hizmet kalitesini internetteki yorumlardan anlayabiliyoruz. Hoşunuza gitse de gitmese de işletmenin veya ürünün fotoğrafı ya da sunulan hizmet hakkında olası bir yorum mutlaka karşınıza çıkacaktır. İnternette yapılan yorumların işletmeniz açısından bir sonraki adımı atmanıza engel olmasına izin vermeyin. İnsanların yüzde 80’i bir restorana gitmeden ya da bir firmadan ürün almadan önce internetten yorumlara bakıyor. Foursquare hem dikkate almanız gereken yorumları nasıl seçmeniz gerektiğini anlamanıza hem de işletmenizin trafiğini görerek yaptığınız kampanyaların etkisini ölçmenize yardımcı olacaktır. Foursquare kullanıcılarının yazdığı her kelime çok güçlü ve işletmeleri oldukça etkiliyor. Bu yüzden Foursquare uygulamasında işletmelerin güçlü profiller oluşturması gerekiyor.

Marka sayfaları ve iş ortaklığı rozetleri nasıl kullanılır?

Foursquare marka sayfalarını oluşturan işletmeler, buradan müşterilerine duyurular yapabilir, öneriler yazabilir ve takipçilerini yaptıkları kampanyaya yönlendirebilir. Hatta markanın bulunduğu konuma yakın olan Foursquare kullanıcısı işletmelerin kampanyalarından haberdar olabilir. İşletmeler Foursquare hesaplarında oluştukları rozetlerle takipçi sayılarını arttırarak popüler olabilir ve müşterilerine önerilerde bulunabilirler.

Betül Meral Sarıiz
Betül Meral Sarıiz
One comment
  1. Naime

    Betül hanım sayenizde foursquare konusuna daha vakıf oldum. Araştırıp yeni işletmem için kullanıma başlayacağım. Çok teşekkür ederim🙏🏻🙏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk