Loading...
GenelPazarlamaSosyal Medya

Kimler Pinterest Kullanmalı?4 DK'DA OKUNUR

Pinterest ilgi alanlarınıza yönelik yenilikleri takip edebileceğiniz platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımda Pinterest ile neler yapabileceğinizi paylaşmaya çalışacağım.

 

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fikirlerin kıyasıya çarpıştığı, insanların harekete geçerek yaratıcılıklarını sergiledikleri alan olan Pinterest, insanların en çok zaman geçirdiği sosyal ağlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. “Pin” ve “İnterest” kelimelerinin birleşiminden oluşan Pinterest, ilgi çeken şeyleri iğnelemek anlamına geliyor. Pinterest kullanıcı hesabında ilgilendiğiniz içerikleri, isimlendirdiğiniz panolara pinleyebiliyorsunuz. Pinlediğiniz bu içerikleri deneyebilir, deneyimlediğiniz bu içerikleri yorumlayabilirsiniz. Kaydettiğiniz pinlere göre Pinterest, kullanıcılara yeni fikirler de sunuyor. Kendi özgün içeriklerinizin de kimler tarafından pinlendiğini görebiliyor, Pinterest ilgilerinize göre fikir akışını da takip etme olanağı buluyorsunuz.

Pinterest’te bulunan tüm içerikleri diğer sosyal medya platformlarında paylaşabilir, Pinterest aracılığı ile web trafiğinizi de arttırabilirsiniz.

Kimler Pinterest Kullanmalı?

İnsanların en çok zaman geçirdiği sosyal platformlar arasında üçüncü sırada yer alan Pinterest, kullanıcılarına verimli ve ilgi çekici içerikler sunuyor. Pinterest kategoriler bölümünde yiyecek, içecek, kendin yap, sanat, dekorasyon, eğitim, seyahat, hobi ve moda gibi popüler konularda, kendi içeriğinizi yükleyebiliyorsunuz. Pinterest kategoriler belirlenirken, kullanıcıların ilham almak ve sevilen şeyleri takip etme ve toplamada yardımcı olmanın amaçlandığını söyleyebiliyoruz. Pinterest, fikir edinmek, satın almak istediklerinizi takip etmek, yemek tarifi okumak ya da denemek, evinizi yeniden dekore etmek gibi alanlarda ilham almanın en eğlenceli yolu olarak karşımıza çıkıyor. Göze hitap eden görseller ve görüntülere odaklanması, Pinterest’i en dikkat çekici içeriklerini katılımcı ve aktif bir toplulukla paylaşmak isteyen markalar için önemli bir platform haline getiriyor.  İyi bir araştırma aracı olmasının yanında Pinterest, markalar için de kitlelerinin neler yaptığını gözlemleyebilecekleri bir alandır. Markalar ücretsiz Pinterest İşletme hesabı oluşturabiliyor. İnsanların Pinterest panolarında çok zaman geçirmeleri onu çok güçlü pazarlama araçları arasına girmesine sebep oldu ve bu yüzden markalar arasında dikkat çekmesine neden oldu.

İşletmeler Pinterest’e reklam veremez. Ancak ürün ve hizmetlerinin Pinterest pinleri aracılığıyla tanıtabilir ve ürün veya hizmet deneyimleri hakkında takipçilerine fikir verebilirler. Her Pinterest kullanıcısı potansiyel alıcı olduğundan Pinterest hesaplarına sahip markaların da artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Pinterest kullanıcıları pinler sayesinde işletme web sitelerine doğrudan ulaşabiliyor. Bu da işletmeler için potansiyel alıcıya doğrudan ulaşmak anlamına geliyor. Pinterest kullanıcılarının kaydettiği içerikler geldikleri web sitesine bağlıdır. Bu pinler Pinterest’te görsel yer işareti gibi yer alır. Kullanıcıların kaydettiği bu içerikleri diğer kullanıcılar da görür. Pinterest hesabı olan işletmelerin web sitesi trafiğini de pinler aracılığı ile arttırdığını da söyleyebiliriz.

Bireysel Kullanıcılar için Pinterest

Pinterest sadece işletmeler için değil bireysel kullanıcıların kendini tanıtması ve yaratıcı alanlarını göstermesi açısından da etkileşim sağlayan bir platform. Yemek sitelerinin Pinterest hesaplarının siteye olağanüstü trafik çektiğini söylemek yanlış olmaz. Yemek paylaşım deneyimi sosyal medya platformlarının en çok paylaşım yapılan alanlarından olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde kendin yap, hobi, dekorasyon hatta dünyada popüler olan geri dönüşüm projeleri gibi konularda da Pinterest içerikleri sayesinde marka oluşturup içeriklerin viral olmasını sağlayan bireysel kullanıcılar da bulunuyor. Bunun yanında öğretmenlerin ve ailelerin çocuklar için proje fikirleri alabilecekleri, oyun ve oyuncaklar tasarlayabilecekleri içerikler de bulunuyor. Özellikle sanat ve sanat projeleri açısından Pinterest art içeriklerinin yer aldığı panolar çok faydalı oluyor. Pinterest art panoları, hem profesyonel sanatçılar hem amatör sanatçılar için sanal sergi oluşturabilmelerine imkan tanıyor ve geniş kitlelere ulaşabilmelerini sağlıyor. Bu açıdan Pinterest erişim alanını genişletme ve kitlelerle etkileşim kurma konusunda etkili araçlardan biri olduğunu kanıtlıyor.

Pinterest, dünyada popüler olan hemen hemen her şey üzerine fikir sahibi olabileceğiniz, yaratıcı fikirler ile karşılaşabileceğiniz, yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz hatta yeni yetenekler edinebileceğiniz bir platform. Sosyal medya araçları arasında en uzun yaşam döngüsüne sahip olan Pinterest aylar hatta yıllar sonra bile paylaştığınız içeriğe trafik yönlendiriyor. Bu yüzden Web siteleri, bloglar ve ticaret siteleri için tanıtım ve etkileşim kurma yeri olarak görülüyor.

Pinterest Analytics nasıl kullanılır?

 İşletmeler, Pinterest Analytics sayesinde insanların hangi pinleri beğendiğini, web sitesi üzerinden hangi içerikleri kaydettiğini görebiliyor ve müşterilerin beklentileriyle ilgili daha fazla bilgi ediniyorlar. Aynı zamanda işletmeler en sevilen pinlerin hangileri olduğunu ve sitelerinin ne kadar trafik elde ettiğini görebilmek için analizlerden de faydalanabiliyorlar. İşletme ile bağlantı kuran kişiler ve ilgilendikleri şeylerle ilgili ölçümleri de Pinterest Analytics’te görebilirsiniz. Pinterest Analytics ile işletmeniz için daha fazla gösterim, tıklama ve kaydetme elde edebilirsiniz. Pinterest içerikleri farklı ilgi alanlarına hitap ettiğinden trafiği teşvik etme eğiliminde bulunuyor. Pinterest işletmelere, marka bilinirliği sağlamak, trafiği arttırmak, kullanıcılarla etkileşim kurma ve satışı arttırma gibi konularda da yönlendiriyor.

Siz de Pinterest hakkında düşüncelerinizi, farklı bilgilerinizi veya merak ettiklerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Betül Meral Sarıiz
Betül Meral Sarıiz
2 comments
  1. Zekiye

    Elinize yüreğinize sağlık güzel bir yazı whatsapp üzerinden payşatım.Sosyal ağlarda 3. derece önemli olduğunu bilmiyordum.
    Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk