Loading...
DeneyimGenelStartups

Kworks Girişimcilik Merkezi Nedir, Nasıl Çalışır?4 DK'DA OKUNUR

Kworks Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi

Kworks Girişimcilik Araştırma Merkezi ; inovasyon fikri olan girişimcileri desteklemek amacıyla Koç Üniversitesi desteğiyle 2015’te kurulmuş bir kuluçka merkezidir.

Günüzümde bir çok yeni fikir henüz oluşum aşamasında plansızlık, yetersiz bütçe, destek alamama gibi sebeplerle daha doğmadan yok olmaktadır. Bu fikirleri belli bir planla girişim haline dönüştürüp topluma kazandırmak önemli bir misyondur. İşte Kworks, Koç Üniversitesi’nin sahip olduğu vizyona uygun biçimde üretilen yeni bir bilginin topluma faydalı hale dönüşmesini hızlandırmayı amaçlamaktadır. Bunun için de girişimlerin her aşamadaki ihtiyaçlarına özel olarak tasarladığı hızlandırma programıyla;

 • Müşteri geliştirme
 • İş modeli doğrulama
 • Ürün-pazar uyumu yakalama
 • Pazara giriş
 • Finansmana erişim
 • Kurumsal işbirliği destekleri vermektedir.

Ayrıca teknolojik girişim kurmak isteyen girişimcilere de;

 • Atölye çalışmalarına katılım hakkı
 • Bire bir mentorluk desteği
 • Program kapsamında yatırımcılarla direk görüşme imkânı
 • Danışmanlık hizmetleri
 • Seminerler verilmektedir

Aynı zamanda seçilmiş projeler için de sürekli kullanılabilecek ofis imkanı da sunulmaktadır. Kworks profesyonel bir ekip tarafından yönetilmektedir. 50 kişi civarında olan bu ekipte iş hayatında söz sahibi Ali Sabancı, Ali Koç, Faruk Eczacıbaşı…vb gibi isimler de bulunmaktadır.

     İsterseniz biraz daha detaya inerek Kworks Girişimcilik Araştırma Merkezinin nasıl çalıştığına bakalım :

KWORKS Girişimcilik Merkezi Nedir, Nasıl Çalışır?

Yılın belli dönemlerinde Kworks Girişimcilik Merkezi’ne online olarak web sitesinden başvuru yapılabilmektedir. Koç Üniversitesi’nin bir programı olduğundan herkes başvuru yapabilmektedir. Yılda yaklaşık 1000 girişim, programa başvurmaktadır. Son dönemde girişimlerin daha çok teknoloji odaklı olduğu bilinmektedir. Örneğin: Finans, mobil ,sağlık, web teknolojileri, nesnelerin interneti…vb.

Girişimcinin iş fikriyle teknolojik, yazılım veya donanımsal süreç inovasyonu yapması beklenir. Başvurular değerlendirilirken iş fikrinin gerçekten uygulanabilir olup olmadığı, pazarı var mı, oluşabilir mi , bu işe talep olabilir mi?…vb gibi sorulara cevap aranmaktadır. Kworks için başvuran girişimci ekip oldukça önemlidir. Ekibin bu işi yapıp yapamayacağı da değerlendirme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Değerlendirme sürecinin sonunda da fikir teknolojik mi değil mi,ne kadar teknolojik diye de kategorize edilmektedir.

Girişimin ihtiyacına göre de yardımcı destek hizmetler de verilmeye başlanır. Bunlar arasında SEO, Mali Müşavirlik, Hukuk Müşavirliği, Teknik Destek…vb. Hızlandırma programına kabul edilen girişimlere Kworks %3 oranında ortak oluyor. Girişim faaliyetine başladığında, melek yatırımcılardan yatırım almış olsa bile Kworks %5 hissesi kadar da nakit yatırım yapabiliyor. Yılda 1-2 tane böyle yatırım yapılmaktadır.

KWORKS Etkinlikleri Nelerdir ?

Kworks Girişimcilik Araştırma Merkezi, hızlandırma programları dışında katılımı serbest olan etkinlikler de düzenlemektedir. Bu etkinlikler; konusunda uzman kişiler tarafından verilmektedir. Katılımcılara sunum yapılmakta, sonrasında da soru-cevap bölümleriyle katılımcılar detaylı öğrenmek istedikleri konuları bire bir işin uzmanına sorarak cevap bulmaktadırlar.

2017 yılında yapılmış etkinliklerden bazıları şunlardır :

Dijital Pazarlama Eğitimi, Analytics Meetup, SEO Eğitimi, Google AdWords Eğitimi, Sosyal Medya Reklamcılığı…vb

KWORKS Nerede?

Kworks İstanbul’un Şişli ilçesinin oldukça merkezi konumunda bulunan Golden Plaza  1.kat’ta bulunmaktadır.

KWORKS Sosyal Medya Hesapları Nelerdir?

Kworks’e sosyal medya hesaplarına ulaşmak için  (facebook, twitter ve instagram) @kworkscenter kullanıcı ismi ile arama yapmanız yeterli olacaktır.

Kworks Hızlandırma Programı Nedir?

Kworks değerlendirme süreci sonrası kabul edilen girişim, durumuna göre iki programdan birisine alınır:

 1. Ön Hızlandırma Programı : Henüz girişimi için ürününü ve pazarını tam bulamamış, erken aşamadaki girişimler
 2. Hızlandırma Programı: Girişimi için ürününü ve pazarını kısmen bulmuş ancak ürünü ve pazarını ölçeklemekte zorlanan girişimler

Hızlandırma Programıyla beraber 12 haftalık yoğun mentorluk süreci başlar. Kworks Ön Hızlandırma Girişimleri için açık ofis ve  Hızlandırma Programı için de kapalı ofis kullanma desteği de verilmektedir. Açık ofiste çalışanların da diğer girişimlerle etkileşim içerisinde çalışmaktadırlar. Bu dönemde girişimler Kworks iş ortakları hizmetlerinden ücretsiz yararlanırlar.

Hızlandırma Programı üç fazdır. İlk fazda girişimlerin piyasaya uyumu yeniden ele alınır, piyasaya daha uygun olması için neler yapılacağı belirlernir. İkinci aşamada girişimler sundukları çözümü müşteri ve pazar için en uygun ve en basit hale getirmeye çalışır.Üçüncü faz ise çözümlerin pazara sunulup satış yapılması ve yatırımcı arama dönemidir. Girişimlerin yatırımcılarla buluştuğu Demo Day’de yapılan sunumlar ile girişimler mezun edilir

En Başarılı Kworks Girişimleri

Kworks kuluçka programına katılıp başarıyla mezun olan girişimler hangileridir diye araştırdığımızda ilk dikkat çekenler; sosyal medya platformu Scorp , personel yönetim programı Kolay İk, e-ticaret yönetim platformu Dopigo, online teknik servis yönetim programı ServisSoft ve kullanıcıların kendi ürünlerini satabileceği platform Taglist’i sayabiliriz.

Sizin de teknolojiyle hayatı kolaylaştırmak için bir iş fikriniz varsa Şişli’deki  girişimcilik merkezine başvurabilirsiniz.

Umut Kaan Fırat
Umut Kaan Fırat
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk