Loading...
Sosyal Medya

Markalar Neden Linkedin ’de Yer Almalı?4 DK'DA OKUNUR

Markalar Neden Linkedin ’de Yer Almalı?

Kurumsal hayatın dijitalde en fazla vakit geçirdiği yer: Linkedin

Peki markalar neden Linkedin’de yer almalı ? Önce markalar için Türkiye’de göz ardı edilen Linkedini tanıyarak başlayalım.

Linkedin Nedir?

2003 yılında iş dünyasını bir araya getirmek amacıyla kurulan Linkedin maalesef ülkemizde biraz geç fark edilmiş ve halen önemi tam olarak kavranamamıştır. Dünyadaki en profesyonel ve kurumsal iş ağıdır. Diğer bir tanımıyla; iş arayan ve işveren kişilerin kullandığı ve iş hayatı ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı sosyal bir ağdır. Dolayısıyla burada yer almak markalar açısından; marka bilinirliği ve markaları için doğru kişileri bulma bakımından kıymetlidir. Ki birçok kurumsal firma ve çalışanları aktif olarak yer almaktadır. Linkedin diğer sosyal mecralara kıyasla daha resmi, ciddi ve profesyonel bir ortamdır.  Daha iyi anlaşılması açısından Facebook’taki gibi bilgilerin, haberlerin vs. akışını gözünüzün önüne getirdiğinizde, aynı yapının linkedin’de olacağını göreceksiniz. Bu yönüyle facebook’a benzetebiliriz.

Linkedin Ne İçin Kullanılır ?

Linkedin kullanımının temel amacı işverenle iş arayanı buluşturmasıdır. İş arayan kişilerin kolaylıkla başvurularını gerçekleştirmeleridir. Bunun dışında markaların blog içeriklerini, kendi sektörü ile ilgili haberleri paylaştığı, linkedin reklamları aracılığı ile içeriklerini ön plana çıkarabildiği bir platformdur.

Linkedin Premium Markalar İçin Neden Önemlidir ?

 • Linkedin premium kullanımının ücretsiz kullanımından farkı sayesinde markalar profillerine giriş yapan kullanıcıları görme fırsatı yakalar. Bu özelliği markalar için çok önemli midir, kesin bir şey söylemeyiz.
 • Premium hesabın diğer özelliği ise markalar açısından oldukça önemli ve kullanışlıdır: Inmail premium hesaptaki en güçlü araçlardan biridir. İletişim bilgisi olmadan Linkedin’deki herhangi birine ulaşabilmenizi sağlar. Filtreler sayesinde dilediğiniz kişilere InMail mesajları gönderebilirsiniz. Üstelik bu kişiler 7 gün içerisinde size cevap vermezse bir adet daha InMail mesaj gönderme hakkı tanıyor.
 • Linkedin premium hesap ile gelişmiş arama aracında anahtar sözcükler, ünvan, geçmiş veya güncel şirketler, konum, sektör vs. pek çok kritere göre özel aramalar yapabilirsiniz. Ağınızın dışındaki kişilerin de içinde bulunduğu yüzlerce sonuca ulaşıp tam profil bilgisine ulaşabilirsiniz.

Markalar Linkedin’de Pazarlamayı Nasıl Yapmalı ?

Markalar Linkedin’de Pazarlamayı Nasıl Yapmalı ?
Markalar Linkedin’de Pazarlamayı Nasıl Yapmalı ?

Linkedin ile pazarlama alanında başarılı olmak için birkaç detaya dikkat etmelisiniz.

 • Önce doğru anahtar kelimelerle açık ve sade bir şekilde oluşturulan işletme sayfasıyla başlayın. Unutmayın ki işletme sayfası markanızın vitrinidir.
 • Markanızın sektöründe gelişmeleri önce siz duyurun, yaptığınız paylaşımlarda görenleri harekete geçiren cümleler kurun.
 • Markanızla ilgili gruplara katılmayı ve aktif rol almayı ihmal etmeyin.
 • Diğer sosyal medya kanallarında ara ara sayfanızın tanıtımını yapabilirsiniz.
 • Pazarlamadaki en önemli kısımlardan birisi olan ölçümleme kısmıdır. Dolayısıyla Linkedin’de premium hesaba geçip sayfa analizlerini kontrol etmelisiniz.

Not: Linkedin ağınızda olan kişileri Twitter’da da takip etmeniz tavsiye edilen bir durumdur.

Peki Markalar Neden Linkedin ‘de Yer Almalı ?

 • LinkedIn’in en önemli özelliklerinden biri markanızla ilgili hem profesyonellerle hem de iş ortaklarınızla irtibat kurmayı ve bağlantılarınızı geliştirip, genişletmenizi sağlıyor olmasıdır. Bu yönüyle bir iş network’ü oluşturma sitesi olarak da düşünülebilecek olan Linkedin, kullanıcılarının profesyonel iş bağlantıları kurmasını sağlamaktadır.
 • Markanızın yaptığı iş ve profesyonellik alanına göre hem ilgililerin size ulaşmasını hem de sizin onlara ulaşmanızı sağlamaktadır.
 • Linkedin’de grup oluşturabilirsiniz. Linkedin’de grup oluşturmanın amacı bir topluluk kurup, ortak ilgi alanlarıyla grubu ve grubun üyelerini canlı tutmaktır. LinkedIn’de grup kurmak şirketinize otorite ve ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Linkedin’de Grup Açmanın Faydaları;

 •  Kendi pazarınızda marka farkındalığı ve bilinirliğini artırır,
 • Paylaşacağınız içeriklerle markanızın, alanındaki liderliğinin pekiştirilmesine destek olacaktır.
 • Grup üyelerini katılımcı ve özel hissettirecek çalışmalar yapmanız halinde daha etkili bir yönetim olacaktır.
 • Markalar iş dünyası ile ilgili güncel bilgileri anında takip etme şansı yakalamaktadır.
 • Markanızı uluslararası firmalarla tanıştırma fırsatı sunar. Markanızın global bir yüzü olması sizin artı olacaktır.
 • Marka çalışanlarınız açısındanda Linkedin faydalı bir bilgi aracıdır. Bunu yanında çalışanlarınızın becerilerini onaylamak motivasyonları açısından son derece önemlidir.

Unutmayın ki İlk Müşteriniz Çalışanlarınızıdır.’

Marka bilinirliğini, farkındalığı ve sektörlerle iletişim halinde olabilme açısından Linkedin en önemli profesyonel ağdır. Linkedin; Facebook ve Twitter’dan sonra kullanılan üçüncü ağ ve iş dünyasının en ciddi yeri konumundadır. Doğru plan ve strateji ile markanızı Linkedin’de önemli konuma getirebilirsiniz.

Ali Kılıçdere
Ali Kılıçdere

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk