Loading...
GenelPazarlamaTeknoloji

Mobil Pazarlama Nedir?6 DK'DA OKUNUR

Teknolojinin hızla gelişmesi, iletişime  dijital bir boyut kazandırarak firmaların dijital pazarlama alanında da aktif olmalarını zorunlu kılmıştır. Bu dijital pazarlamalardan biri olan mobil pazarlama faaliyetleri aslında eski yıllarda kısa mesajların popüler olmasıyla başlamıştır. Yeni bir uygulama olmayan mobil pazarlama günümüz teknolojisinde sürekli yenilenen, gelişen yapısı ile şuan daha çok kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Şimdi sizlere mobil pazarlama nedir? Mobil pazarlamanın avantajları nelerdir? Mobil pazarlama yöntemleri ve amacı nedir? Bu soruların cevabını verelim.

Mobil pazarlamanın tanımı

Günümüzde popülerliğini ve kullanımını giderek arttıran akıllı telefonlar sayesinde mobil pazarlama da giderek daha popülerleşmeye başladı. Hemen hemen herkesin kullandığı bu cihazlar sayesinde ürün, hizmet ve bilgilendirme mesajları artık daha rahat hedef kitleye ulaşır oldu. Hem düşük maliyetli hem de pratik oluşu sayesinde en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden biri haline gelen mobil pazarlama yöntemi ile ürün ve hizmetinizi hedef kitleye doğrudan ulaştırabilirsiniz.

Amerikan Mobil Pazarlama Birliği MMA’nın (Mobile Marketing Association) yapmış olduğu tanıma göre mobil pazarlama; organizasyonlara herhangi bir mobil cihaz veya ağ aracılığı ile hedef kitleleri ile interaktif ve onların ilgi alanlarına uygun bir şekilde iletişim ve bağlılık kurabilme imkânı veren uygulamalar kümesidir. Özetlemek gerekirse mobil pazarlama, mobil cihazlar yoluyla hedef kitleye gönderilen reklam, hizmet, bilgilendirme, ürün ve promosyon vb. mesajlar bütünüdür.

Mobil pazarlamanın amacı

Mobil pazarlama, müşteriyle bağ kurarak, sosyal etkileşim oluşturma ve müşteri kazanma amacıyla yapılmaktadır. Günümüzde telefon kullanımı %90 oranlarında olduğundan bu uygulama çok daha popüler olmaktadır. Bu artan oranla birlikte firmaların mobil pazarlama  ile  hedef kitleye ulaşması daha kolay ve etkili bir yöntem olmuştur. Düşük maliyetli oluşu, hedef kitleye günün 24 saati ulaşabilirlik sağlaması, doğrudan iletişim kurulması vb. özellikleri sayesinde de çok fazla tercih edilebilir.

5 sıradışı mobil pazarlama yöntemi

Mobil pazarlama yöntemi olarak SMS pazarlama, mobil kuponlar, uygulama tabanlı, lokasyon tabanlı, mobil arama ve mobil görsel reklamları en yaygın yöntemlerdir.

  1. SMS/MMS pazarlama: Eski yıllardan günümüze kadar hala kullanılan en etkili mobil pazarlama yöntemlerindendir. Etkisini kaybetmeyen aksine günümüzde mobil cihazların kullanımının artmasıyla daha da popülerleşen bir yöntemdir. Kullanıcının mobil cihazına gönderilen indirim, reklam, kampanya ve promosyonlarla müşteriyi cezbederek, müşteri kazanmak amacıyla en sık kullanılan yöntemdir.  Bu yönteme birkaç örnek vererek anlaşılmasını daha da kolaylaştıralım. Mobil cihazlara gönderilen kampanya, banka mesajları ( bakiye arttırma, borç bilgilendirme, ödeme tarihi vb.) mobil operatör mesajları, hastanelerden gelen hatırlatma mesajı( randevu tarihi, sonuç çıkma tarihi vb.) TV içerik oylama vb. gibi.
  2. Mobil kuponlar: Firmaların yapmış olduğu mobil pazarlama kampanyası adı altında, hedef kitleye gönderilen ürün veya hizmetle ilgili indirim yerine geçen elektronik bilete verilen isimdir. Sms veya başka yollarla hedef kitleye ulaşan bu kuponlar sayesinde alışverişe teşvik sağlanır. Müşterileri kuponlarla cezbederek  satış arttırılması sağlanır. Telefonunuza gelen mağazalardan kazanılan indirim kuponlarına örnek vermek gerekirse X mağazasından yapacağınız 100 tl lik alışverişinize özel 25 tl hediye kupon vb. gibi.
  3. Uygulama tabanlı pazarlama: Günümüzde kullanıcılar, zamanının büyük bir kısmını mobil uygulamaları kullanarak geçirmektedir. Bu durumda sizler için kaçırılmayacak bir mobil pazarlama fırsatı sağlar. Kendi uygulamanızı geliştirebilir veya diğer uygulamalara reklam vererek marka ve hizmet bilinirliğiniz artar. Ürün veya hizmetiniz için yapacağınız reklam sayesinde sizlere ulaşmak daha kolay olur.
  4. Lokasyon tabanlı pazarlama: Mobil pazarlama yöntemlerinden biri olan lokasyon pazarlama da ise telefonunuza gelen reklamlar bulunduğunuz lokasyona göre gelebilir. Örneğin; bir cafedesiniz, bulunduğunuz lokasyona yakın yerdeki benzer cafe reklamları mobil cihazınıza gelmeyi uygun bulabilir.
  5. Mobil arama ve mobil görsel reklamları: Google da aradığınız herhangi bir şey için arama sonuçlarınıza göre, benzer içerikli reklamlar çıkar. Bu sayede aradığınız içeriğe daha pratik ve kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan reklama tıkladığınızda sizi istediğiniz arama sonucuna ulaştırarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Reklam veren içinde artan site yoğunluğu ticari açıdan kar sağlar. Sayfa bilinirliği artacak, bu da reklamın getirdiği beklenen sonuç olur.

Mobil Pazarlamada Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ilk yapmanız gereken stratejinizi belirlemek olmalıdır. Planlı ve programlı ilerleyen bir strateji ile hedefe doğrudan ulaşmak daha mümkündür. Şirket politikanıza, bütçenize ve hedef kitlenize uygun stratejimizi ilk basamak olarak belirledik. Şimdi gelelim mobil pazarlama yapmamız için gereken diğer önemli basamaklara.

  • Mobil pazarlama yapmanın dezavantajı olarak sayabileceğimiz bir şey varsa, o da kısıtlı alanda bir içerik oluşturmak zorunda olmamız olabilir. Bu yüzden oluşturacağınız içeriğin çok uzun, göz yorucu, kalabalık uzun içerik yazısı ve fazla  büyük görsellere sahip olmaması gerekir. Bu tarz hazırlanan içerikler alıcı tarafından okunmayabilir bu da sizin amacınıza ulaşmanızda engel olabilir.
  • Sürekli yenilikçi olmak da mobil pazarlama için önemli unsurlardandır. Oluşturduğunuz stratejide sabit kalmayıp, yeni mobil pazarlama tüyoları elde ederek hedef kitlenizi sürekli canlı tutabilirsiniz. Hedef kitlenizde, sürekli yenilikçi stratejiler oluşturmanız daha çok memnuniyet etkisi yaratacaktır.
  • Çeşitli puanlama ve anketlerle, sürekli olarak mobil uygulamanızı hedef kitle tarafından beğenilip beğenilmediğini, eksik taraflarının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu mobil pazarlamanın olmazsa olmazı sayılabilecek bir kuraldır. Uygulamanız hakkından alacağınız görüş ve bildiriler sizin uygulamanızı daha iyi bir seviyeye ulaştırmanıza yardımcı olur. Eksiklerinizi veya hatalarınızı düzelterek, daha emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olan mobil pazarlama uygulamaları ile hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Mobil Pazarlamanın Sağlamış Olduğu Avantajlar

Mobil pazarlama yapmanın ilk ve en önemli avantajı olarak hedef kitleyle birebir temas sağlıyor olmamızı gösterebiliriz. Bu sayede reklam ve kampanyalardan anında haberdar olan hedef kitleniz ve sizin açınızdan fayda sağlar. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu olan izinsiz bildiri gönderilmemesine burada dikkat etmemiz gerekir. İlk başta izinli hedef kitlemizi belirleyip sadece onlara bildiri göndermeliyiz. Aksi halde yapacağınız  tüm mobil pazarlama çalışmalarınız boşa çıkar.

Mobil pazarlama yapmanın sağlamış olduğu bir diğer önemli  avantaj daha bulunur. Bu avantaj kullanıcının lokasyon, ilgi alanları, en çok aradığı içerikler ve ekonomik şartlarına uygun aramalara uygun optimizasyonlarının bulunmasıdır. Bu sayede kullanıcı hem istediği içeriğe daha kolay ulaşabilir, sizlerde aradığınız hedef kitlenize hemen ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem kullanıcı hem de  sizler zamandan tasarruf sağlamış olursunuz.

Düşük maliyete sahip mobil pazarlama ile yapılan reklam ve içeriğe hangi saatlerde ilginin daha çok olduğunu, hangi bölgelerdeki kullanıcıların daha çok ilgilendiğini görebilirsiniz. Bu da stratejinizi sürekli olarak hangi kriterleri göz önüne alarak değiştirmeniz gerektiğini size gösterir. Bu sayede ilerleyişinizde  bu kriterlere bağlı kalmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Bu yazımızda mobil pazarlama nedir, nelere dikkat etmeliyiz, avantaj ve dezavantajları nelerdir vb.  gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

Nida Kayğusız
Nida Kayğusız
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk