Loading...
GenelSosyal Medya

Neden Facebook Kullanmamalıyız?4 DK'DA OKUNUR

Neden Facebook Kullanmamalıyız?

Kısa bir süre öncesine kadar hayatımızın vazgeçilmez sosyal medya mecralarından olan Facebook için sıklıkla; neden Facebook kullanmamalıyız sorusunu siz de duymaya başladınız değil mi?

Son 14 yıldır; çocukluk, okul, asker, mahalle arkadaşlarımızı ve görüşemediğimiz akrabalarımızı bulup tekrar iletişime geçtiğimiz ve çok sevdiğimiz Facebook. Ancak mart ayında ortaya çıkan skandal haberler Facebook’a olan güveni çok fena sarsmış durumda. Öyle ki bununla ilgili Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ABD Senatosunda 11 Nisan’da ifade bile verdi.

Mark Zuckerberg ABD Senatosunda
Mark Zuckerberg ABD Senatosunda

Facebook Kullanmamalıyız Durumu Nasıl Başladı?

Bizi neden Facebook kullanmamalıyız sonucuna getiren olayları isterseniz hatırlayalım. İngiliz merkezli Cambridge Analytica isimli şirketin Facebook’ta 87 milyon kullanıcının bilgilerini izinsiz olarak elde etmiş. Bu bilgileri de 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerini etkilemek için kullanmış.

Facebook'ta Bilgileri Ele Geçirilen Tahmini Kişi Sayıları
Facebook’ta Bilgileri Ele Geçirilen Tahmini Kişi Sayıları

Olayın başlangıcı aslında 2014 yılına dayanmakta. 2014 yılında İngiliz Akademisyen Aleksandre Kogan internet sitesindeki bir uygulamayla insanların verilerini onlara ücret ödeyerek toplamış. Onlara sitesindeki uygulamayla kişilik testi yaptırıyormuş. Arkasından da bu kişilerin tercihleriyle onların Facebook arkadaşlarının verilerini ele geçiriyormuş. Sonrasında Kogan bu bilgileri kuruluş amacı “ABD başkanlığı siyasi pazarındaki boşluğu doldurmak” olduğunu söyleyen Cambridge Analytica’ya satmış.

İşin ilginç yanı Trump’ı destekleyen Robert Mercer, Cambridge Analytica’nın kuruluşu için 15 milyon dolar kaynak kullanmış. Şirket dolaylı yollardan Trump’ın başkanlık kampanyasında çalışmış. İnternet sitesinde, milyonlarca veriyi analiz edip en çok ikna edilebilecek seçmenleri bulmuşlar. Sonra da ilgilendikleri konular belirlenmiş ve kişiye özel mesajlarla o kişiler harekete geçirilmiş. (Kaynak:BBC) İşte, neden Facebook kullanmamalıyız sonucuna getiren olayların geçmişi bu şekilde. Ayrıca ABD’de her gün 17 eyalette anketler yaparak Trump’ın zaferine katkıda bulunmuşlar.

Türkiye’den ise 223 kişinin bu uygulamayı kullandığı açıklandı. Uygulamayı kurup para alan kullanıcıların Facebook arkadaşlarının ve onların arkadaşlarının verileri de toplandı. Bu şekilde toplamda Türkiye’den 234 bin 584 kişinin kişisel verilerine erişilmiş olduğu hesaplanıyor.

Skandalın Facebook’a Etkileri

Bu durumdan 2015 yılında haberi olduğunu açıklayan Facebook gerekli özeni göstermemekle suçlanıyor. Skandalın ortaya çıkmasıyla borsada hisse senetleri 185 dolardan 152 dolar seviyesine kadar düşüp toplamda 9 milyar dolar civarı değer kaybı yaşamıştı. Ancak Facebook iyi bir kriz yönetimi yapmışa benziyor. Zuckerberg senatodaki konuşmasında suçlamaları kabul edip, özür dileyip gerekli önlemleri alacaklarını belirtip sorumluluğu üstlendi.

…“Bu araçların zarar verme amaçlı da kullanılabilmesine engel olmak için yeterince çaba göstermediğimiz açık, benim hatamdı özür dilerim. Facebook’u ben başlattım ben işlettim ve burada olanlardan ben sorumluyum” diye açıklama yapmıştı.

Skandal ortaya çıktıktan hemen sonra da Facebook güvenlik önlemleri olarak bazı teknik değişiklikler yapacağını belirtmişti: Bunlardan  en önemlileri ;

1.Etkinlik API’sini kullanan uygulamalar, davetli listesine ya da etkinlik duvarındaki paylaşımlara erişemeyecek. Sadece Facebook’un onayladığı ve şartları yerine getirmeyi taahhüt eden uygulamalar Etkinlik API’sini kullanabilecek.

2.Grup API’lerini de kullanan tüm üçüncü parti uygulamaların, Facebook ve bir yönetici tarafından onaylanması gerekecek. Uygulamalar artık bir grubun üye listesine erişemeyecek.

3.Sayfa API’leri, herhangi bir uygulama, herhangi bir sayfadaki paylaşımları ya da yorumları okumak için Sayfa API’lerini kullanabiliyordu. Bundan sonra ise sayfa API’lerine erişimin Facebook tarafından onaylanması gerekecek

4.Facebook ile Bağlan, ile ilgili önemli değişiklikler duyurmuştu. Yer bildirimi, beğeni, fotoğraflar, paylaşımlar, videolar, etkinlikler ve gruplar gibi bilgilere erişim talep eden tüm uygulamaların Facebook tarafından onaylanması gerekecek.

5.Arama ve Hesap Kurtarmada da Facebook değişiklikler yaptı. Önceden kötü niyetli kişiler, ellerindeki telefon numaralarını ve e-posta adreslerini arama kısmına yazıyordu. Hesap kurtarma özelliğiyle halka açık profillerin bilgilerini alabiliyorlardı. Bu yüzden Facebook bu özelliği etkisiz hale getirdi.

Facebook, iyi bir kriz yönetimiyle neden Facebook kullanmamalıyız cümlesinin finansal etkisini azaltmışa benziyor. Bu yazı yazılırken Facebook hissesinin değeri 174 dolar seviyesine çıkmıştı.

Skandalla Beraber Facebook Hisse Fiyat Değişimi (USD)
Skandalla Beraber Facebook Hisse Fiyat Değişimi (USD)

Kullanıcı Bazında Etkiler

Bu skandal kullanıcı bazında en çok genç olanları etkileyecek gibi gözüküyor. Dijital Pazarlama Uzmanları ABD’de bu yılsonuna kadar 25 yaş altı 2.8 milyon kullanıcının Facebook kullanmayı bırakacağını öngörmektedirler.

Ayrıca daha önce Facebook’u kullanan 12 yaş üstü kullanıcılara sorulmuş olan “Facebook’u yine kullanır mısınız?” sorusuna verilen cevap yüzdesi ilk kez kullanımın düşeceğine işaret etmektedir.

Daha Önce Facebook'u Kullandım Yine Kullanırım Diyen +12 ABD'liler
Daha Önce Facebook’u Kullandım Yine Kullanırım Diyen +12 ABD’liler

Anlaşılan 2018 yılı sosyal medya mecraları için kişilik haklarının sınırı, özel hayatın güvenliği, üçüncü partilerin veri kullanımı, izinler, haklar açısından test yılı olacak, hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Neden Facebook kullanmamalıyız cümlesi sizce de artık daha anlamlı değil mi?

Umut Kaan Fırat
Umut Kaan Fırat
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk