Loading...
GenelPazarlama

Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk6 DK'DA OKUNUR

Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk

Pazarlama, paydaşlarına değer yaratmak üzerine kurulu bir kavramdır. Bu kavramı etkin ve etkili bir biçimde hayata geçirmek kimi zaman zor bir hal alabilir. Koçluk ve mentorluk destekleri ile bu süreçte tıkanılan konulara çözüm sağlanabileceği gibi yeni fırsatlar da geliştirilebilir. Bu yazıda Pazarlama Koçluk ve Mentorluk ile elde edeceğiniz kazanımlar ele alınacaktır.

Koçluk ve Mentorluk
Koçluk ve Mentorluk

Koçluk

Koçluk, kişinin ya da kurumun belirli bir konuda ilerlerken farkındalık yaşaması, tıkandığı konularda çözümleri bulması amacıyla yapılan bir yol arkadaşlığı olarak ele alınabilir. Çözümler kişinin kendisindedir. Koç, sadece sorduğu sorular aracılığıyla ve bir yönlendirme yapmaksızın, kişinin kendi doğrusunu bulmasında yardımcı olur. Kişinin tek başınayken farkına varmakta zorlanabileceği konuları ve yaklaşımları bulmasına yardım eder.

Koçlukta asıl sorumluluk tamamen koçluk alan kişidedir. Koç, sorduğu sorularla kişinin ilerlemek istediği yolu bulmasına yardım eder ve o yolda kendisine eşlik eder. Koç geçmişle ilgilenmez, sadece bugünle ve gelecekle ilgilenir.

Koçluk süreci belirli bir zaman alır. Koç ve kişinin uyumu sürecin doğru ilerlemesi için çok önemlidir. Koçun karşılaşılan sorunla veya konuşulan konuyla ilgili bir deneyimi olması gerekmez. Hatta o konuda deneyimi veya bilgisi olmaması önyargılarla yaklaşmasını engelleyeceğinden çok daha etkili sonuçlar alınabilir.

Pazarlamada Koçluk

Pazarlama süreçlerindeki adımlar genel olarak sabittir. Ancak işin başındaki kişiler genellikle sürekli aynı işleri yapmaktan kimi zaman iş körlüğü denen bir durumla karşılaşabilir. İş körlüğü, uzun süreli çalışılan bir işte mevcut aksaklıkların/eksikliklerin/ihlallerin ister istemez benimsenmesi durumudur. Koçluk desteği ile farklı bakış açıları elde edilip, farkındalık kazanılması sayesinde körlükten kurtulma fırsatı yakalanabilir. Hatta süreç iyileştirmek, kişisel veya ekip performansı iyileştirmek, farklı yaklaşımları fark etmek mümkün olabilir.

Koçun pazarlama konusunda bir uzmanlığa sahip olması gerekli değildir. Pazarlama süreçlerinden bağımsız olarak, koçluk becerilerinin gelişmiş olması ve koçluk deneyimlerinin fazla olması çok daha önemlidir.

Koç seçerken uluslararası eğitimli, sertifikalı ve yetkin bir kişi olmasına dikkat edin. Kendini koç olarak tanıtan, ancak aldığı 2-3 günlük eğitim dışında bir deneyimi olmayan kişiler size faydadan çok zarar getirir. Seçeceğiniz koçla bir seans uyum görüşmesi yapın ve uyduğuna emin olduktan sonra süreci başlatın.

Koçluk bir süreç olduğundan, iyileştirmek istenen ya da tıkanıklık yaşanan konular ayrı seanslarda ele alınabilir. Örneğin, bir seansta ürün geliştirme ile ilgili konuşulurken bir başka seansta odak konusu dağıtım olabilir.

Özellikle “Tüketici Değer Algısı” gibi bir konu koçluğun temel araçlarından biri olan değer analizi ile ele alınırsa çıkacak sonuçların istenilen/hedeflenen faydalara ulaşmada etkisi yüksek olacaktır.

Mentorluk

Mentorluk belirli bir deneyim, bilgi birikimi, beceri veya uzmanlığa sahip bir kişinin bir başkasının kişisel ya da mesleki anlamda gelişimine ele alınan konularla bağlantılı tavsiyeler vererek, yol göstererek ve bilgilendirerek katkıda bulunması, akıl hocalığı yapmasıdır.

Mentorluk bugün ve geleceğe odaklı bir süreçtir. Geçmişten gelen bilgiler de sadece bugüne ve geleceğe ışık tutmak için kullanılan verilerdir. Mentor geçmişe takılıp kalmaz, elde ettiği tüm verileri hedefleri gerçekleştirmek ve geleceği istenilen yönde şekillendirmek için referans olarak kullanır.

Koçluktan farklı olarak mentorlukta bir uzmanlık söz konusu olup, mentor danışanına yol gösterebilir ve yönlendirebilir. Ancak mentor hangi yolu gösterse veya hangi çözümü önerse de, danışan kendi belirlediği farklı yol veya çözümle ilerleyebilir. O yüzden mentorlukta tüm sorumluluk danışan kişidedir. Çünkü mentor kendisine düşeni yapmış ve deneyimleri ile akıl hocalığı görevini gerçekleştirmiştir. Ama danışan, ister mentorun önerisi ister kendi seçimi olsun, kendi bildiğini seçerek yolunu çizmiştir. Dolayısıyla sonuçlarına da kendisi katlanmak zorundadır.

Pazarlamada Mentorluk

Pazarlama süreçlerinde deneyimli kişilerden alınacak yardımlar mentorluk kapsamına girer. Deneyim paylaşımına dayalı destekler pazarlama çalışmalarındaki hazırlıkları ve sonuçları direk etkileyebileceğinden doğru destek alınması önemlidir. Mentor bu alandaki deneyimlerini paylaşarak olası sıkıntıların yaşanmaması için önceden uyarılar paylaşabilir. Daha etkili sonuçlar alınması için faydalı araçların kullanımına yönlendirebilir. Kullanılacak araçların ve mecraların seçiminde yönlendirici olabilir.

Özellikle gelişmek ve büyümek amacını taşıyan işletmelerde, deneyimli bir mentordan alınacak destek sonuçların çok farklı seviyelere ulaşmasını büyük katkı sağlayabilir.

Klasik pazarlama veya dijital pazarlama olması işin temellerini değiştirmez. Ancak kullanılan araçlar ve teknolojik yaklaşımlarda bazı farklılıklar olabilir. Mentorun deneyimi ve teknolojiye yatkınlığı dijital pazarlama konusunda bir miktar daha ön plana çıkar.

Günümüzde, teknoloji hayatımızın her noktasında yer aldığından mentorun bu konudaki yetkinliği ve deneyimi süreci oldukça fazla etkileyen bir faktör halini alabilir. Ne de olsa mentor bir akıl hocasıdır ve deneyimi olan konularda daha iyi akıl verebilir.

Mentorluk yetkinliklerini etkin kullanan bir mentor elindeki araçlarla pazarlamadaki temel konulara yönelik ve destek verdiği kişinin/kurumun özelliklerini ortaya çıkartıcı çalışmalar yapabilir. En çok bilinen araçlardan biri olan SWOT analiziyle, örneğin iletişimde veya tüketiciye uygunluk/kolaylık alanında, var olan durumu açıkça ortaya koyabilir. Bu sonuçlar referans alınarak yol ve yöntem seçilebilir.

Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk

Koçluk mu Mentorluk mu?
Koçluk mu Mentorluk mu?

Pazarlama süreçlerinin şekillendirilmesinde hem koçluk hem de mentorluk desteği bir arada olursa alınan sonuçlar güzel olur. Bir de bunu konuyla alakalı bir eğitimle desteklerseniz “tadından yenmez”.

Pazarlamada koçluk ve mentorluk birlikte ele alınması gereken önemli araçlardır. Birbirini destekleyen ve sorunları giderdiği gibi yeni ufuklar açan araçlardır. Doğru destekle, yani uyumlu bir koç ve deneyimli bir mentor ile elde edilmek istenen sonuçların şekillendirilmesi kolaylaşacağı gibi, çıktıları da büyük olasılıkla daha verimli olacaktır.

Ancak, koç ve mentor aynı kişi olursa, bir taraftan çözüm önerirken diğer taraftan yönlendirme olmaksızın doğru yolu buldurmak mümkün olamaz. Bir çelişki doğar. Bu da taraflı sonuçlar alınmasına sebep olabilir.

Hem tarafsız ve yönlendirmesiz farkındalık elde etmek hem de iyi bir yönlendirme ile doğru yolda destek almak için koç ve mentorun ayrı kişiler olması gereklidir. Kişiler ayrı olsa bile nihai kararlar sadece sizindir. O yüzden süreçlerden iyi faydalanın ve seçimlerinizde kendinize en çok uyan yolu belirleyin. Ola ki seçtiğiniz yolda sorun yaşarsanız koçunuz ve mentorunuzla konuyu görüşün. Çözüm bulamazsanız en azından yolunuzu değiştirme fırsatı bulursunuz.

Koçluk mu? Mentorluk mu?

Pazarlamada koçluk ve mentorluk gereksinimini fark edip ikisini de hayatımıza katacağız diye yola çıkıldığında şöyle bir soru ortaya çıkar:

Önce hangi desteği almalıyım? Koçluk mu? Yoksa mentorluk mu?

Aslında bunun net bir cevabı bulunmamaktadır.

Eğer kararsızlıklarınız ve belirsizlikleriniz varsa, bir arayış içindeyseniz ve netliğe ihtiyacınız varsa önce koçluk daha iyi gelecektir. Çünkü farkındalığınız artacak, hangi yolun size uygun olduğunu keşfedecek ve ona göre bir yol belirleyebileceksiniz. Ardından alacağınız mentorluk desteği ile ilerlemeyi seçtiğiniz bu yolda doğru destek ve yönlendirme ile daha hızlı yol alabilirsiniz.

Buna karşılık, eğer belirli bir fikriniz var ve kafanız netse önce mentorlukta yol-yöntem desteği alabilirsiniz. Bunu koçluk desteği ile besleyerek sürecin etkinliğini arttırabilirsiniz.

Pazarınız bol, faaliyetleriniz etkin olsun. Koçunuz ve mentorunuz eksik olmasın.

Hepinize kolay gelsin.

Köksal Gürkan
Köksal Gürkan
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk