Loading...
PazarlamaSosyal Medya

Reklam Bütçemizin Ne Kadarını Dijitale Ayırmalıyız?3 DK'DA OKUNUR

Reklam Bütçemizin Ne Kadarını Dijitale Ayırmalıyız?

Günümüzde dört bir tarafımız dijital reklam ve türevleri ile sarılmış durumda. Aslında bu bir kuşatma değil, bir tercih. Hepimizin dijital dünyada bir parmak izi bulunuyor, yeni medya mecralarında yer alıyoruz, sosyal medyada vakit geçiriyoruz. Günlük, hatta saat, bazen de dakika aralıkları ile sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz.

Peki, bir marka olarak dijital dünyada kendi reklamımızı nasıl yapmalıyız ve ne kadar bütçe ayırmalıyız?

Öncelikle dijital reklam dünyasına bir göz atalım. Dijital medya reklamları dediğimizde sosyal medya mecralarını (Facebook, YouTube, Instagram vb.), arama motorlarını (Google, Yandex vb.) ve dijital dünyada faal olan kurumların (örnek gazeteler, Influencer, Blogger vb.) reklam gösterimlerini kapsıyor.

Dünya çapında 2017 yılı dijital medya reklam hacminin yaklaşık 225 milyar Dolar olduğuna şaşırmamamız gerekiyor. Bu paydan sadece sosyal medya reklamlarına düşen tutar ise %16’lik bir oran ile yaklaşık 35,98 milyar Dolar.

Sadece sosyal medya reklamları 2014 yılına kıyas ile 2016 yılında ikiye katlandı, 2017 yılında bu rakam bir önceki yıla kıyas ile %27 artış gösterdi.

Aklımızın bir ucunda dursun, dünya çapında 2,79 Milyar aktif sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır.

Bu durumda kendi şirketimiz veya işletmemize nasıl bir reklam bütçesi belirlememiz gerekiyor?

Yıllık Reklam Bütçesinin Belirlenmesi

Reklam bütçesi yıllık olarak belirlenir. Genelde şirketler cirolarının %10-%15’ini pazarlama faaliyetleri için ayırır. Pazarlama bütçesinin dağılımını şirketin faaliyet alanı ve müşteri kitlesi belirler.

Dijital medya reklamlarına bir pay ayırıp ayırmayacağınızı belirlemek için cevaplamanız gereken 2 önemli soru vardır:

Öncelikle şirketinizin hizmet alanı nedir? Burada en önemli unsur, şirketiniz B2B (Business to Business) olarak mı yoksa B2C (Business to Cunsomer) olarak mı faaliyet gösteriyor.

Bir diğer soru ise hedef kitleniz gerçekten dijitalde mi?

Dijital Medya Reklamlarına Gerek Var Mı?

Özellikle yüksek maliyetli yatırım ürünlerinde (B2B) reklamlar yerine marka algısı ve marka değerinin güçlü olması alımları etkileyen en önemli faktördür. Reklam ve özellikle dijital reklamların yerine sektörde bilinirlik, saygınlık ve güven kavramları alım kararlarını etkiler. Bu durumda ise reklam bütçeleri yerine içerik yönetimi ön plana çıkar ve güçlü web siteleri, sosyal medya hesapları önem kazanır.

Hedef Kitlem Gerçekten Dijitalde Mi?

Şirketinizin sunduğu hizmet veya ürünleri kimler alıyor veya kimler almalı, bu doğrultuda hedef kitleyi çok iyi tanımanız ve belirlemeniz gerekir. Unutmayalım ki, tüketicilerin %80’inin satın alma öncesi dijital dünyada ve özellikle sosyal medyada araştırma yapar ve alım kararlarını bu bilgiler kapsamında alırlar.

Yani, hedef kitlenizi çok iyi tanıyıp ve tanımlamanız gerekiyor. Aksi takdirde sadece paranızı reklam yapmış olmak için boşuna savurabilirsiniz.

Bir diğer tespit etmemiz gereken nokta ise hedef kitlenizin hangi dijital alanda (Facebook, Instagram, LinkedIn vb. )daha çok yer alıyor olması. Pazar araştırması yanı sıra Benchmarking yaparak hızlı şekilde verilere ulaşabilirsiniz.

Dijitale Gerçekten Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Hedef kitlenizi ve dijital mecranızı belirlediniz, reklam vermek için iki önemli bilinmezi çözdünüz. Şimdi ise bu reklamlardan ne bekliyoruz onu netleştirmemiz gerekiyor. Tabii her ticari kuruluşun asıl amacı satış hacmini büyüterek ciroyu arttırmak.

Reklam bütçelerinin sayısal ölçümlenmesi için ROI hesaplaması devreye giriyor. ROI (Return on Investment), yatırım geri dönüşümü, verilerini yine reklam veren kurum kendi belirliyor.

ROI kriterleri olarak belirlenecek kriterler:

  • Etkileşim (satın alma)
  • Erişim (yeni veya mevcut takipçiye ulaşma, takipçi sayısı arttırma)
  • Web site trafiği
  • Bülten aboneliği vb.

Örneğin etkileşim için ROI şöyle hesaplanır:  Kazanç / yatırım x 100

Diyelim 500 TL’lik reklam harcamanız oldu ve 1.000 TL gelir elde ettiniz, bu durumda reklam geri dönüşünüz %100 oluyor. (Şöyle: 500TL kazancınızı 500TL reklam giderine böldünüz ve sonrasında 100 ile çarptınız. )

Dijital reklamlara ayırılması gereken bütçe için bir altın kural veya sihirli formül yok maalesef. Harcamak istediğiniz tutar tamamıyla sizin ürün/hizmet ve müşteri kitlenize bağlı olarak belirlenebilir, her kurum için de özeldir.

Unutmayalım, bütçeyi belirleyen öncelikle şirketin ürün/iş alanı ve varmak istediği nokta, kısaca vizyonu. Değişen algoritmalar, mevsimsellik ve geceden sabaha fenomen şekilde doğan startup/ rakipleri de göz önünde bulundurduğunuzda en doğru formül “deneme-yanılma” yöntemi oluyor.

Cahide Baytekin Uçar
Cahide Baytekin Uçar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk