Loading...
GenelPazarlama

Seo Çalışması İle Satışlarımızı Nasıl Arttırabiliriz?5 DK'DA OKUNUR

Önceki yazımda, e-ticaret nedir, ürün içeriği nasıl olmalı, dedikten sonra seo çalışması ve önemine değinmek gerekir. Buyrunuz, beraber okuyalım.

SEO nedir?

Seo, (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) en anlaşılır ifade ile web üzerinde yer alan sitemizin, Google, Yandex gibi arama motorlarına uygun, onların teknik kriterlerini karşılayacak şekilde düzenlenip, iyileştirilmesini  ifade eder.
Yapacağınız Seo çalışması, sayesinde siteniz arama motorlarında üst sıralarda gözükür ki bu da arama yapan kullanıcıların sitenize gelmesi demektir.
Diğer bir anlamda sitenizi meşhur etmek bu vesile ile site trafiğini, satışını artırarak markanızı tanıtmak istiyorsanız, seo çalışmasını yapmalı ve zaman zaman değişen arama motorları kriterlerini güncellemelisiniz. Güncellemeleri takip etmezseniz, yaptığınız çalışma işe yaramaz hale gelebilir. Çünkü bu kriterler zaman zaman değişebilir.

Seo’nun görevini gören, sitenizi ilk sayfada üst sıralarda çıkaran bir diğer yöntem Sem (Adwords/ Paralı Reklam ) yöntemidir. Ancak amacımız sitemizi reklamsız, doğal yollardan, üst sıralarda göstermek. Bu bizi daha daha yararlı gösterip, reytinglerimizi artırır.

Fotoğraf üzerinde görüldüğü gibi kırmızı alanlar paralı reklamlar ( Sem)
Yeşil alan ise Seo, organik, doğal reklamda diyebiliriz.

 

 

 

SEO çalışması nasıl yapılır?

Bilmeniz gerekir ki aşırı, doğal olmayan seo çalışması, başarı getirmez. Seo bir bağlamda, kullanıcıların, sizi kendiliğinde buluyor havasında olmalıdır. Çalışmaları yaparken Google WebMaster Tool gibi seo araçları kullanabilirsiniz.

Site içi SEO çalışması

Rakip Analizi ve Anahtar Kelime

Sizinle aynı işi yapan rakiplerinizin, anasayfa, kategori sayfaları, ürün sayfaları, ürün detay sayfalarını incelemelisiniz. Bu sitelerde yer alan kelimeleri ve arama motorlarında, kullanıcıların sizinle benzer ürünler satan firmalara, nasıl ulaştıklarını tespit etmeli bunlardan seo çalışması için anahtar kelimeler belirlemelisiniz.
Bunun için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, Keywordtool.io, SEMrush, MOZ, Kwfinder gibi araçlar size yardımcı olacaktır.

Kaliteli İçerik Üretimi
Tespit ettiğiniz bu anahtar kelimelerle site içerisinde okuyucunun kolayca okuyup, seveceği anasayfa,vitrin, kategori sayfaları ve ürün detay sayfalarını oluşturmalısınız. İçerik sadece metinlerden, kelimelerden oluşmaz. Doğru görsel ve videolarla da desteklemeniz gerekir.Ve her zaman bunları güncel tutmanız gerekir. Bu çalışmaları periyodik olarak yapmanız tavsiye edilir.
Link Yapısı

Seo uyumlu, arama motorları tarafından kolay bulunmanızı sağlayan sayfalarınız, ürünlerinizin tam isminden oluşmalıdır. Ayrıca kırık link olmamalıdır.
Kırık link; sitenizde daha önce olan sayfaların, linkleridir. Sayfayı kaldırmış olabilirsiniz. Ama link hala duruyorsa, kullanıcı bu linke tıklandığında hata alacaktır. Kırık link kontrolünü devamlı yapmayı unutmayın.
Örnek olarak, www.abc.com.tr/seo-nedir.html şayet bir kategoriniz varsa www.abc.com.tr/seo/seo-nedir.html şeklinde olması gerekir.

Tasarım

Site tasarımımız kullanıcıların yoğun kullandığı akıllı telefon ve tabletlere göre ayarlı olmalıdır. Bu tasarım biçimine Responsive tasarım denir.

Etiketler

Sitemizde arama motorları için bazı html etiketleri kullanmamız gerekir. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri,  bu etiketlerle kullanmamız sitemizi,  arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır.
Bazıları şunlardır.

  • Title: Sitemizin başlığıdır. Arama motoruna, sitenin ne ile ilgili olduğu hakkında bilgi veren ilk alandır.
  • Meta Description: Burada sitenizin tanıtımı detaylı olarak  yapabilir. Anahtar kelimeleri bolca kullanabilirsiniz.
  • H1, H2…: “H” etiketleri başlık etiketleridir. Seo çalışması için çok muhimdir.Arama motorlarına sayfa içeriğiniz hakkında bilgi verir. Dahası başlıkta kullandığınız kelimeler, anahtar kelime görevi görür.
  • Img src: :Görsellerimizin, arama motorlarında arşivlenmesi için kullanılır. Görsel arama yapan, kullanıcılara gösterilir. Ayrıca arama motorlarına görsellerimizin boyutu hakkında bilgi verir.
  • Img alt: Görselimizin üstüne gelince, görselin ismini gösteren etikettir.

Şayet bir e-ticaret paketi kullanıyorsanız. Tüm bu etiketler, örnek olarak görsel için fotoğraf ekle dediğinizde sitenin yazılım tarafında, otomatik olarak eklenir.

Arama Butonu

Sitenizde muhakkak bir site içi arama sağlayan arama alanı olsun. Ve bu arama sadece kelime bazlı olmasın. Renk, fiyat, marka, vs gibi alanızla ilgili geniş arama imkanı sunmalıdır.

Tüm bu seo çalışmaları, site içidir. Bu teknikleri ve daha fazlasını uygulayarak sitenizi, kullanıcı sever, arama motoru dostu hale getirebilir. Site trafiğini, satışlarınızı, bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Şimdi sitemize daha çok değer katacak, faydalı gösterecek bir diğer çalışmadan bahsetmek istiyorum.

Site dışı SEO çalışması

Bazı teknikleri şöyledir.

Robot.txt

Bot denilen, ajan gibi çalışan, yeni verileri tespit edip, arama motorlarına eklenmesini sağlayan teknolojidir.
Şayet sitenizde bu dosya yüklü değilse, yararlı, yararsız her şey taranıp, indexlenecektir.
Dosya sayesinde sadece yararlı olanlar, tercih ettikleriniz yüklenir.

Sitemap

Robot.txt dosyası mantığıyla, arama motorlarının, sitenizi daha detaylı ve etkili biçimde tarayıp, arşivlenmesini sağlar.

Sosyal Medya

Muhakkak işinize uygun sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanmalısınız. Ürünlerinizi sergileyebilir, yorum, öneri alabilirsiniz. Olası müşterilerinizin, sorularını cevaplayabilir. Anketler, yarışmalar düzenleyebilirsiniz.
Bu çalışmalar müşteri ilişkileri yönetimi açısından son derece mühimdir. Müşterilerinizi memnun ederken, yeni müşteriler de kazanabilirsiniz.

Blog
İşinizle alakalı bilgi, tecrübe paylaşımı yapabilir. E-ticaret sitenize trafik sağlayan anahtar kelimelerle, işinizle alakalı faydalı makaleler yazabilirsiniz. Ürünlerinizin yeni koleksiyonları tanıtabilirsiniz. E-ticaret sitenize yönlendirme sağlayın.
Ayrıca bloglarınızı, blog dizinlerine kayıt ettirin. Böylece backlink almış olursunuz.

Forum

İşinizle alakalı forumlara katılım sağlayın. Burada kullanıcılara iletişime geçip, sorularını cevaplayın. Bilgi paylaşarak, sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

Fotoğraf Gönderme

Yüksek kalite çekilmiş ürün fotoğraflarınızı meşhur fotoğraf paylaşım sitelerine gönderebilir, buradan da ziyaretçi çekebilirsiniz. Örnek olarak, pinterest, flickir, fotolog gibi.

Evet, tekrar etmekte fayda var. Uygulayacağınız ve devamlı güncel tutacağınız bu teknikler sayesinde sitenizin bilinirliği artacak, dolayısıyla satışlarınızda!
Unutmayın, internet kullanıcılarının %82.6’sı arama motorlarını kullanarak arama yaparken bunun da  %75 ilk sayfada gösterilen sonuçlarla ilgilenirler.

Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim

Gülcan Güneş
Gülcan Güneş
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk