Loading...
GenelPazarlama

SEO Çalışması Yapmanız İçin 5 Neden4 DK'DA OKUNUR

SEO Çalışması Yapmanız İçin 5 Neden

 SEO online popülerliği arttırmak amacıyla yapılan çalışmaların toplamıdır. Peki bu markalar online popülerliğe neden ihtiyaç duyar? SEO nedir, SEO nasıl yapılır, SEO ne işe yarar tüm sorularınızın cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

SEO nedir?

Seo, ingilizce kelimelerin (Search Engine Optimization ) baş harfleri alınarak oluşmuştur. Kelime anlamı ‘ Arama Motoru Optimizasyonu’ olup, Google dahil birçok arama motorlarında kullanılan anahtar kelimeler doğrultusunda erişilebilirliğimizi arttırmaktır.

Seo; sektörde yer edinmek, erişilebilirliğin artması  adına yapılan dijital çalışmalar bütünüdür. Yapılan dijital pazarlama sonucunda ; marka bilinirliği artar, müşteri potansiyeli artar, satış artar, markanın prestiji artar. Bu olumlu yöndeki artış sayesinde sektörde markanızı belli bir yere getirmeniz de mümkün olacaktır.

SEO çalışması nasıl yapılır?

Seo çalışması yapmadan önce  seo stratejimizi belirlememiz gerekir. Peki seo stratejimizi nasıl belirleriz? İlk olarak hangi sektörde çalışıyor iseniz web üzerinden sektörü detaylıca araştırmak gerekir.

Sektörde kimin lider olduğunu, sitesinin vermiş olduğu hizmet kalitesini, kaç yıldır aktif olarak hizmet verdiklerini, seo çalışmaları olup olmadığını var ise kalitesini, sektörde bir açıklık olup olmadığını, rakip sitelerin neleri doğru neleri eksik yaptığını  göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı bu doğrultuda yapabiliriz.

Seo çalışmasını  2 şekilde yapabilirsiniz .

 -Google algoritmasına göre  kendinizde yapabilirsiniz. Bunun için belli alt yapınızın olması gerekmektedir (Seo , içerik hazırlama, anahtar kelime , HTML vb. ). Eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz,  yapacağınız çalışma çok profesyonel olmayacağından beklediğiniz sonucu da alamayabilir aksine sizin arama motorlarındaki sıralamanız da kötü etkilenip düşebilir. Görünürlüğünüz azalır ve bu istemeyeceğimiz bir durumdur.

 -Diğer bir seçenek ise bu işi profesyonel yapan ajanslardan yardım almaktır. Seo çalışması önemli bir konu olduğundan ve iyi bir altyapı bilgisi gerektirdiğinden bu işi profesyonellerle çalışarak yapmak sizin için daha doğru bir seçenek olur. Bu sayede hata yapma oranınız da düşer. Sorunsuz ilerleme ve başarılı bir digital pazarlama çalışması edinirsiniz.

Ajanslarla yapacağınız seo çalışmasında uzman bir ekiple çalışacağınızdan olumlu yönde bir ilerleme kaydedeceksiniz. Uzman ekip sayesinden  seo hakkında daha fazla bilgi edinir ve bu bilgiler ışığında sitenize daha fazla katkı sağlayabilirsiniz.

Uzman bir ekiple yapılan seo çalışması sonucunda:

  •  Hangi kelimenin anahtar kelime olacağını ve bu kelime sayesinde  arama motorlarında ki sıranızın nasıl olumlu yönde değiştiğini görebilirsininz
  •  Sitenizde gözle görülen bir trafiğin artışını ve buna bağlı olarak satışların artışını kazanılan müşteriler ve artan satışla birlikte marka ve sitenizin güvenirliğinin artışı gözlemleyip doğru ilerlediğinizi ve iyi bir uzman ekiple çalıştığınızı anlayabilirsiniz.

SEO çalışması yapmanızın size sağlamış olduğu 5 fayda

  1. Seo çalışması yaparak, dijital pazarlama da yer alıp sektörde söz sahibi olabilirsiniz. Uğraşmış olduğunuz sektörle ilgili yeniliklerden haberdar olup,  çalışmanızı edinmiş olduğunuz bilgiler ışığında sürdürebilirsiniz. Seo çalışması yapılan bir site ve yapılmamış bir site arasında ki farkı da bu sayede daha net anlayabilirsiniz.
  2. Seo çalışması sayesinde sitenizin trafiği artacaktır. Bu artış da  ticari açıdan fayda sağlayacaktır.
  3. Google da aranırlık artar. Siteniz yapılan seo çalışması sonucunda daha fazla erişilebilirliğe ulaşır. Google da arama sonucu siteniz artık daha üst sıralar da çıkacaktır ki SEO’nun amacı da budur. Bu sonuç sayesinde iyi bir seo çalışması yapıldığını söyleyebiliriz.
  4. Web sitenizin  ulaşılabilirliğini arttırmak arama motorunda ilk sırada çıkması  için reklam vermek gerekmektedir. Bu da maddi açıdan biraz pahalıya mal olabilir. Seo  çalışması yapıldığı takdirde istenilen sonuç daha uygun fiyatlarla elde edilecektir. Bu da seo çalışması yapmamız için en önemli nedenlerden biri olmaktadır. Çünkü maddi kısım günümüz şartlarında çok önem arz etmektedir.
  5. Seo çalışmaları sonucunda çok daha fazla bir kitleye ulaşabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde ne kadar süre kaldığı nelere göz attığı ve hangi kelimeleri arattığını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında da sitenizde belli değişiklikler yapabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse;  SEO çok geniş kapsamlı bir konudur ve kesinlikle iyi bir altyapı ister. Eğer konu hakkında pek fazla bilginiz yoksa kesinlikle uzman bir ekiple çalışmanız sizler için çok daha doğru olur.

Çünkü seo çalışması yapmamızda ki amacımızı;

  • Web sitemizin erişilebilirliğini arttırarak , arama motorunda üst sıralarda çıkmak.        
  • Düzenli ve disipli bir çalışma ile sürekli ilerlemek , kaliteli ve kalıcı ziyaretçiler edinerek markamızı üst sıralara çıkarmaktır.
  • Piyasa da yerimizi almak ve ticari açıdan iyi bir gelir elde etmek

şeklinde sıralayabiliriz. Yanlış yapılan bir optimizasyon ile beklenen gelişme olmamakla birlikte siteniz daha gerileyecek ,  arama motorundaki sıranız gerileyecek , bununla beraber ziyaretçi sayınız ve ticari kimliğiniz de negatif etkilenecektir.

Vermiş olduğumuz bu bilgiler ışığında doğru seo çalışmasının ne kadar önemli olduğunu sizlere anlatmak istedik. Umarım faydalı olmuştur.

Nida Kayğusız
Nida Kayğusız
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk