Loading...
GenelSosyal Medya

Snapchat Nedir ve Nasıl Kullanılır?4 DK'DA OKUNUR

Sosyal medya denilince akla artık çok sayıda uygulama gelir. Her geçen zaman dilimi içerisinde de bu sosyal medya üzerine pek çok yeni uygulamalar ekleniyor. İşte bu eklenen snapchat uygulaması milyonlarca kişinin geçici sürelide olsa eğlence odağı olmayı başarmıştır. 

Snapchat Nedir?

İlk çıktığı günden bu yana özellikle yeni gençliğin gözdesi olan Snapchat, anlık fotoğraflı mesajlaşma ağıdır. 24 saat içerisinde silinme özelliği olan video ve fotoğraflar sayesinde arkadaşlarınız arasında eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağlar.

Snapchat kullanıcılar çektikleri fotoğraf ve videoların üzerine kısa notlar yazabildikleri ve belli bir süreliğine paylaştıkları bir sosyal mesajlaşma uygulamasıdır. Snapchatte önemli olan bir özellikte kullanıcıların paylaştıkları fotoğrafları ve videoları başka kullanıcılar yalnız 24 saat içerisinde görebilmektedir.

Her ne kadar kısa süreliğine gönderiler yapılabilse de diğer kullanıcılar ekran görüntüsünü alarak bu durumu engelleyebilirler, ama tabi bunun kötü bir tarafı var ki alınan ekran görüntüsü alındığına dair bilgiyi snapchat karşı tarafa iletiyor.

Snapchat uygulaması nasıl indirilir ve kullanılır?

İOS ve Android üzerine çalışan snapchat ücretsiz olarak kullanıcılarına hizmet etmektedir. Yapı olarak diğer mesajlaşma uygulamalarına benzer olan snapchati Google Play Store’dan ve App Store’dan indirebilirsiniz.

Ayrıca diğer mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi benzer bir arkadaşlık listesi vardır. Hesabınızdan eklediğiniz kişilere bir ekleme talebi iletilir. Kabul ettikleri halde onlara video, fotoğraf, metin, ses atabilirsiniz. İçeriğiniz için sağ üstten arka veya ön kamerayı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Snapchat kullanımı ilk başta biraz karışık gibi görünse de aslında çok kolay. Uygulamayı ilk defa açtıktan sonra bizi kayıt ekranı karşılıyor. Buradan kaydımızı oluşturduktan sonra, ana ekrana geçerek uygulamayı kullanmaya başlayabiliriz.

Snapchatte aynı anda iki filtre kullanmak mümkün. İlk efekti seçtikten sonra bir parmağınızla basılı tutarak diğer parmağınızla diğer filtreyi rahatça seçebilirsiniz.

Snapchatte bir grup oluşturma yok ancak sıklıkla özel mesaj gönderdiğiniz kişilerin snapchat üzerindeki adlarının başına harfler getirilebilir ve bu şekilde kolay sıralanmasını sağlayabilirsiniz.
Snapchatte videonuza farklı bir müzik eklemek istiyorsanız telefonunuzdan bir parça açarak videonuza müzik ekleyebilirsiniz.
Ayrıca Snapchat hem interneti hem de şarjı fazla harcıyor. Bu durumu engellemek için snapchat ayarlar kısmından “seyahat modunu” aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu şekilde snapchat uygulaması arka planda otomatik bir snap indirmiyor ve şarjınızı fazla harcamıyor.

İçeriklerinize notlar yazarken bir limitiniz var bu limitinizi arttırmak için öncelikle telefonunuzdaki notlar uygulamasına girin, istediğiniz kadar boş satırı enter ile inin. Daha sonra bu boşluğa basılı tutarak bu boş metni kopyalayın ve snapchat uygulamasına geri dönerek kopyaladığınızı yapıştırın bu şekilde istediğiniz kadar alana sahip olabilirsiniz.

Snapchat ile fotoğraf ve video nasıl çekilir?

Oturum açıldıktan sonra direkt olarak kamera ekranınız gelmektedir. Bu ekranın tam alt tarafında bulunan daireye basılı tutulduğunda video çekimi yapılır. Bir kere hızlıca basıp çekmemiz durumunda ise fotoğraf çekilebiliyor. Sol üst köşede flaş açıp kapatmak için ikon bulunuyor. Sağ üst köşede ise kamera değişimi için bir ikon mevcut. Kamera değişim ikonu ile ön ve arka kamera arasında seçim yapabilirsiniz. Sol alt köşedeki küçük kare ikon ise arkadaşlarınızdan size gelen özel mesaj tarzı snap leri görüntülemeniz için düşünülmüş. Sağ alttaki üç çizgi şeklindeki ikon ise arkadaş listenizdeki kişilerin hikaye listesine ulaşmanızı sağlar. Üst taraf orta bölümde bulunan hayalet şeklindeki snapchat logosu sizi özel hesap menüsüne götürecektir.

Snapchat yüz değiştirme nedir, nasıl yapılır?

Snapchat’in çok beğenilen komik özelliklerinden biri olan yüzümüzün şekliyle oynayabildiğimiz bu bölümü kullanabilmek için Snap çekerken ekrandan yüzümüze basılı tutmamız gerekiyor. Açılan menüyü sağa veya sola kaydırarak yüzümüzü şekilden şekile sokabiliriz. Fotoğraf ve video çekimi bu bölüm içinde yine kısa ve uzun basılı tutma özelliği ile yapılıyor. Hikayeler sınırsız izlenebiliyor ancak özel olarak gönderilen mesaj Snap’ler sadece 1 veya 2 kez opsiyonel olarak izlenebilir.

Snapchat uygulamasını kısaca özetlemek gerekirse; kullanıcılarına fotoğraf ve video çekimi imkânı sağlayarak onların üzerine çeşitli notlar eklenmesiyle arkadaşlarınızla paylaşım yapmanıza imkân veren sosyal mesaj uygulamasıdır. Paylaşımları dilerseniz listenizdeki tüm arkadaşlarınıza dilerseniz de sadece sizin seçmiş olduğunuz belirli kişilere gönderebilirsiniz. Uygulamada yapacağınız paylaşımlar 1 ile 10 saniye arasında görüntülenmektedir. Kaç saniye görüntüleneceği sizin seçiminize bağlıdır.Paylaşımlarınız 24 saat süre sonunda silinmektedir. Hiç şüphesiz ki uygulamanın aslında en ilginç özelliği budur; paylaşmış olduğunuz fotoğraf ve videoların sonrasında siliniyor olması. Kullanışlı, eğlenceli ve giderek popülerleşen bir program olan Snapchat’te paylaştığınız fotoğraflar siliniyor fakat karşı taraf Screenshot ile fotoğraflarınızı saklayabiliyor.

Aysun Öztürk
Aysun Öztürk
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk