Loading...
Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanı Olacaklara Tavsiyeler3 DK'DA OKUNUR

Sosyal Medya Uzmanı Olacaklara Tavsiyeler

Sosyal medya uzmanı olmakta ne var ben de olurum diyorsanız ilk tavsiye olarak yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Sosyal medya uzmanı olanların sadece özel gün paylaşımlarında bulunmadığını başta belirtmekte fayda var. Peki, kimdir sosyal medya uzmanı ve ne iş yapar ? Yanıtını küçük tavsiyelerle birlikte inceleyelim.

Sosyal Medya Uzmanı Kime Denir?

Markaların veya kişilerin sosyal medya hesaplarını yönetenlere sosyal medya uzmanı denir.

Sosyal medya uzmanı olmak takipçi satın almak değildir. Bu durum markanın gerçek kitlesine hitap etmesini engeller ve etkileşim oranını düşürür. Hedef kitleniz takipçi satın aldığınızı kolayca fark edebileceği için markaya olan güvenlerini kaybedebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

-Hedef Kitle Analizi:

Sosyal medya uzmanı hedef kitlesini çok iyi tanımalıdır. Kurumsal bir firmada çalışacaksanız pazarlama departmanından talep edebilirsiniz. Fakat küçük bir işletmede çalışacaksanız analizi kendiniz yapmanız gerekebilir.

– Hesapların Kurulumu:

Günümüzde çoğu markanın sosyal medya hesabı mevcut fakat marka yeniyse veya sosyal medyada bulunmayan bir markaysa potansiyel kitlesinin bulunduğu mecralarda hesapları açar.

-Mecrayı Belirleme:

Her platformda aynı paylaşımı yapmanız sizin o işe çok emek vermediğiniz izlenimini verebilir. Platformların amacı biraz da olsa farklı olduğu için içeriğiniz o mecraya uygun olmayabilir. Eğer içeriğinize güveniyorsanız ve tüm hesaplarınızda paylaşmak istiyorsanız mecranın dinamiklerine göre ayrı ayrı uyarlayabilirsiniz.

– Topluluk Yönetimi:

Sosyal medya hesaplarına gelen yorumlardaki şikayet, soru, önerileri markanın belirlediği üslupla cevaplar ve ilgili birime iletir.
Kısaca dijital müşteri hizmetleri de diyebiliriz.

– İçerik Üretimi:

Pazarlama dünyasında sıkça kullanılan “content is the king” (içerik kraldır) sosyal medya gönderileri için de kaçınılmaz bir gerçek.

Sosyal medya uzmanı mecraya uygun, etkileşim alabilecek içeriğin üretimini sağlar. Sosyal medya uzmanı genelde içeriğin fikir kısmıyla ilgilenir, üretim kısmını grafiker yapar.

Ayrıca sosyal medya gündemini yakından takip eder ve gündemde olan bir konu markasına uygunsa bundan beslenerek içerik üretir. Takipçilerinizle sadece ürün görselleri paylaşmak onların eline katalog tutuşturmaktan öteye gitmez. Takipçilerinizden etkileşim alabilecek içerikler üretmelisiniz.

– Kriz Yönetimi:

Krizin ne zaman geleceği belli olmaz ve iyi yönetilmediği takdirde markaya ciddi zarar verebilir. Kriz anında kitleyi bilgilendirir ve gelen yorumları titizlikle yanıtlar.

– Mecraya Uygun Kampanyaların Hazırlanması:

Markanın gündeme taşımak istediği herhangi bir ürünü veya hizmeti sosyal medyanın kimyasına uygun bir şekilde kitleye aktarır.

– Rakip Analizi:

Rakip markanın sosyal medya stratejisini takip eder ve özgün bir şekilde strateji geliştirir.

-Sponsorlu Paylaşımın Hazırlanması:

Marka sosyal medyada sponsorlu reklam vermek istiyorsa, sosyal medya uzmanı stratejiyi belirler ve reklamı oluşturur.

 Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

 Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?
Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Henüz on yıllık bir geçmişi bulunan sosyal medyanın üniversitelerde bölümü doğrudan yok. Fakat bazı üniversitelerin halkla ilişkiler, pazarlama, reklamcılık gibi bölümlerinde “yeni medya” adı altında ders olarak verilmektedir.
Sosyal medya uzmanlığı eğitimi almak istiyorsanız öncelikle eğitimi veren kişilerin sektörden olmasına dikkat edin. Aksi halde işin sadece teorik kısmını öğrenirsiniz. Küçük çaplı bir araştırma yaparak birçok kurumun ücretli ve ücretsiz eğitimleri hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz.

Eğitiminizi aldıktan sonra ağırlıklı olarak markaların sosyal medya hesaplarını yöneten ajanslarda stajyer olarak başlayabilirsiniz. Ajansta çalışmanız size farklı  markalardan farklı tecrübeler kazandırır.

İyi bir sosyal medya uzmanı olabilmek için dijital ortamı iyi analiz edebilmeli ve muhakkak psikoloji ve sosyolojiyle ilgilenerek kendinizi geliştirmeye devam etmelisiniz.

Tuğba Aygün - Metin Yazarı
Tuğba Aygün  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk