Loading...
DeneyimPazarlamaStartupsTeknoloji

UBER Taksi Nedir? Neden Tercih Ediliyor?3 DK'DA OKUNUR

UBER Taksi Nedir?

Herkese merhaba, bu haftaki yazımda ülkemizde son günlerde tartışmaların, kavgaların sıkça yaşandığı taksi servisi olan UBER uygulaması ile ilgili, UBER taksi nedir? neden tercih ediliyor? sorularına hızlıca cevap bulabileceğiniz bir yazı kaleme aldım.

UBER Taksi Nedir?

UBER, akıllı telefonlarınız üzerinden konum belirterek çağırdığınız modern bir taksi servisidir. Gideceğiniz yeri ve aracı seçerek ödeyeceğiniz yaklaşık tutarı (uberXL için) gösteren bir mobil uygulamaya sahip. Kredi kartıyla ödeme yapılabilen ve gideceğiniz adresi de tarif etmek durumunda kalınmaması Uber’in avantajları arasındadır. Uber geniş ağı ve sağlandığı avantajlar sayesinde 2017 yılında 5 milyar kişiyi taşımayı başarmış durumda.

UBER Taksi Neden Tercih Ediliyor?

Uber’in sürücüleri sabıka kaydı bulunmayan kişilerden oluşmaktadır. Puanlama sistemi sayesinde düşük puanlı sürücüler bir süre sonra sistem dışı kalıyor. Uber’in belirlediği standartlarda olan araçlar kullanıcıların kaliteli bir deneyim yaşamasını sağlıyor. Sürücülerin düzgün tavırları ise Uber’in diğer olumlu yanlarından. Kullanıcıların ödeyeceği tutarları önceden görebilmesi de tercih edilme sebeplerinden.

UBER Taksi Üzerinden Araç Nasıl Çağırılıyor?

UBER Google Play Uygulaması

UBER üzerinden araç çağırmak için yapmanız gereken ilk şey Uber uygulamasını akıllı telefonunuzun uygulama marketinden (App Store ya da Google Play) indirmek. Uygulamayı indirdikten sonra Uber hesabı oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra bulunduğunuz konumu ve ulaşmak istediğiniz konumu harita üzerinden seçmelisiniz. Bu adımdan sonra Uber’in yolculuk hizmetlerinden birini seçiyorsunuz. Seçtiğiniz aracın bilgilerini, anlık konumunu ve sürücünüzün fotoğrafını görebileceksiniz. Sürüş sonrasında ise yolculuğunuza puan verebilir hatta sürücünüze bahşiş bile sistem üzerinden bırakabilirsiniz.

Taksiler UBER’e Nasıl Kayıt Oluyor?

Öncelikle Uber sürücüsü olmak için bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında hesabınıza istenilen belgeleri yüklemeniz lazım. Bunun yanında sürücüler için ehliyet ve sabıka kaydı gerekli. Taksiler için ise SRC, psikoteknik, şoför kartı ve araç ruhsatıisteniyor. Belgelerinizi hesabınıza yükledikten sonra aracınızı etkinleştirme merkezlerinden birine götürüp hesabınızı etkinleştirebiliyorsunuz. Eğer aracınız yoksa Uber size araç sağlama konusunda yardımcı olmaktadır.

Sarı Taksiler UBER’den Neden Şikâyetçi

UBER’den şikâyetçi olan kesim şüphesiz taksiciler. Bu şikâyetin sebebi olarak Uber’in vergi ödememesi ve haksız rekabet ortamı olarak gösteriliyor. Fakat Uber’den bu iddialara vergilerini ödedikleri şeklinde yanıt gelmişti. Ülkemizde Uber ve sarı taksi tartışması giderek büyümüş ve sarı taksi sürücülerinin Uber sürücülerine saldırdığı birçok kez haberlere konu olmuştu. Üstelik Uber’e olan tepkiler sadece ülkemizle sınırlı kalmamakta. Uber’in varlığını sürdürdüğü birçok ülkede sarı taksiler Uber’den şikâyetçi olmaktadır.

İnsanlar Sarı Taksilerden Neden Şikâyetçi?

Sarı taksiler Uber’den şikâyetçi peki ya insanların genel düşünceleri neler? Sarı taksi sürücülerinin taksimetrenin fazla yazması için farklı güzergâh kullandıkları en sık duyulan söylemlerden biri. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda ya da kısa mesafeye yolcu kabul etmeyen taksicilerde bulunuyor. Kötü hava koşullarında daha fazla ücret talep eden, gideceğiniz yeri bilmezlikten gelen taksiciler olduğu da söylentiler arasında. Tabii bu söylentiler dışında mesleğini düzgünce yapan taksicilerde mevcut. Fakat bu tarz olumsuz haberler, internette yer alan sitelerde ve forumlarda olumsuz yazılar sarı taksilerin itibarını oldukça düşürmüş durumda. Bu yüzden de insanlar alternatif taksi uygulamaları kullanmaya eğilim göstermektedirler.

UBER Yorumlar

Son zamanlarda yaşanan olaylara istinaden sarı taksilerle problem yaşamama rağmen olabildiğince objektif bir şekilde iki tarafı da anlatmaya çalıştım. Sarı taksilerin bu tarz saldırıları insanların neden taksi tercih etmediğinin bir kanıtı olup bu anlaşmazlık daha ılımlı bir yolla çözülmelidir. Sarı taksi sürücülerinin oluşturdukları kötü algıyı değiştirmek yine onların elinde şayet işini layıkıyla yapan taksi sürücüleri de bu durumdan muzdarip olmaya devam edecektir.

Mine Küçükal
Mine Küçükal
One comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk