Loading...
DeneyimSosyal Medya

WhatsApp Hikaye Özelliği ile Neler Yapılabilir?4 DK'DA OKUNUR

WhatsApp Hikaye

İlk olarak 8 yıl önce piyasaya sürülen WhatsApp, akıllı telefonların da yaygınlaşmasıyla vazgeçilmez bir uygulama oldu. Bu popülerliği onu doğal olarak devamlı güncellenen bir uygulama haline getirdi. Şüphesiz ki en yankı uyandıran güncellemelerinden biri de WhatsApp Hikaye özelliğinin gelmesiydi. Snapchat ile ortaya çıkan bu özellik, Instagram, Facebook gibi platformlara yayıldı ve en sonunda WhatsApp da bu işe girişti. İlk olarak tepki çekse de şimdi çoğu kişi tarafından kullanılıyor. Gelin, bu özellikle beraber neler yapabiliyoruz bakalım.

WhatsApp Hikaye Özelliği Nedir?

WhatsApp’a girdiğimiz zaman “Sohbetler” sekmesinin yanında “Durum” sekmesini göreceğiz. Diğer uygulamarda olduğu gibi WhatsApp’da da çektiğimiz video, fotoğraf veya GIFler, 24 saatlik süre boyunca “Durum” adlı sekmenizde yayınlanıyor. “Durumum” yazan yerde kendi yüklemelerinizi görebilir veya yüklemeniz yoksa hemen oraya tıklayarak ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda sağ alt köşede bulunan kamera ikonuna tıklayarak da aynı işlemi yapabiliyoruz.

WhatsApp Hikaye Özelliği ile Yapılabilecekler Nelerdir?

WhatsApp Hikaye Özellikleri
WhatsApp Hikaye Özellikleri

Gelin şimdi bu özelliklere daha detaylı bakalım;

Durum sekmesine gelip sağ alttaki kameraya bastığımız zaman WhatsApp kamera açılacak. Buradan kişilerimizle mesajlaşırken olduğu gibi altta sıralanan fotoğraflarımızı da seçip hikayemize koyabiliriz. Fotoğrafımızı veya videomuzu çektikten sonra bir düzenleme paneliyle karşılaşacağız. Ancak şunu belirtmem gerekiyor ki hem ön hem de arka kamerayla sadece 30 saniye video kaydedebiliyoruz. Ancak istediğiniz kadar videoyu 30’ar saniye çekerek peş peşe atabilirsiniz.

Fotoğraf ve Videolarınızı Dilediğiniz Gibi Düzenleyin

Fotoğrafımızı veya videomuzu çektikten sonraki kısımda fotoğraf veya videolarımıza saat, emoji gibi etiketler ekleyebiliyoruz. Kalem ikonuna basarak dilediğimiz renkte çizimler yapabiliyoruz. Yazı ikonuna tıklayarak ise fotoğraf ve videolarımıza yine dilediğimiz renkte yazılar ekleyebiliyoruz. Aynı zamanda bu eklediklerimizin boyutlarını ayarlayabiliyoruz. Fotoğraflarımızın istediğimiz yerlerini kırpabiliyoruz. Çektiğimiz fotoğraflara Canlı, Siyah&Beyaz, Soğuk, Krom, Film olmak üzere 5 ayrı filtre uygulayabiliyoruz. Maalesef ki bu filtreler videolar için geçerli değil. Videolarımızı ise yukarıda bulunan GIF seçeneğine basarak eğlenceli hale getirebiliyoruz.

Fotoğraf veya videonuzu keyfimize göre düzenledikten sonra alt bölümde bulunan yerden bir başlık ekleyebilirsiniz. Dilerseniz sol alt köşede bulunan ikona tıklayarak yeni görüntüleri düzenlemek üzere de ekleyebilirsiniz. Eklediğimiz ve düzenlediğimiz görüntüler bizim için alt köşede kaydedilir ve hepsini aynanda paylaşabilirsiniz.

Bütün bunları isteğimize göre ayarladıktan sonra “Gönder” butonuna tıklayarak WhatsApp Hikayemizi oluşturmuş oluyoruz. Aslında tüm bu yukarıda anlattıklarım kişisel konuşmalarımızda da yapabileceğimiz özelliklerdi. Şimdi tamamen WhatsApp Hikayeye ait olan özelliklere bakalım.

Kişisel Durum Mesajlarınızı Daha Etkili Yazın

WhatsApp’da zaten herkesin kendine özgü düzenleyebildiği durum mesajları vardı. WhatsApp hikaye bize bu mesajları 24 saatlik süreyle daha efektif hale getirebilme imkanı sunuyor. Peki nasıl yapılıyor?

Yine Durum sekmesine geldikten sonra sağ alt köşede bulunan kamera ikonunun hemen üstündeki kalem ikonuna tıkladığımızda önümüzde bir panel açılacak. Buraya istediğimiz mesajı yazabiliyoruz. Metin uzunluğu hakkında sıkıntınız olmasın. Çünkü gayet yeterli bir uzunluğa sahip. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki metin boyutunu ve konumunu biz belirleyemiyoruz. Yazdığımız metnin uzunluğuna göre o kendini ayarlıyor. Ayrıca sadece bir metin yazma hakkımız var. Instagram’daki gibi bir sürü metin oluşturma şansına maalesef WhatsApp Hikaye’de sahip değiliz. Fotoğraf ve videolarımıza eklediğimiz etiketlerde burada mevcut değil. Sadece konuşmalarda kullandığımız emojileri kullanmak mümkün.

Ancak yine de güzel özellikleri var! Örneğin yazdığımız mesajımızın arka plan rengini 20’den fazla renk seçeneği ile değiştirebiliyoruz. Ayrıca 5 farklı yazı fontuyla da yazımızın fontunu değiştirebiliriz. Ancak metnimizde yalnızca bir tane yazı tipini kullanabiliyoruz.

İnternet Sitelerinizin Linklerini Ekleyin

Durum mesajınıza herhangi bir bağlantı adresini yazdığınızda kendiliğinden linke dönüşecektir. Bu gerçekten WhatsApp Hikayeniz için güzel bir özellik. Örneğin gittiğiniz yerlerin fotoğraflarını, videolarını çekip paylaştıktan sonra sosyal medya adreslerinizi veya varsa internet sitenizi paylaşarak insanları oraya yönlendirebilirsiniz. Bunu mesleğiniz ya da ilgi alanlarınız için de yapabilirsiniz. Ancak yine hatırlatmak gerekir ki her link için farklı bir paylaşım gerekecektir.

Arkadaşlarınızla Etkileşime Geçin

Durum sekmesi iki bölmeden oluşuyor. İlk bölmede sizin hikayeleriniz, aşağıdaki bölmede ise rehberinizde ekli olan arkadaşlarınızın hikayeleri yer alıyor. Arkadaşlarınızın hikayelerine bakarken, ilginizi çeken hikaye hakkında yorum yapmak isterseniz hemen aşağıda bulunan “Cevapla”  butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Çıkan kutucuğa mesajınızı yazarak o hikaye hakkında fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Hikayeler güncellenme saatine göre sıralanmaktadır. En son hangisi paylaşıldıysa o gözükür. Eğer bir kişinin hikayesini en sonda izlemek istiyorsanız hikayeye tıkladıktan sonra sol üst köşede bulunan 3 noktaya tıklayarak “Sona al” butonuna tıklayın. Bu bundan sonra o kişinin tüm güncellemelerini sona almayı sağlar. Böylece izleme sıranızı da düzenleyebilirsiniz.

WhatsApp Hikayenizi Kiminle Paylaşacağınızı Seçin

WhatsApp Hikaye Gizlilik Ayarı
WhatsApp Hikaye Gizlilik Ayarı

Bazı hikayelerinizi özel arkadaşlarınızla paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için de WhatsApp Hikaye yine güzel bir özellik sunuyor. Durum sekmesine geldikten sonra sol üst köşede bulunan üç noktaya tıklayın. “Durum gizlilik ayarları” adlı bir buton göreceksiniz. Bu butona bastığınızda karşınıza 3 tane seçenek çıkacak. Buradan kimlerle paylaşmak istediğiniz kolaylıkla seçebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki bu halihazırda göndermiş olduğunuz güncellemeleri etkilememektedir.

Besim Emre Savaş
Besim Emre Savaş
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk