Loading...
DeneyimGenel

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler3 DK'DA OKUNUR

Yazılımcı Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar, makalemde yazılımcı olmak isteyenlerin en büyük tartışma konularından biri olan “Nereden Başlamalıyım? Hangi Programlama Dili?” konusuyla ilgili bilgiler vereceğim.

Yazılımcı Olmak Nedir?

Yazılımcı sözcüğünü tanımlarsak elektronik cihazlar için özgün yazılımlar üreten kişi diyebiliriz. Peki, neden yazılımcı olmak bu kadar popüler bir meslek haline geldi? Bu sorunun birçok cevabı olabilir. Bir şeyler üretmeyi amaçlamak bunun sonucunda kişinin meslekten duyacağı hazzı düşünmesi, çevrede dolaşan bir takım yüksek maaş söylentileri vb. sebepler bu mesleği daha popüler hale getirmiştir. Ne kadar cezbedici yönleri olsa da yazılımcı olmak her meslek grubunda olduğu gibi büyük emek ve zaman harcamayı gerektirmektedir. Hatta bu mesleğin zaman zaman gecesi gündüzü ya da tatil gözetmediği söylenebilir. Bu mesleği seçmek isteyenlerin ya da bu mesleğe yönelmek isteyenlerin ilk düşündüğü soru “Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım?” oluyor.

Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım?

En çok kafa karıştıran sorulardan biridir bu soru. Bir sürü programlama dili var ve genellikle herkes farklı farklı şeyler söyler. Öncelikle bu konuda kendinizle ilgili bilmeniz gereken şey hangi sektörde ilerlemeyi planladığınız olabilir. Örneğin; “mobil, web, veri tabanı ya da oyun programcısı mı olmak istiyorum?” gibi bir soruyu kendinize sormalısınız. Tabi ki bu soru bir örnek ve daha da genişletilmesi gerekir. Çok fazla sayıda programlama dili olduğundan mutlaka bir indirgeme yapmak gerekir. Yoksa biraz ondan biraz da bundan öğreneyim mantığında olunduğunda hiçbir konuda uzman olamayız.

Seçtiğim Dili Öğrendim Artık Uzmanım

Kararlarınızı verdiğinizde seçtiğiniz dili öğrendiğiniz zaman her şeyin mükemmel olacağını asla düşünmemelisiniz. Onlarca dil arasından birini seçtiğinizde bile her şeyi bileceğinizi düşünmek kibirli bir davranış sergilemekten öteye geçemez. Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini, değiştiğini unutmamalısınız. Bu doğrultuda yazılım dünyası da her geçen gün gelişmekte ve değişmektedir. Bu yüzden en iyi benim hissine kapılmak çok büyük bir yanlış olur. Yazılımcı olmak, her zaman kendinizi güncel tutmayı gerektirmektedir. Bugün çok kullanılan, popüler olan bir dil bile zamanla kendinden daha az söz ettirebilir. Yeniliklere açık olmak, gündemi takip etmek bu noktada önemli bir konudur.

Peki, İş Hayatım?

Yazılımcının İş Hayatı
Yazılımcının İş Hayatı

Yazımın başında da söylediğim gibi bu mesleğin zaman zaman gecesi gündüzü olmaz. Yetiştirmeniz gereken bir projeniz olduğunda çok az bir uykuyla çalışmaya devam edersiniz. Klasik bir tabirle, evet para kazanmalısınız ama bu işi sevmedikten sonra alacağınız paranın da sizi mutlu etmeyeceğini bilmelisiniz. Bu noktada sizi en mutlu eden şey projenizi teslim etmek, emeklerinizin karşılığını görmek olacaktır. Bir diğer konu ise sürekli öğrenen kişi olmanızdır. Ne yazık ki kendi dilimizde kaynaklar kısıtlı bu yüzden yabancı kaynakları taramayı her zaman bilmeniz gerekir. Sektörde her türlü çalışandan yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Yazılımcılar genellikle paylaşımcı insanlardan oluşmaktadır. Yeter ki siz talep edin ve öğrenmeye aç olun!

Son olarak az tecrübem olmasına rağmen çevremde gözlemlediğim şeyleri sizlerle paylaşmak istedim. Herkese seçtiği yolda başarılar ve iyi kodlamalar.

Mine Küçükal
Mine Küçükal
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk