Loading...
GenelPazarlama

Yeni Başlayanlar için SEO İpuçları7 DK'DA OKUNUR

SEO İpuçları

Merhaba, bu yazımda web sitesi sahibi olan hemen hemen herkesin peşinde olduğu SEO ipuçları hakkında sizlere tüyolar vereceğim. SEO nedir? Başlangıçta SEO’ da yapılması gerekenler nelerdir? SEO ne anlama gelir? gibi birçok sorunun cevabını da yine bu yazımda bulacaksınız.

SEO Nedir?

SEO tanımı itibari ile Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Dilimizde bilinen adı ise arama motoru optimizasyonudur. SEO çalışmalarında amaç web sitesinin değerini yükselterek web sitemizin arama motorunda üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Yapılan çalışmalar web sitemizi üst sıralara çıkarırken web site trafiğimizi de arttırmaktadır.

SEO İpuçları

Peki SEO’ ya yeni başlayanlar için SEO ipuçları nelerdir? Gelin aşağıda bu ipuçlarına bir göz atalım.

Anahtar Kelime Planlayıcısı

En değerli SEO ipuçları arasında anahtar kelime gruplandırılması ve planlaması yer alır. Kullanıcılar arama motorlarına anahtar kelimeler girerek web sitenize ulaşırlar. Bu yüzden anahtar kelimeleri doğru belirlemek ve analiz etmek SEO çalışmalarının başında gelen unsurlardan biridir. Doğru anahtar kelime ve analiz ile temeli sağlamlaştırarak ilk adımınızı atmış olursunuz. Kullanıcılarınızın web sitesine ulaşmaları için doğru anahtar kelimelerini Google Adwords yardımı ile anahtar kelime planlayıcısından bulabilir, anahtar kelime hacimlerini kontrol ederek SEO optimizasyonunda gidişatınız ile alakalı doğru yolu izleyebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerinizi gruplandırarak sitenizin açılış sayfalarını doğru optimize ederken, site içeriğiniz ile alakalı içerik yazılarınızı da doğru bir şekilde organize edebilirsiniz.

Sayfa Başlıkları ve Meta Açıklamalarını Düzenlemek

SEO optimizasyonu günümüzde kullanıcılar tarafından en çok kullanılan Google arama motorunda daha çok gerçekleştirilir. SEO optimizasyonu gerçekleştirirken Google botlarının hareketlerini bilmek çok önemlidir. Çünkü Google botları sayfanızı tararken web site içeriğinizde yer alan içerikleri rahat anlamalıdır. Bu yüzden aklımızda optimize ederken her zaman şu soru bulunmalıdır ‘’ Google gibi nasıl düşünebilirim’’ bu soru ile ilerlediğimiz takdirde Google arama motoruna daha açıklayıcı içerikler sunabiliriz. Sayfa başlıkları ve meta açıklamaları başlangıç olarak temel yönden bu konuda devreye giriyor. Web siteniz blog veya e-ticaret web sitesi ise muhakkak açılan sayfalarda sayfa başlıklarını kullanıcının rahat anlaması ve Google botlarının kolay tarayıp indekslemesi açısından açıklayıcı olarak yazılmalıdır. Keza web sitemizi tarayan botlar sayfa başlıklarını önemsediği gibi meta açıklamalarını da önemsemektedir. Meta açıklamaları o site hakkında en doğru kelimeleri barındırmalıdır. Sayfa başlığı toplamda 70 karakter olması ile beraber meta açıklaması 160 karakter arasında olmalıdır.

Link Yapılarınızı Düzenleyin

SEO optimizasyonunda link yapıları açısından 2 farklı link yapısı bulunmaktadır. Bknz: www.domainadresiniz.com/de.6365/arsivler/212 gibi bir link yapısı siteniz için uygun olmayan link yapısını kapsamaktadır. Keza kullanıcı sitenizi ziyaret ettiği zaman hangi kategoride hangi üründe veya yazıda olduğunu anlamalıdır, tabi bu durum Google botları tarafından da tarama yaparken önemsenen bir durumdur. O yüzden aslında olması gereken örnekteki gibi temiz URL yapısıdır.

Bknz: www.domainadresiniz.com/seo-ipucları-nelerdir

Kopya Olmayan İçerik Üretmek ve Tamamen Özgün Olmak

SEO optimizasyonunda yapılmaması gereken en önemli kuraldır aslında kopya içerik üretmemek, bazı bloglar veya aynı ürünleri satan e-ticaret siteleri ürün özelliklerini veya blog yazılarına farklı bir siteden kopyalayıp yapıştırarak optimizasyon yaparlar. Fakat bu durum aslında SEO optimizasyonunda en tehlikeli durumlardan biridir. Özgün olmayan bir site Google gözünde duplicate (kopya) bir site olmaktan daha ileri gidemez. Google gözünde kopya bir site olarak algılanmak yapacağınız diğer çalışmaları çöpe atmanız anlamına gelmektedir. O yüzden başka bir siteden içeriği kopyalayıp yapıştırmayı bırakın, kendi site içeriğinizde yer alan içerikleri bile tekrar etmemeniz gerekmektedir. Bazı özel yardımcı araçlardan yaptığımız analizde yer alan duplicate içeriklerini aşağıda yer alan tablodan inceleyebilirsiniz. Bu yüzden Google gözünde kaliteli bir site olmanız için özgün içerikler üretmelisiniz.

Kopya İçerik Analizi

Resimlerinizi Optimize Etmeyi Unutmayın!

Eğer bir blog siteniz veya e-ticaret siteniz var ise muhakkak yazılarınıza veya ürünlerinize içeriğinizi daha iyi tanımlamak açısından bir resim koyuveriyorsunuzdur. Fakat içeriği tamamen iyi anlaşılmasını sağlayan görüntünüzü optimize ediyor musunuz? Sitemiz içerik yazılarımızdan ne kadar indeks alıyorsa da Google görsellerde de indeks almak aslında o kadar önemlidir. Bu yüzden sitemize görsel koymadan önce optimize etmek aslında yapacağımız en doğru işlerin başında gelmektedir. Çünkü optimize edilen bir site görseli yazı içeriklerinizin daha da değerlenmesine yardımcı olur. Ayrıca site hızınızın çoğunu görsel boyutlar etkileyebilir. Bu konuda da görsellerinizi optimize ederek site hızınızın artmasında etkili bir yol izleyebilirsiniz.

Sitenizi Google Arama Motoru İle Tanıştırın

Google Search Console ve bir diğer adı ile Web Masters Tools’ a ekleyerek sitenizin indekslenmesine yardımcı olun. Google Search Console panelinden aslında sitenizde yer alan birçok hataya ulaşabilir ve bunların düzenlenmesinde yardımcı olabilir ve sitenizin indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

XML Site Haritası Oluşturarak Google Botlarına Yol Gösterin

Site haritası sitenizde yer alan URL tablosunun hiyerarşiye göre düzenlenmiş olan halidir. Site haritası oluşturarak ve ekleyerek Google botlarına yol gösterebilir sitenizin doğru indekslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Siteniz bir blog sitesi ve WordPress ise Yoast eklentisini kullanarak site haritanızı oluşturabilir Search Console’dan- Tarama bölümünden site haritanızı ekleyebilirsiniz.

Ölü Bağlantıları Kullanmayın

Evet gelelim ‘’Bulunamadı’’ hatasına ne kullanıcının ne de Google botlarının sevdiği bir durumdur bulunamadı hatası, eğer sitenizde ölü bir sayfanın URL ‘i mevcut ise ya doğru sayfaya yönlendirme yapılmalıdır ya da o link yapısı tamamen kaldırılmalıdır. Sitenizde özellikle optimizasyon yapılırken bu durum göz önünde bulundurularak gidişat sağlanmalıdır.

Google Analytics Kullanın

Yeni Başlayanlar İçin SEO İpuçları

Yazımızın başında ele aldığımız SEO optimizasyonunun temel kurallarından olan anahtar kelime planlaması yapıldıktan sonra aslında devreye girer. Çünkü oluşturulan anahtar kelimelerden ne kadar ziyaretçi aldığımız, kullanıcının site içerisinde yer aldığı rollere kadar bize yardımcı olan Google yardımcı araçlarından bir tanesidir. Google Analytics kullanarak hangi anahtar kelimeden ne kadar ziyaretçi aldığınızı, sitenizin içerisinde kullanıcın hangi gidişatları izlediğini hatta hangi sayfalarda daha çok vakit geçirip, hangi sayfalardan direkt olarak çıktığını bize gösteren analiz aracıdır. Sayfanızı Google Analytics’e entegre etmeyi unutmayınız.

Sayfalar Arası Link Aktarımı Gerçekleştirin

Özellikle blogların yer aldığı web sitelerinde karşılaştığımız bir durumdur. Bir konu bitiyorken aşağıda yer alan site içi link aktarımı ile ele alınan konuyla alakalı kullanıcıyı en doğru şekilde yönlendirecek konuya yakın ilişkili farklı bir konu linkini görüyoruz. Kullanıcıyı doğru konuların içeriğine sevk ederken site içi yapılan link aktarımı ile birlikte sitemize gelen botları doğru yönlendirmiş oluyoruz. Kullanıcı sitemiz içerisinde fazlaca vakit geçirirken Google gözünde ise kullanıcının vakit geçirdiği site kaliteli içerikli bir site olarak algılanmasına yardımcı olmaktayız. Ayrıca site içerisinde ana anahtar kelimelerin türevleri ile SEO uyumlu bir link aktarımı yaparak ana anahtar kelimenin Google sayfalarında yükselmesini sağlayabiliriz.

Robots.txt Dosyası Oluşturmayı İhmal Etmeyin

Robots.txt dosyası bir komut dosyasıdır. Kısaca anlatmak gerekirse botların hangi dosyaları tarayıp hangisini tarayamayacağı konusunda talimat vermektedir. Bu yüzden Robots.txt dosyasını oluşturmayı ihmal etmeyiniz.

Backlink Profilinizi Oluşturunuz

SEO ipuçlarını ele aldığımızda yukarıda aslında en çok site içerisindeki optimizasyondan bahsettik. Evet site içerisinde optimizasyonumuzu yaptık fakat bitti mi? Hayır tabi, site içerisinde optimizasyon yapıldıktan sonra site dışında da optimizasyon yaparak sitenizi destekleyebilirsiniz. Backlink profili oluşturma konusu çok detaylı ve önemli bir konudur. Bu yüzden kısaca anlatmak gerekirse backlink sitenizin kalite skorunun arttırılması için verilen dış bağlantıların tümüdür diyebilirim. Başkaları tarafından da referans gösterilmenize yarayan bağlantılarda denilebilir. Fakat Google eş zamanlı Penguen Algoritması ile doğal olmayan backlink alımları hüsrana uğramıştır. Bu yüzden sitenizde dış bağlantılardan yararlanırken backlink profilinizi doğal olarak yapılandırmanız gerekmektedir. Doğal olarak yapılandırılan backlink profiliniz ile sitenizi destekleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Mecraları ile Sitenizin Trafiğini Arttırabilirsiniz

Konumuza dönecek olursak Site trafiğinizin organik olarak daha da artmasına yardımcı olabilecek bir diğer destekleme türü arasında da sosyal medya mecraları yer almaktadır. Sosyal medya mecralarını kullanarak popülaritenizi arttırabilir ve sosyal medya mecralarında oluşan trafiğinizi sitenize yönlendirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların aradıkları veya ilgilendikleri konularla alakalı daha detaylı bilgi verme imkanınız olur.

Daha önce kaleme almış olduğum facebook erişimi nasıl arttırılır?  başlıklı yazımda facebook ziyaretçi erişiminin nasıl arttırılabileceği konusunu ele almıştım. Bu yazımdan faydalanarak da sosyal medya mecralarında trafik ve erişim oranınızı nasıl arttırabileceğinize bir göz atabilirsiniz.

SEO optimizasyonu aslında teknik olarak bakıldığında zor gibi görünse de ilgi duyabileceğiniz, sizi arama motorlarında değerli kılan çalışmaların tümüdür. Yeni başlayanlar için yazmış olduğum SEO ipuçları adlı makaleme eklemek istediğiniz tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar aracılığı ile benimle paylaşmanızdan mutluluk duyarım.

Damla Aydın
3 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk