Loading...
GenelSosyal Medya

Yeni Mezunlar için Linkedin Tüyoları6 DK'DA OKUNUR

Linkedin, hem işverenler hem de iş arayanlar için günümüz iş piyasasında önemli arama araçlarından biri haline geldi. Bu yazımda yeni mezunlar için Linkedin tüyoları ve profesyonel profil hazırlamanın püf noktalarını sizinle paylaşacağım.

Linkedin Nedir?

Hem işverenler hem de iş arayanlar için Linkedin günümüz iş piyasasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim ve bilgi alışverişi yaptığı profesyonel sosyal paylaşım platformudur. Profesyonel iş dünyasında kullanılan iş arama araçları arasında en popüler olanı diyebiliriz. İş arayanların büyük çoğunluğu Linkedin kullanırken, kurumsal yapıların hemen hemen birçoğu da Linkedin üzerinden arayışlarını gerçekleştiriyor. Bu yüzden; Linkedin profilleri arasında profesyonel varlığınız iş arama sürecinde büyük önem taşıyor. Linkedin tüyoları hakkında bilgi vermeden önce iş arama sürecinde Linkedin neden önemli ona bakalım.

Linkedin iş arama sürecinde ne ifade eder?

Linkedin profiliniz bir bakıma sanal kartvizit gibidir ve iş dünyasına karşı iyi bir ilk izlenim yarattığınız yüzünüzdür. Linkedin profilinizi asla uyumayan ve pasif kalmayan özgeçmişiniz olarak düşünmeniz gerekir. İş piyasasına karşı en iyi sonucu almak için Linkedin profilinin profesyonel bir marka gibi tasarlamak ilk izlenim açısından büyük önem taşıyor. Linkedin, işverenler, meslektaşlar, okul arkadaşları ve profesyonel bağlantılardan oluşuyor. Her 10 şirketten 9’u işe almak için Linkedin kullanıyor ve milyonlarca yeni mezun için ise eşsiz bir iletişim ağı olarak karşımıza çıkıyor. Bu önemli bilgileri verdikten sonra şimdi yeni mezunlar için önemli bazı Linkedin tüyoları üzerinde duralım.

Linkedin Profili nasıl oluşturulmalıdır?

Yeni mezunlar için profesyonel iş insanları ile ilk karşılaşma önemlidir. Deneyiminiz yok ya da yok denecek kadar az ise karşınızdaki profesyonele kendinizi çok iyi anlatmak ve ikna etmek zorundasınız.

1. Uygun fotoğraf nasıl olmalı?

Linkedin tüyoları arasında ilk ve öncelikli olan uygun bir fotoğrafın Linkedin profiline yüklenmesidir. Çok sayıda Linkedin üyesinin profil fotoğrafı bulunmuyor. İşverenlerin ve profesyonel İnsan Kaynakları uzmanlarının %20’si Linkedin aramalarında fotoğraflara bakarak zaman geçiriyor. Bir fotoğrafa sahip olmak fotoğrafsız birine göre 21 kat profil görüntüsü alacağınız anlamına geliyor. İşin gereklerine uygun, profesyonel ve yüksek kaliteli bir fotoğrafınızın Linkedin profilinde yer alması gerekir. Diğer sosyal mecralarda olduğu gibi avatar, karakter, anlamlı fotoğraflar gibi değil de iş yaşamının gerektirdiği ölçülerde bir fotoğrafınızın bulunması size avantaj sağlayacaktır.

2. Akılda Kalıcı bir Profil Başlığı Kullanın!

Linkedin tüyoları içinde ikinci adımı ise vurucu bir profil başlığı oluşturuyor. Başlık; adınızın altındaki satırdır ve profilinizde en dikkat edilen alanlardan biridir. Burada insanlara ne yaptığınızı ve ne yapmak istediğinizi söyleyebilir, işveren ve iş alımı yapan uzmanları profil detaylarınıza sürükleyebilirsiniz. Başlık, Linkedin profilini tarayan işe alım uzmanının dikkatini çekecek nitelikte açık ve net olmalıdır. Bu alan kısa, akılda kalıcı bir profesyonel slogan gibi olmalıdır. İyi bir başlık için profesyonel Linkedin profillerine bakabilir, fikir edinebilirsiniz. Kendi özgün fikrinizi ortaya koyabilir ya da sektöre ait anahtar kelimeleri bu alanda kullanabilirsiniz. Stajer, asistan, öğrenci, işşiz, lisans veya lisasüstü gibi negatif algı oluşturacak terimleri bu alanda kullanmamalısınız. Yine aynı şekilde sorumlu, yaratıcı, analitik, stratejik gibi sık kullanılan güçlü kelimeleri ve klişe ifadeleri de kullanmamalısınız.

3. Linkedin Özet İfadesi Nasıl Olmalı?

Linkedin hem başarılı ve donanımlı mezunlar bulmak, hem de deneyimsiz mezun olarak iş piyasası ile doğrudan etkileşim kurmak açısından önem taşıyor. Yeni mezunlara verilecek Linkedin tüyoları içinde en önemlisi diyebileceğimiz bir başka madde özet ifadeleridir. Bu bölüm öne çıkmanız için önemli bir yerdir. Deneyimlerinize bir hikaye ögesi ekler.

Özet kısmı, kapak yazısı, ön yazı ya da motivasyon mektubu yerine geçen alandır. Daha doğrusu kapak mektubunuzun en iyi yazılmış ilk cümlelerinden oluşur. Etkileyici bir anlatım ile deneyimlerinizi, niteliklerinizi, sizi neyin motive ettiğini, sizi benzersiz kılan özelliklerinizi tanımlayabilir ve hedeflerinizi Linkedin özet ifadesi alanına yazabilirsiniz. Kendinden bahsetmek kolay değildir. Ama amatör de olsa bir hikayenizin olması işe alım yapacak uzmanın neden sizi işe alması gerektiğini anlatmak yeni mezunlar için büyük bir şans. Sektörünüze veya işe alım yapanlara ait anahtar kelimeleri bu alanda kullanmak yeni mezunlar için akıllıca olacaktır.

4. Deneyimleri Fırsata Çevirin!

Okul hayatında edindiğiniz yarı profesyonel deneyimleriniz, kendinizi geliştirmek adına katıldığınız eğitimler, konferanslar, öğrenci kulüp çalışmaları, gönüllü faaliyetler, okulda yaptığınız projeler hatta kazandığınız ödüller. Tüm bunlar yeni mezunların yarı profesyonel deneyimlerini ifade eder. İşe alım yapan uzmanların %41’i gönüllü faaliyetlerin, tam zamanlı ücretli iş tecrübesi ile eşit olarak değerlendirdiklerini söylüyorlar. Başarılarınızı, deneyimlerinizi sergilemekten çekinmeyin.

Okul hayatı içinde bunları yapmak, olabildiğince iş piyasasının aktivitelerine ve staj programlarına katılıp deneyimlerden faydalanmak yeni mezunlar için eşsiz fırsatlar sunar. Bu bölümde dikkat etmeniz gereken basit ve önemli ipucu ise Linkedin arama sonuçlarındaki konumunuzu geliştirmektir. Yani işe alım uzmanlarının aramalara girdiği anahtar kelimeleri deneyimlerinizi ifade ederken kullanmaktır.

Deneyimlerinizde kullanabileceğiniz önemli bir alan da sizi tanıyanların onaylayabileceği becerilerin listesini çıkarmak olacaktır. Bu alan arama sonuçlarında bulunma olasılığınızı arttıran anahtar kelimelerden oluşur ve üst sıralarda olmanıza hizmet eder.

5. Linkedin’de Bağlantılar Edinin!

Linkedin tüyoları içinde önemli olan diğer bir önemli nokta ise yeni mezunların olabildiğince kariyer hedefleri doğrultusunda bağlantılara sahip olması. Linkedin’de birbirini tanıyan insanların yanı sıra piyasada yer alan profesyonellerden oluşan bağlantılar oluşturmak da önemli bir adımı oluşturuyor. Yeni mezunların burada yapması gereken en önemli adım güçlü bir Linkedin ağı oluşturmaktır. Okul arkadaşları, mezun olduğunuz okulun öğretim üyeleri, çalışma arkadaşları ve katıldığınız etkinliklerde tanıştığınız kişiler bağlantılarınız için ilk adım olabilir.

Bağlantılarınızın paylaşımlarını takip ederek sektör hakkında bilgi sahibi olmanız iş insanlarının hangi konulara ilgi duyduğunu saptamanız açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sektörünüze ait Linkedin Grupları ile bağlantı kurabilir, bu gruplarda aktif olarak yer alabilirsiniz. Yeni mezun olarak aramalarda profilinizi üst düzeye çıkarmak istiyorsanız işinize yarayacak güçlü bir ağ inşa etmelisiniz.

6. Kariyer Tavsiye Noktasını Aktif Olarak Kullanın

Tecrübeli Linkedin kullanıcılarına kariyer tavsiyesi vermeleri için Linkedin tarafından sürekli olarak uyarı yapıldığını unutmayın. Bağlantılarınızdan ya da profesyonel Linkedin kullanıcılarından kariyer tavsiye noktası bölümü aracılığı ile kariyer tavsiyeleri alabilirsiniz. Aktiviteleriniz bölümünde kişisel ilgilerinize yönelik paylaşımlarda bulunabilir, blog yazılarınızı ve çalışmalarınızı paylaşabilir bu yolla iş uzmanlarının dikkatini çekebilirsiniz. Ne kadar aktif olursanız, ilgi alanlarınızı genişletir ve ileriye dönük uygulamalardan ne kadar faydalanırsanız o kadar dikkat çekeceğinizi de unutmayın.

Yeni mezunlar için verebileceğim Linkedin tüyoları ile ilgili başlıca maddeleri burada paylaştım. Sorularınız, önerileriniz veya varsa eleştirilerinizi yazının alt kısmında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

betül meral sarıiz
Betül Meral Sarıiz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editör'ün Seçimi
SEO Uyumlu Makale Hazırlama Kuralları
Google Search Console
Dijital Pazarlama Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata
Pazarlamada Koçluk ve Mentorluk